gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

14.09.2004 Sona Kocandrlová: Myslím, že moc v kapele nevládnu (Tomáš Pohl)    PDF Tisk Email
Rozhovory

(rozhovor s kapelnicí Fregaty Soňou Kočandrlovou)

Plzeň je pro mě synonymem řady dobrých kapel. Mimo Cop, Strašlivou podívanou, Navzájem, Grasscocktail, patří mezi mé oblíbené i Fregata. Za loňského srpnového vedra jsem si s kapelou prvně v životě povídal a zvukový záznam  z koncertu si často pouštím. I letos Fregata zopakovala své vystoupení na Kocouří scéně a já se na ně velmi těšil.

Počátky vzniku kapely jsou staré přes deset let. Za tu dobu se kromě stylu hraní mnohokrát obměnilo i složení kapely. Stálicí, která zůstává, je Soňa Kočandrlová, kapelnice, zpěvačka a perkusistka. Dívku jako Soňu nelze přehlédnout a myslím, že je tou nejpovolanější ke zodpovězení několika otázek.

foto: Houbák ©

Soňa Kočandrlová a Tereza Terčová

foto: Houbák ©

Soňo, proč Fregata víc nehraje v Praze? Myslím, že je to škoda pro kapelu a především pro diváky.

Já vlastně ani nevím. Hodně jezdíme hrát na pozvání jiných spřátelených kapel a v Praze nemáme tolik možností, protože je tam hodně dobrých místních kapel a návštěvnost samostatného koncertu by asi pro pořadatele nebyla moc zajímavá.

Jaké je současné složení kapely?

Složení kapely chronologicky řazeno je:
Honza Kříž - akustická kytara, zpěv
Mne už jsi představil
Radek Mladý - akustická a elektrická kytara, zpěv
Jiří Půta - baskytara
Tereza Terčová - zpěv
Jarda Štětka - percuse

Letos jsem slyšel v podání kapely i Pouštní chrám, skladbu Terky Terčové. Budete pokračovat v rozšiřování repertoáru o další skladby vaší zpěvačky?

My bychom rádi, ale Terka se nechce dát. (smích)

Vím, že jste účinkovali na mnoha festivalech. V současnosti se vede diskuze například o obsazení a úrovni Zahrady. Jaký typ festivalu ti nejlíp vyhovuje?

Mně osobně takový, kde je hodně posluchačů, kteří si přijedou poslechnout muziku. Bývají krásné i malé festiválky s přátelskou atmosférou jako třeba již dvacetiletý Šumavský pařez v Dolní Lhotě u Klatov, na nějž jsme zváni také my řadu let.

Máte v Plzni mezi kapelami nějaké "spřízněné duše"?

Ano máme. Dobré vztahy například s kapelou Toman a lesní panna ve které je zakládající členkou a řadu let hraje Romana Tomášková. Ta s Fregatou hrála na baskytaru a zpívala v letech 1998 - 2001. S touto formací také máme společný koncert ve středu 15.9.2004 v Plzni v divadle Jonáš. Jste srdečně zváni?

Chystá kapela nějakou novou nahrávku? Vím, že jste něco točili ve studiu rádia Proglas - můžeš o tom říci něco víc?

Hraní v rádiu Proglas zařizovala s Milanem Tesařem Terezka, která má v brněnském kraji hodně kontaktů nejen díky tomu, že studuje vysokou školu v Olomouci, kde tráví hodně času, ale i díky samostatným koncertům, na kterých nás nikdy nezapomene zmínit :-) Hrálo se nám dobře. Zvuk byl perfektní a pro nás hlavně dobrá zkušenost a zážitek. I přesto, že se hrálo naživo, se nahrávka, kterou jsme si odvezli, povedla.

Vím, že kapela ve svých úplných počátcích vycházela například z muziky Brontosaurů, blahé paměti. Máš v současnosti na naší či zahraniční scéně někoho, kdo Tě více oslovuje?

Samozřejmě. Jak člověk stárne, poslouchá i jiné kapely, kterých neustále přibývá. Hodně jsme poslouchali třeba Wabank, ale i Bokomaru nebo pro nás nestárnoucí Spirituál Kvintet. Ze zahraničí třeba Cranberries, od kterých jsme si vypůjčili hudbu písničky "Just my i

foto: Tomáš Pohl ©

Fregata na Kocouří scéně Prázdnin v Telči

foto: Tomáš Pohl ©

magination" a zpíváme ji s českým textem Míry Kočího jako "Jen s náma tu nejsou". Ale kapel, které se nám líbí, je mnohem víc.

Jak bys charakterizovala současný zvuk kapely?

Víš, to je těžký. Nejspíš jako muziku, která nás hodně baví, ale asi chceš vědět kam žánrově. No, folk, popfolk ? nevím přesně, ale máme své posluchače, kterým se to líbí. Taky jsi nás slyšel, tak mi s touhle otázkou zkus prosím trošku pomoct.

Jak ses stala zpěvačkou, muzikantkou a textařkou?

Tvé označení za textařku mi lichotí. Nenapsala jsem ale tolik textů, abych si troufla počítat se mezi textaře. Zpívat jsem začala už jako malá, taky hrát na kytaru, ale to je dneska už dávná minulost. Můj táta se kdysi vsadil s bratrem, který také čekal rodinu, že budou-li to dcery, bude jedna hrát na kytaru a druhá na housle, aby je "mohly obveselovat při příležitostných pijatykách", ale sestřenice nezdědila hudební sluch, tak táta vyhrál. Sám zpíval s plzeňskou kapelou Farníci někdy kolem roku 1967. S Fregatou jsem začala zpívat v 18 letech, když vznikala. Takže už zpívám dlouho.

Zkoušela jsi někdy jako zpěvačka sólovou dráhu nebo na ní někdy ve skrytu duše pomýšlíš?

Tahle Tvoje otázka mě překvapila. Na tohle se mě ještě nikdo neptal. Ne, nikdy jsem o tom nepřemýšlela. Jsem ráda s kapelou, tak se cítím dobře. Letos v červnu jsem podstoupila operaci hlasivek a ještě to stále není ono a musím být opatrná, aby se něco nepokazilo nadměrnou námahou.

V kapele máš "rodící se hvězdu" Terku Terčovou. Bydlí v Tachově, studuje v Olomouci a mimo jiné zpívá v kapele z Plzně. Jak se vám daří dát ty různé vzdálenosti a činnosti dohromady?

Terka je poklad a jak jsem se moc bála, že to nepůjde, tak Terka nás všechny přesvědčila, že když člověk chce, dokáže neuvěřitelný věci. Dodnes vlastně nechápu, jak to zvládá.

Vím, že kytarista Honza Kříž je tvůj partner. Jak jako žena "vládneš" mužskému zbytku kapely?

Jé, na to by ses měl asi zeptat kluků :-) Já myslím, že moc nevládnu. Oni se nenechají.

Máš nějakou vysněnou scénu, kde by si Fregata měla zahrát nebo kapelu s níž by Fregata společně účinkovala?

Vysněnou scénu asi jednu jedinou nemám. Nejspíš co nejvíc hrát na co nejvíc akcích a samozřejmě - skromně - před co nejvíc posluchači.

Co Ti muzika dává nebo naopak bere?

Dává mi radost, když se to lidem líbí. Ráda cestuju po republice, takže radost z cestování a dobrý pocit z toho, že občas někdo řekne: "Fregata? Ty znám. Třeba z Mohelnického dostavníku." A co mi bere? Nic, co bych cítila jako ztrátu o které je třeba mluvit. Minulost ve které mi mnou přivedená zpěvačka odvedla muže je pryč. Hudba mi vlastně dala zase Honzu. Všechno něco stojí. Víc mi rozhodně dává. Alespoň v této době.

Soňo, díky za rozhovor a kdybych měl sám označit hudbu Fregaty, tak asi jako tu, kterou mám rád.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2 3
 4 5 6 7 8 910
11121314151617
18
   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 146. ŽIVĚ...

Kdo: NOSLÁVA, Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.03. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 147. ŽIVĚ...

Kdo: BONSAI č.3, České Budějovice
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.04. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 149. ŽIVĚ...

Kdo: ONDRA KOZÁK & RALPH SCHUT
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.06. 2019 20:00