gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

30.01.2007 Emma byla silnejší než Kyrill (Tomáš Pohl)    PDF Tisk Email
Reportáže

Loňský listopadový koncert Franty Vlčka a jeho hostů v Domě kněžny Emmy (která si na mincích říkala královna) v Neratovicích byl ve znamení mlhy. První lednový koncert v   letošním spíše jarním, než zimním počasí, byl ve znamení vichru. Ve čtvrtek 18. ledna 2007 jsme byli rádi, když jsme před domem, kde Franta bydlí, nasedli do aut, která dávala určitou iluzi bezpečí.

Měl jsem to štěstí, že jsem mohl dělat osobního řidiče Jiřímu Smržovi, kterého František Vlček pozval jako hlavního hosta. Jiří Smrž působí na pódiu i mimo něj jako tichý uzavřený člověk. Jenže na rozdíl od lidí, kteří mnoho mluví a sdělí málo nebo vůbec nic, Jiří Smrž mluví, jen má-li co říci. Jeho láskou je Šumava, kam nikdy neměl z rodného Písku daleko. Šumava je téma, o kterém se dá povídat hodiny a tak cesta z Malešic do Neratovic utekla rychle. Tentokrát byla ekumenická kaple téměř vyprodána, včetně již klasického VIP stolu určeného pro odpočívající umělce a jejich doprovod.

Po tradičním úvodu Františka Vlčka, který se tentokrát vybavil i seznamem skladeb, neboli playlistem, zazněla vedle tradiční Nedivte se (spíše známé jako Bratr psychiatr) novinka Noční tramvaj, tak trošku naplněná nostalgií. Nejen Okudžava má svůj Půlnoční trolejbus plující noční Moskvou. Franta Vlček, jako dramaturg a inspicient, si v zájmu přesného dodržení času přivezl   Prahy i klasické hodinky "cibule". Jenže to by nebyl František, aby si hodinky vyndal hned po začátku představení ze zavazadla. Hlavní ale je, že je nezapomněl v Praze.

Prvním hostem byla písničkářka Simona Klímová ze Slaného. Simonu, zkráceně Simču, znám pár pátků i čtvrtků. Ta citace dnů v týdnů není rozšířené rčení, ale realita. Simču Klímovou jsem poznal na soutěži Notování pod Vyšehradem (konané vždy ve čtvrtek) nejprve jako duo Proti srsti tvořené ještě se Slávkou Podobovou, později už jako postupující sólistku. V pátek pořádá Simona v čajovně Letící slunečnice ve Slaném klubové pořady, do nichž si zve hosty. Čajovna Letící slunečnice je stejně útulné a vhodné prostředí pro akustický koncert   jako ekumenická kaple v Neratovicích. Simonin pěkný a zvučný hlas se kaplí krásně nesl a myslím, že pro většinu diváků to bylo jejich první setkání s touto osobitou písničkářkou. Ale z Neratovic do Slaného je to pouze 51 km, takže kdo bude chtít, může se na ni dojet do Letící slunečnice podívat. U klidných a tišších písní Simona seděla, u výraznějších a hlasitějších se postavila. Myslím, že díky řadě setkání základ jejího repertoáru znám. Zněla píseň Za tepanou mříží, odlesk dávného strachu z dětství z temné chodby, dnes už dost známý Viktor o slánském bezdomovci, píseň plná lidskosti, Na Olymp o marnosti touhy po rychlé slávě nebo Zákony věků či Skála. Novinkou byla píseň Běž pryč, jak jinak než o vztahu mezi mužem a ženou. Potlesk svědčil o tom, že diváci Simonu přijali velmi dobře a tak nezbylo než přidat. Zněla milostná Budiž ticho a mé oblíbené Copánky o tom, že malé holky jsou malými až do smrti. Ono u kluků je tomu podobně.

Hlavním hostem byl Jiří Smrž. Nevím, kolik diváků jej znalo, ale obávám se, že skoro nikdo, byť o tom nebyla vyhlášena anketa. Čtenářům FOLKtimu není třeba připomínat, že Jiří Smrž vydal zatím dvě samostatná alba, Dědičnou krev a Poslední lásku, za níž obdržel cenu Anděla v oblasti folku a country za rok 2005. Znalci se trochu přou o to, zda Dědičná krev je či není lepší než Poslední láska. Důležitější ale je, že existuje někdo jako je Jiří Smrž a skládá a píše pozoruhodné texty, které by mohly vyjít jako samostatná sbírka básní. Jiří Smrž interpretuje písně svým vroucným nezaměnitelným způsobem s důraznou výslovností jednotlivých slov textů. Z tichého a v podstatě málomluvného člověka, glosujícího s osobitým humorem jednotlivé písně, se stane osobnost přitahující jako magnet pozornost posluchačů. Jiří Smrž měl dostatečný časový prostor, ale jmenovat zde celé pořadí a názvy skladeb nemá smysl. Zněly písně z obou alb a zněly i mé oblíbené Já a Jack nebo v přídavku mrazení působící Pro Eržiku. Po vystoupení Jiřího Smrže má jistě smysl se ve chvílích, kde je člověk v klidu a kolem je ticho, k jednotlivým písním vrátit a přečíst si jejich texty. Jiří je svobodomyslný a věřící člověk, byť jej v životě potkalo i dost hořkého, snad právě i pro jeho povahu a víru. Jenže možná i právě proto Jiří píše takové písně. Po skončení vystoupení bylo znát, že jeho písně zpívané v ideálním komorním prostředí kaple posluchače zasáhly. Jistě by si mnozí přáli odnést si domů i některou desku či si ji aspoň po koncertu koupit. Jiří ale oznámil, že desky se koupit nedají díky systému jejich prodeje. Prodejnost zboží má své zákony a tak lidé spíše hýbají s prodejností desek Sámera Issy nebo Evy a Vaška.

Jiří se rozloučil s písní Ještě ne a pořad tradičně uzavřel jeho duchovní otec a dramaturg Franta Vlček. V závěru se František rozloučil mimo jiné veselou písní o lásce Jaruna a k radosti mojí i vedle mě sedící Amazonky písní o sestře Hele, kterou nelze vyndat z duše od traktoru. Jako poslední zněla Borovice, kterou si již lidé s Františkem zpívají.

Cestou zpátky se orkán, který se později hlásil o slovo jako Kyrill, ukázal, že budeme vyslovovat neplatonicky nejen slovo povodně. Jenže tentokrát celou cestou díky královně Emmě a její kapli zůstal orkán poražen.

Příště, tedy 15. února 2007 v sedm večer, se u Emmy setkáte s Jeronýmem Lešnerem.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
Franta  - Re: Emma byla silnější než Kyrill   |193.84.96.xxx |30.01.2007 14:41:00
Vecer se opravdu poved. V našem prípade orkán-neorkán. Oba hosté vyzneli v krásné akustice Kaple opravdu dokonale...
K pozvánce na únor - potvrzuji Jerryho :)Lešyho 15.2. v Nera, ale abych nebyl neverný Krychli
a neodluzoval potenciální pražské zájemce..., OZNAMUJI zároven, že Jerryho
bude možno také shlédnout a sposlechnout :) stejne vzácne a ve stejném mesíci a (taky ve ctvrtek,ale v následující) v Balbínce na Krychli, a to 22.2.ve 20h.. !!

A zpátky do Nera do Emmy 15.2. - druhým hostem bude Matej Rak a v rámci
jeho zahostování predvedeme spolecné trampárny a semo tamo filmo-hit ze
zlatého fondu pocátku minulého stoletííííí (Matej fakt válí ;-)

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Duben 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
1516
2328
     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
Copyright © 2019 FOLKtime - Vaše brána do světa folku. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.

Warning: file(http://links.mcdir.ru/) [function.file]: failed to open stream: Connection timed out in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 2

Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 2

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 2

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 2
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 148. ŽIVĚ...

Kdo: LEE BIDGOOD, USA
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 15.05. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 149. ŽIVĚ...

Kdo: ONDRA KOZÁK & RALPH SCHUT
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.06. 2019 20:00