gototop
21.09.2004 Aleš Povolný (Markéta a Lazarové): Pravdivosti se teprve ucíme (Tomáš Pohl)    Tisk
Rozhovory

(Rozhovor s Alešem Povolným, kapelníkem Markéty a Lazarů)

Mezi mladými kapelami, které mě zaujaly na Prázdninách v Telči, bylo i trio s názvem Markéta a Lazarové. Tuto kapelu jste mohli potkat například na pražském kole letošní zahrady v Divadle za plotem nebo ve Mlejně na pražském kole Porty.

Kapela hraje ve složení Aleš Povolný (kytara a zpěv), jeho sestra Markéta (kontrabas a zpěv) a Monika Zátopková (housle a zpěv). S Alešem jsme se v podstatě každý den v Telči potkávali, buď na některé scéně nebo v noci, kdy Aleš s kytarou doprovázel společné koncertování. Tak jsme si řekli, že bychom se mohli po prázdninách popovídat, a to nejen o kapele.

Aleši, kdy a jak vznikl název kapely a můžeš stručně popsat její historii ?

Název vymyslel náš kamarád Honza Gregora, Markéta coby kontrabasistka nebyla proti a i ostatní souhlasili. Vím, proč se na to ptáš, mnozí lidé si nás díky jménu pamatují, někteří se nám smějí, jiní ho pochvalují. Teď sice houslistu Jindřicha, jakožto

foto: Tomáš Pohl ©

Markéta a lazarové na Kocouří scéně

foto: Tomáš Pohl ©

uže - Lazara, vystřídala Monika, ale to vůbec nevadí. Za názvem si stojíme. K historii mohu povědět asi toto: hrajeme celkem 7 let, pořádáme koncerty nejvíce v Praze, ve Vlašimi, občas i tam, kam nás lidé pozvou. Sem tam se mihneme na nějakém festivalu (Prázdniny v Telči, Zahrada, Klof, Čechtická lilie?) nebo na různých  skautských setkáních (Západočeské jamboree, ObRok, Polibek Múzy?).

Vím, že nemáš "angažmá" jen v Markétě a Lazarech. Mohl bys o svých dalších muzikantských a pěveckých působeních něco říci?

S Markétou působím ve vlašimském smíšeném sboru DECH, který vede náš tatínek a ve kterém zpívá  i naše maminka a mladší sestra Šárka. Dále hostuji v kapele Zlomzas.

Vím, že studuješ v současné době na DAMU. Jaký obor studuješ a dává ti něco studium i pro tvůj muzikantský život?

Ano, jedná se o obor Dramatická výchova, který též vyučuji coby učitel na ZŠ a ZUŠ. Vzhledem k tomu, že ve svém studiu procházím obory jakým je např. herectví, režie, dramaturgie, hlasová výchova, pohyb, zjišťuji, že mnohé principy divadla prostupují i muzikou. Hudba, divadlo i tanec má totiž společný původ - náboženský rituál,  kdy se naši předkové snažili navázat kontakt s bohy. Domnívám se, že tento záměr přetrvává. Hledáme-li v hudbě sami sebe a i to, co nás přesahuje, jsme v tom, co děláme pravdiví. A to se na jevišti pozná. Samozřejmě, že toto naše hledání, prozkoumávání a identifikování se není jednoduché. Ve skutečnosti se této "pravdivosti" teprve učíme.

Jaký repertoár hraje tvá kapela a jak se na něm autorsky podílíte?

Hrajeme folk s výlety do dalších žánrů - do jazzu, rocku ale i vážné hudby. Hudbu i text ve většině skládám já, některé mezihry a aranže tvoříme v kapele společně.

Pamatuji si, jak nám bylo oběma dobře při poslechu ASPM Jana Spáleného. Uvažuješ ve své tvorbě používat jazzové prvky nebo se dokonce jazzu více věnovat?

Ano, poslední dobou mě jazz velmi oslovuje. Rád poslouchám takovou hudbu, která je tvořivá ve všech svých složkách ­  rytmu, melodii, harmonii, dynamice, barvě, když využívá základních hudebních zákonů (které fungují), a to je  zákon kontrastu, gradace, symetrie. Takové muzice bych se chtěl v budoucnu věnovat.

Na stránkách FOLKtimu jsou občas vedeny diskuse o tom, zda určitý festival je či není ten pravý, zejména pokud jde o složení účinkujících nebo o tom, zda je či není pro mladé začínající muzikanty přínosem hraní po hospodách . Dáváš přednost hraní v klubu, na festivalu a co si myslíš o zmíněném hraní po hospodách?

Nejraději děláme své vlastní koncerty, neboť můžeme pracovat s dramaturgií celého večera. Rádi si ale zahrajeme i na festivalu, kde bývá zase poněkud atmosféra  Domnívám se, že hudebník získá svůj um jedině praxí a to platí i pro

foto: Tomáš Pohl ©

Aleš Povolný

foto: Tomáš Pohl ©

koncertování. Nevím, jestli je hospoda to pravé místo pro umělecký růst, ale je pravda, že si tam také občas zahraju. Ve skutečnosti to beru jako relax.

Zpíváš v pěveckém sboru s tzv. vážným repertoárem, hraješ folkovou hudbu a miluješ jazz. Jakou cítíš míru tolerance mezi lidmi jednotlivých žánrů?

Nevím, jaká je míra tolerance, ale myslím si, že klíčem k tomu, aby se stal pro posluchače zajímavým, je ona "pravdivost".

Folková hudba je stále chápána jako menšinový žánr, jen velmi sporadicky některá osobnost dostane příležitost být více  populární (Jaromír Nohavica, Jan Nedvěd, Radůza). Co myslíš, že je třeba k tomu, aby český a moravský národ začal více vnímat, co dobrých muzikantů v tomto žánrů je, aniž by bylo třeba "nováckých prášků" a la Superstar?

K tomu, aby člověk měl rád kvalitní hudbu, musí hudebně dospět. Z rádií se na nás vrhá průměrná a mnohdy i podprůměrná muzika,  my jí bez rozmyslu přijímáme a hodlám tvrdit, že mnohdy kazí náš vkus. Přirovnám to k leckdy lacinému humoru na televizi NOVA - "je to tak hloupý, že se tomu všichni smějem." Ve skutečnosti ale nestačí odhalit a odsoudit kýč, ale je potřeba velmi pečlivě vnímat, být bedlivý a tvořivý v poslechu hudby. Tón jako takový má 4 vlastnosti: délku, výšku, barvu a sílu. Zkusme se zamyslet nad nějakou písní nebo skladbou z tohoto pohledu.
Dále mě napadá, že vždycky u interpreta chci vyzkoumat, proč mi hraje a zpívá to, co mi hraje a zpívá. Pokud to má sám rozmyšlené, diváci to poznají.

Na webových stránkách kapely je i odkaz na film Markéta Lazarová režiséra Františka Vláčila. Jen to jen "zdvořilostní" odkaz s ohledem na název kapely nebo máš k tomuto dílu nějaký hlubší vztah ? Co vůbec rád čte a na co se rád dívá student DAMU v tomto začínajícím století?

Mám rád divadlo a film obecně. Baví mě přemýšlet o tom, co vidím na plátně  nebo na jevišti. Mnohdy se stane, že mě ve filmu zaujme třebas jen jedna nebo dvě scény, pokud si díky nim něco uvědomím, stojí to za to. Co se týče četby, mám v oblibě dramata - Shakespeara, Ibsena, Ionesca a mnoho dalších.

Zatím nemáte cédéčko, chystáš něco a pokud ano, kdy to asi bude?

V tuto chvíli nechci nic slibovat. Už jsme slibovali a točili, ale nahrávka nedopadla dobře. Uvidíme, jak se nám bude dařit dál.

Prázdniny skončily, kde je možné , Aleši, vidět a slyšet kapelu na podzim?

Rád bych odkázal čtenáře na naši internetovou stránku: http://www.marketaalazarove.wz.cz/ , kde najdou pozvánky na veškeré naše koncerty.

V historii kapely se vystřídala řada jmen a tváří, neplánujete nějaké obměny nebo spíše nějaké hostování nebo společné hraní se spřátelenými kapelami?

Naší kapelou prošli flétnistka Jana Jakubův, kytarista Karel Šild, houslista Jindřich Strejček a spoustu hostů. V současné době změnu neplánujeme. Vyhovuje nám hrát ve třech a sami prozkoumáváme, kolik muziky se v tomto malém počtu dá udělat. V nejbližší době budeme koncertovat sami, ale nevylučuji, že se na jevišti objevíme ještě s nějakou další kapelou.

Aleši, díky, ahoj, držím palce, ať to s tou první "plackou" vyjde.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
Library zlib