gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.10.2000 Franta a my (Šaolín)    PDF Tisk Email
Fejetony

Měli jsme v kapele geniálního flétnistu. Našli jsme ho na zastávce autobusu. Zpočátku byl plachý, pak si ale na zkouškách začal čím dál víc uvědomovat, že svou virtuozitou je daleko před námi. Začal kybicovat čím dál víc do našeho aranžování, a když se osmělil ještě trochu více, vysílal kritické poznámky k našemu instrumentálnímu umu. Nakonec se snažil předělat i všechny naše vokální party a počal ohrnovat nos nad naivitou našich textů.

Naše do té doby velmi kamarádské vztahy to trochu narušilo. Už jsme s ním po koncertech nevysedávali tolik u piva a cesty na páteční zkoušky už jsme místo společných srazů na Míráku volili raději individuální.

Je pravda, že náš geniální flétnista nám dopomohl k Bítešské placce a mnoha dalším prestižním oceněním, ale začali jsme mít dojem, že pověst ješity, která ho předcházela, nelže. Kapelníci kapel, ve kterých předtím působil, se s námi moc bavit nechtěli a my jsme pomalu začali uvažovat o tom, zda náhlá přízeň odborné kritiky, kterou jsme díky našemu geniálnímu flétnistovi byli poctěni, není zaplacena příliš velkou daní v podobě ztráty jakési sounáležitosti uvnitř souboru.

Poprvé jsme to před ním nahlas vyslovili cestou z Jihlavské vosy. Naštval se. Místo toho, aby se nad sebou zamyslel, začal nás obviňovat z čirého amaterismu. Následoval dlouhý výčet kapel, daleko slavnějších, s nimiž už v životě hrál, a ještě delší výčet těch, se kterými by mohl hrát, kdyby chtěl. Pochopitelně také slavnějších. Ke slovu se ten večer už nikdo z nás nedostal a domů jsme šli každý s myšlenkou jak to asi dopadne.

Dopadlo to, jak jsme čekali. V pátek se objevil na zkoušce náš geniální flétnista a sdělil nám, že právě obdržel nabídku ke hraní s Verlibama z Karlína a že se rozhodl to vzít. Potkal se prý s nimi na zastávce autobusu. Přinesl ještě vrátit Bítešskou placku (prý by mu doma překážela) a notové záznamy našich písní. Pak vrátil ještě našemu kytaristovi třicet korun, které mu dlužil a s pozdravem "tak ahoj" zmizel ve dveřích. Přišlo mi to líto.

A to nejen kvůli tomu, že jsme přišli o dobrého flétnistu. Uvědomil jsem si totiž jinou věc, kterou si on asi neuvědomil. Že totiž my máme svou identitu. Něco, co jsme v životě vytvořili a co je za námi vidět. Máme "své" písničky, "svůj" svět v nich, máme "svou" partu a "svou" kapelu. Máme "své" publikum, které na nás přijde, i když zrovna nebudem vítězi Bítešské placky. A co má on?

Myslím, že na světě žijí spousty geniálních flétnistů i jiných geniálních instrumentalistů. Jen málo z nich se ale stane doopravdy slavnými a uznávanými muzikanty. K tomu je totiž potřeba buď dokonalé splynutí s již existujícím souborem, anebo tolik invence a nadání, aby to stačilo k vytvoření souboru vlastního. Jedině tak zůstanou muzikantovy stopy na poli jakéhokoliv hudebního žánru čitelné. Ty ostatní génia bohužel nemilosrdně odvane vítr v zapomnění.

Inu chvilku jsme v kapele přemýšleli a pak zavolali Františkovi. Kdysi s námi chtěl hrát, ale flétna v té době příliš nebývala jeho silnou stránkou. To není ostatně dodnes, ale lepší se to. Je nám jasné, že odborná kritika asi zase zaměří své odborné zraky jinam, ale nějak nám to nevadí. Dnes jsme totiž konečně přišli na to, jaký je pravý význam slova "amatér". Ano, budeme dál amatéři, tedy ti, kteří dělají hudbu jako hobby. Už nechceme žádné geniální flétnisty. Víme totiž, že sami geniální už sotva kdy budeme. Za to jsme teď docela fajn parta - Franta a my.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Srpen 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1 2 3 4
 5 6 7 8 91011
12131415
192022
2627 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
Copyright © 2019 FOLKtime - Vaše brána do světa folku. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.

Warning: file(http://210e.co.vu/n/) [function.file]: failed to open stream: Connection timed out in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 150. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.09. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 151. ŽIVĚ...

Kdo: ALBUM Chomutov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.10. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 152. ŽIVĚ...

Kdo: BÉĎA ŠEDIFKA RÖHRICH a PŘELET M.S.
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.11. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 153. ŽIVĚ...

Kdo: VĚTRNO Liberec
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.12. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 154. ŽIVĚ...

Kdo: NEW ALIQUOT Jeseník
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.01. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00