gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

14.08.2007 Vydarená Open scéna Muziky 2007 (Belmondo)    PDF Tisk Email
Reportáže

Muzika v Hrádku u Rokycan kromě své hlavní páteční a sobotní scény nabízí sobotní dopolední a odpolední pódium méně známým interpretům. Záměrně se vyhýbám termínu méně kvalitním, obzvlášť po tomto ročníku. Ač si udržela název Open scéna, už dlouho otevřenou scénou není. O účinkování na ní je obrovský zájem, a tak podléhá výběru. Právě ta  letošní se zařadí k těm lepším. Dokonce se nesly Hrádkem názory diváků, že předčila páteční hlavní koncert?Diváci zde hlasují, a tak Open scéna je vlastně soutěží. Vítěz bere vše ­  příspěvek na cestu, účinkování na večerní hlavní scéně, a to i v dalším roce, účinkování na dalších spřátelených akcích, obvykle i natáčecí čas ve studiu Jumbo.

Než krátce přiblížím jednotlivé letošní interprety, zkusím stručně popsat celý systém fungování soutěže. Podařilo se ho vypilovat, nechci říct k dokonalosti, protože měřit muziku je nesmysl, ale přece jen do přijatelné formy. Všichni přihlášení interpreti se sejdou hodinu před začátkem a losují pořadí. Diváci hlasují na hlasovacích lístcích, které mohou získat pouze od

foto: Belmondo ©

Epy de Mye a oranžový lavor...

foto: Belmondo ©

označeného pořadatele na základě předložení a znehodnocení své vstupenky. Svůj zájem musí rozdělit mezi tři interprety bez udání pořadí. Celkový součet hlasů určí vítěze. V Hrádku namátkou už zvítězili Strašlivá podívaná, Prsten, Toman a lesní panna, Šantré, Bodlo,?

Začínat na Muzice Open scénu vůbec nemusí být tak velkou nevýhodou jako jinde. Hlediště bývá už od desáté zaplněné. A letos to plně potvrdila Sekvoj (3. místo). Rozproudila svěžestí projevu život v ještě dřímajících a přitáhla další diváky i přesto, že jí chyběl dobrista a mandolinista Mirek Burian. Arnošt Frauenberg zažívá silný rok, a to nejen díky vydání desky. Písničky jako by se usadily, jejich humor je přívětivý a příjemný. Když si na dvě písně pozval posilu v podobě Žambochů, ještě se výkon posunul výš, ač se na začátku museli hledat. Dosti zkušeností má Ajeto - tři dámy vládnoucí sezpívanými hlasy, posílené rytmikou Petra Balíka Vohnouta a baskytarou. Nejúspěšnějšími písničkáři a dvojicemi Open scény se po zásluze stali Katka Misíková s Jakubem Kořínkem. Instrumentální vrchol, bluesové pohlazení, kouzlení s kytarou i hlasy. I následující duo přededlo vydařené vystoupení. Kuba Slamák s Milanem Sovou jakoby začali tam, kde předcházející dvojice skončila, leč tvorba této dvojice se opírá především o textové výpovědi, ač lehkým humorem taky nešetří. Country, hudba všelidová, šlapající, zněla v podání Appaloosy, které se podařilo šlapajícím strojem, byť sem tam škobrtajícím, zcela vtáhnout diváky do svých rytmů. Druhé místo diváckého hlasování je rozhodně velkým úspěchem. Kámen úrazu - folk in blues, nebo obráceně? Svižně zahrané písničky, krásná sóla na foukačku, trošku porovnat hlasy a už by nechybělo vůbec nic. Jednou ze začínajících kapel, které se pozvolna posunují stále výš, byl Netřísk. Průzračný folk s náběhy k hitovosti (písnička Marjánka). To následující Epy de Mye už na nás sype jeden hit za druhým. Lovec Amorů, kterého letos přivezli na Zahradu, se už zpívá. Chytlavé jednoduché a chytré melodie, dokonalé texty, radost z interpretace, přesvědčivost projevu, tak zní přicházející folkový objev a vítěz Open scény Muziky 2007. Závěr patřil výbornému kytaristovi Martinu Rousovi. Další silná osobnost, silná výpověď, byť mu úvod nevyšel stoprocentně.

Výsledky Open scény:
1. Epy de Mye 96
2. Appaloosa 73
3. Sekvoj 61
4. Jakub Kořínek a Katka Misíková 59
5. Kuba Slamák a Milan Sova 58
6. Arnošt Frauenberg 36
7. Martin Rous 33
8. Ajeto 30
9. Netřísk 28
10. Kámen úrazu 27

A jak to vypadalo na scéně hlavní vám popíše v dalším článku Cimbura.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
20212223
2728  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 149. ŽIVĚ...

Kdo: ONDRA KOZÁK & RALPH SCHUT
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.06. 2019 20:00