gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

15.02.2010 Tragická smrt Pavla Malhockého (Džexna)    PDF Tisk Email
Zajímavosti

Ve čtvrtek, 11. února, byl ve svém bytě v Českých Budějovicích zavražděn Pavel Malhocký, hudební skladatel, pedagog a kytarista.Pavel Malhocký Společně s ním byla usmrcena i jeho žena. Pavla Malhockého společně s bratrem Mikulášem jsem poprvé zaznamenala počátkem sedmdesátých let v úspěšné českokrumlovské folkové skupině Létavice. Oba byli i spoluorganizátory legendárního Českokrumlovského folkového festivalu, jehož historie byla v polovině sedmdesátých let nedobrovolně ukončena.

Dvaašedesátiletý Pavel Malhocký vedl oddělení výuky hry na kytaru v Základní umělecké škole Bohuslava Jeremiáše v Českých Budějovicích. Byl absolventem pražské konzervatoře, napsal učebnici hry na kytaru pro začátečníky Abeceda kytaristy. Významná byla jeho divadelní práce, pro Jihočeské divadlo složil hudbu k 67 inscenacím, jeho hudba či hudební aranžmá proslavilo mimo jiné inscenace Limonádového Joea, Zvěstování panně Marii, Krásku a zvíře, Racka, Ifigenii v Aulidě či Bez roucha, hry legendárního Semaforu (Med ve vlasech, Vyvěste fangle). Ve dvou různých inscenacích hudebně upravil proslavenou Kytici a právě nová inscenace Kytice Jiřího Suchého a Ferdinanda Havlíka (premiéra letos 8. ledna), v které účinkoval v úloze vypravěče, byla i jeho posledním počinem na scéně Jihočeského divadla.

Asi  před čtyřmi lety jsem Pavla Malhockého viděla po třiceti letech opět na folkovém podiu. Bylo to v Praze na  Republikovém finále Dětské porty, kde v kategorii skupin s pedagogickým doprovodem s kytarou „soutěžil“ společně se svými dvěma dcerami a jejich kamarádkou ve skupině s obnoveným názvem Létavice. Během krátkého osobního setkání jsem mohla zavzpomínat na jihočeskou folkovou muziku 70. let (Minnesengři, Létavice, Bakaláři, …), která měla rozhodující vliv na můj další hudební vývoj. Zřejmě poslední uveřejněný rozhovor s Pavlem Malhockým, který vyšel 25. ledna 2010, si můžete přečíst zde. Bohužel, strašná tragédie jeho život předčasně ukončila.

Čest jeho památce a hlubokou soustrast zejména pozůstalým dětem!


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Leden 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
1415161720
28   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 145. ŽIVĚ...

Kdo: JAMTOUR, Kroměříž
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.02. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 146. ŽIVĚ...

Kdo: NOSLÁVA, Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.03. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 147. ŽIVĚ...

Kdo: BONSAI č.3, České Budějovice
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.04. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 149. ŽIVĚ...

Kdo: ONDRA KOZÁK & RALPH SCHUT
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.06. 2019 20:00