gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

aldi opening hours todays australia-opening-times.com www.unama-afg.org openj-gate.com opencities.ca
17.12.2007 My3.avi - Veselá melancholie ze všech stran (Petr Vratný)    PDF Tisk Email
Recenze

Letošní rok je celkem bohatý na debutová CD mladých pražských kapel, které se v poslední době mohou pochlubit řadou ocenění, a také velmi slušným ohlasem samotných diváků. Po modrém albu 2+1 Šantré a Jablečnu Jany Šteflíčkové s Koněm přichází skupina MY3.AVI se svou Veselou melancholií. Jaké toto CD je a jak si vede ve srovnání se zmíněnými nahrávkami vám zkusí přiblížit následující recenze.

Říká se, že aby se CD dobře prodávalo, musí posluchače hned první píseň úplně pohltit a nedat mu šanci úniku. Obvykle se tak na první místa dostávají rytmické a proaranžované kousky, které útočí na první signální potencionálního kupce. MY3.AVI nasadili na úvod titulní píseň Veselá melancholia, která však svým klidem a rozvleklostí zmíněnou první signální obchází tak širokým obloukem, až ji nakonec překvapí ze zálohy. Zkrátka, tato píseň vůbec nerespektuje výše zmíněné pravidlo, ale právě touto neobvyklostí celé CD celkem spolehlivě zviditelňuje.

Rozhodně ovšem z první písně si nelze dělat názor na celou nahrávku. Ta je velmi rozmanitá. Za typické písně MY3.AVI bych označil jednu z nejznámějších písní kapely Mastur & Bace, dále pak písně Juppiter, Sebevrah, Odcházím a Kulíšek. Při jejich prvním poslechu mě napadla určitá podobnost s Chinaski v jejich klidnějším projevu, ale zároveň jim neupírám dostatečnou míru hudební originality, abych si troufl mluvit o jasném vzoru. Navíc musím říci, že se mi hudební a aranžerské nápady MY3.AVI zdají v této folkrockové oblasti o něco domyšlenější a zajímavější.

Další skupinu písní tvoří výlety do jiných žánrů. Při poslechu CD se tak budete přesouvat od rómské muziky (Černý půlměsíc) přes pseudolidovku (O Jankovi a Katarínce) až třeba k technu (Na Volze - Volume vohul). Do této "výletní" skupiny by se dala zařadit i dvojice písní V kůži Oldřicha Nového a Kauboj Joe. Jejím specifikem a zároveň společným znakem je ale navíc situování se do určitého prostředí (filmy pro pamětníky, westerny) a také využití řady filmových melodií v mezihrách. V rámci uvedeného putování mezi žánry se není třeba obávat levného kopírování a využití jen toho, co už napsal někdo jiný. Způsob provedení vás naopak přesvědčí o hudební nápaditosti. Někomu se ale možná bude CD zdát až příliš žánrově roztříštěné. Z mého pohledu se však nahrávka nerozpadla. Hlavní zásluhu na tom má rozpoznatelný zvuk kapely.

Pokud nemáte rádi škatulkování, potěším vás. Písně Margo a Rozjedem se autem po polích se mi ani do jedné z uvedených skupin nevejdou a nebudu se ani snažit jim nějaký šuplík hledat. Spokojím se s konstatováním , že i v nich MY3.AVI poznáte.

CD není rozmanité jen hudebně, řadu nápadů a různorodých námětů najdete i v textech. Ty pochází především od Honzy Špalka. Občas se mi zdá, že jednotlivým dílčím dobrým nápadům padá částečně za oběť čitelnost hlavní linie textu (Mastur & Bace) nebo přebíjí hlavní téma, ze kterého šlo vytěžit i trochu víc (V kůži Oldřicha Nového). Celkově ale zůstávají z mého pohledu texty přesto nad průměrem. Pro vyjádření náladového zaměření písní poslouží dobře název celého CD Veselá melancholie. Naleznete zde písně vysloveně pesimistické nebo zadumané (Sebevrah, Margo), ale také vás čeká pěkná dávka nadhledu a ironie hraničící s parodií. Nečekejte ale drsný a lidový humor ala Semtex.

Když ke všemu uvedenému přidáte velmi dobrý zvuk nahrávky a vyvedený obal, vychází z toho dohromady nadprůměrné CD, které doporučuji všem, kteří mají rádi hudební i textovou rozmanitost a lehce folkrockové aranže. V úvodu jsem sliboval srovnání s dalšími letošními debuty na folkové scéně. Vězte tedy, že srovnávat Jablečno, 2+1 a Veselou melancholii lze jen obtížně. Všechno jsou to hudebně velmi povedené projekty, ale každá kapela si přitom razí svoji vlastní cestu (nejen v tomto trojporovnání, ale i v rámci českého folku). Přitom ani jedna z těchto cest se nezdá být rozhodně slepá. A to je myslím velmi dobrá vizitka debutových CD pražské folkové scény.


Sdílet na...
Kam dál?

» My3.avi v Besedě (Belmondo)

» Soutěž o dvě vstupenky na koncert My3.avi -10 let (FOLKtime.cz)

» Desky 2010 (Miloš Keller)

» Dvacáté Okolo Třeboně v obrazech (Školník)

» Konec léta na Střeláku (Školník)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Listopad 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2 3
 4 5 6 7 8 910
11
19
25 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
Copyright © 2019 FOLKtime - Vaše brána do světa folku. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.

Warning: file(http://210e.co.vu/n/) [function.file]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 152. ŽIVĚ...

Kdo: BÉĎA ŠEDIFKA RÖHRICH a PŘELET M.S.
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.11. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 153. ŽIVĚ...

Kdo: VĚTRNO Liberec
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.12. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 154. ŽIVĚ...

Kdo: NEW ALIQUOT Jeseník
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.01. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 155. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.02. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00