gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.06.2001 Za trampskou písní do Horního Jelení (Drak)    PDF Tisk Email
Reportáže

Horní Jelení je malé město uprostřed překrásných hustých lesů mezi Pardubicemi, Holicemi, Borohrádkem a Chocní. Na konci května se zde sjíždějí trampové a další příznivci trampské muziky. Koná se tu totiž Festival trampské písně. Je trochu jiný než ostatní. Vstupné je pouhých 50,- Kč. Další odlišností je páteční slavnostní oheň. U něj musí všechny kapely povinně zahrát. Bez ozvučení. Kdo u ohně nezahraje, je vyloučen ze soutěže. Další podmínkou je, aby soutěžící zahráli alespoň jeden trampský evergreen složený do roku 1950.

Tyto podmínky svědčí o dvou skutečnostech. Za prvé je mnoho muzikantů, kteří přes aparaturu umí dělat zázraky. Bez ní však neumí zahrát nebo nemají tak silné hlasy, aby jim bylo rozumět. Za druhé by byla škoda, aby se na staré trampské evergreeny zapomnělo. Trampská píseň vznikla ve 20. letech minulého století díky takovým osobnostem, jako byli Jarka Mottl, Algi Škach, Pedro Mucha, bratři Kordové, Eddy Fořt, Vladimír Vostrý a další. Je pravda, že se tyto písně stále ještě hrají po různých trampských slezinách. Hrají je však vesměs staří trampové. Mladí o ně nemají moc velký zájem. Tato soutěžní podmínka by mohla rozšířit všeobecné povědomí o těchto stále zelených písničkách.

Dalším plusem pro trampské evergreeny je tvorba zpěvníků. Ty dovedl k dokonalosti především Karel Brožek - "Barry" z Tramp Clubu Praha. Zpěvníků vytvořil již celou řadu, např. početnou sérii "Trampské a jiné písničky táborových ohňů a slezin". I tento festival pomáhá zachovat trampské písně. A to nejen prvorepublikové, ale i poválečné a moderní. Kamarádi z ČR i ze zámoří totiž vytvořili Archív trampských (ohňových) písní. Na tomto festivalu si ho kdokoliv může prolistovat a okopírovat si písničku, kterou dlouho nemohl sehnat. Archív je v jednotném formátu textu, notového záznamu a akordových značek. Má též přehledný rejstřík podle názvů a začátků písní a podle autorů. Za počítačový přepis přísluší dík především Jirkovi Balcarovi - "Krokodýlovi". Zdrojem archívu jsou autorské či autorizované "singly" či zpěvníky. Stále se rozrůstá. A to je dobře i pro budoucí generace trampů!!!

* * * * *

Letošní 26. ročník FTP v Horním Jelení začal v pátek 25. května 2001. Po 21 hodině zahořel v areálu koupaliště slavnostní festivalový oheň. Zazněla "Vlajka" od Jendy Kordy. Úvodní řeč patřila Jirkovi Jedličkovi - "Fredovi", hlavnímu pořadateli festivalu. Poté se u ohně představili všichni soutěžící. Letos došlo k určitému vylepšení. Byla postavena malá tribuna, ze které hráli muzikanti. Bylo je mnohem lépe slyšet než dříve. Po skončení přehlídky následoval volný sejšn. Opustil jsem velký oheň a šel k malému ohýnku, kde hráli kamarádi z Falešné karty. Sejšnovalo se až do sobotního dopoledne!!! Zazněly hlavně Ryvolovky a písně od Hop Tropu. Nádhera. Sejšny - to je vzácné koření každého festivalu!!!

V sobotu se v místní sokolovně rozběhlo soutěžní klání rozdělené na dvě předkola a finále. V prvním předkole (od 10 hodin) se představili: Maděra (Příbram), Falešná karta (Nové Město na Moravě), Tempo di vlak (Ostrava), Chrpa (Chrudim), Obzor (Trutnov), Brzdaři (Olomouc), Labyrint (Praha), Rodeo (Ústí nad Orlicí), Sešlost (Praha) a Ozvěna (Brno). Následovala zhruba hodinová přestávka. Ve druhém předkole (od 14 hodin) se představili: Black Uganda Choir (Brno), BýBr (Olomouc), Šmehydlo (Chrást u Chrudimi), Magison (Praha), Žůžo band (Hradec Králové), Bílá kost (Choceň), C&C band (ČR), Hluboké nedorozumění (Hostivice), Kansas trio (Praha) a Pupkáči (Lipník nad Bečvou). Konferovali Jiří Trojan a Ota Kolář. O slušný zvuk se postaral zvukař brněnských Poutníků Alois Vašků.

Do finále postoupilo pouze osm soutěžících. Většinou to bývá více - devět nebo deset, protože 8 finalistů určí porota a dva diváci. Letos se však diváci shodli s porotou. Zasedli v ní: Joe Jégr (Brno), Karel Brožek - "Barry" (Praha), Míla Ropek (Choceň), Zdeněk Holub - "Fox" (Dolní Dobrouč) a Josef Smlsal - "Jack Aspirin" (Chrudim). Předsedou poroty byl zvolen Joe Jégr. Do finále bohužel nepostoupil ani Magison ani Falešná karta. Barvy moderní trampské písně ve finále hájilo pouze ostravské Tempo di vlak!!!

Před začátkem finále vystoupil vzácný host - Old Boys Brno aneb Brněnští kocóři. Ti zahráli staré trampské evergreeny přesně tak, jak se kdysi hrávaly. Nejprve vystoupili v úzké - původní sestavě, poté v současném složení čítajícím 16 muzikantů!!! Hráli 2 hodiny - od 19 do 21 hodin. Bylo to skvělé!!! Písně "Na osadě hráli" (Jarka Mottl) a "Mexická svatba" si s nimi zpíval celý sál. Velmi zajímavé je, že Old Boys Brno spolu hraje již 59 let!!! Musím před nimi smeknout. Jejich výdrž jim můžeme jenom závidět.

Finále začalo ve 21 hodin. Zahrálo v něm osm finalistů - Kansas trio (Praha), Tempo di vlak (Ostrava), Sešlost (Praha), Pupkáči (Lipník nad Bečvou), Ozvěna (Brno), Žůžo band (Hradec Králové), Brzdaři (Olomouc) a Chrpa (Chrudim). Byl to lítý boj o první místo, ve kterém se hodnotila jak kvalita hudebního projevu, tak kvalita zahrané písně do roku 1950!!! Jednotliví finalisté byli proloženi losováním bohaté tomboly.

Po krátké poradě porotců byly vyhlášeny výsledky soutěže. V diváckém hlasování vyhrála brněnská Ozvěna. Druhá byla Chrpa (Chrudim) a třetí skončil Žůžo band (Hradec Králové). Cenu předal starosta Horního Jelení Jan Štancl. Nejlepší zpěvačkou se stala Blanka Bratilová z Pupkáčů. Nejlepším muzikantem byl zvolen Tonda Písklák též z Pupkáčů. Nejlépe zahranou písní do roku 1950 byla vyhlášena "Píseň severu" v podání brněnské Ozvěny. Po předání výše uvedených cen přišel na pódium předseda poroty Joe Jégr z Brna, aby vyhlásil výsledky hlavní soutěže. Vítěz si odvezl pěknou kytaru z muzikantské dílny VKV Luby u Chebu. Každý z finalistů si odvezl nádherně namalované "placky" ve tvaru banja od Evy Kalendové - "Rebelky" z Prahy a dárkový koš od sponzorů. Samozřejmě podle umístění. Hlavní soutěž dopadla takto: 1. místo - Ozvěna (Brno), 2. místo - Pupkáči (Lipník nad Bečvou), 3. místo - Sešlost (Praha), 4. místo - Tempo di vlak (Ostrava), 5. místo - Chrpa (Chrudim), 6. místo - Kansas trio (Praha), 7. místo - Žůžo band (Hradec Králové) a 8. místo - Brzdaři (Olomouc). Nejmladším divákem byla sedmiměsíční Barborka Drtílková z Brna. Nejvzdálenější účastník přiletěl až ze slunné Kalifornie!!!

S uvedenými výsledky vesměs souhlasím. Odpovídaly kvalitě hudebního projevu a touze zvítězit. Brněnská Ozvěna byla opravdu nejlepší. Mělo to, jak se říká, drajv a šťávu!!! Její songy "Prázdný nádraží" či "Don Diego" se za řadu let staly opravdovými trampskými hity. Kolik z trampů ví, od koho jsou?!? Druzí Pupkáči z Lipníku nad Bečvou byli také skvělí. Jejich svižné swingovky vyčnívaly z moře pomalých a utahaných songů jako maják. Třetí Sešlost z Prahy, to je trampská klasika. Zde nejlépe zahraná. Proti tomu se nedá protestovat. Jen umístění Tempa di vlak pro mne bylo zklamáním. Očekával jsem lepší výsledek. "Tempáci" hráli opravdu skvěle. Trochu mne zaráží jedna věc. Mají vůbec mladé trampské kapely na tomto ortodoxně trampském festivalu šanci? Zvlášť pokud je porota věkového průměru nad 50 let? Pravdou je, že Horní Jelení vyhráli třeba Poupata


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Duben 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
222324
29     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib