gototop
21.01.2015 Karlovarský Bankrot opět ve studiu aneb podruhé do stejné řeky (Jaromír Davy Urban)    Tisk
Zajímavosti
Loni v říjnu uplynulo šest let od chvíle, kdy na Karlovarsku vzniklo neambiciózní hudební seskupení, které si o měsíc později dalo neméně neambiciózní název Bankrot. Ambice přišly až později díky personálnímu posílení.
V létě 2011 se členové Bankrotu ocitli ve správnou dobu na správném místě. Díky tomu jim bylo přáno vstoupit do nahrávacího studia Orange v Karlových Varech-Rybářích a natočit zde CD "Bankrot na Oáze". Natáčení probíhalo od října 2011 do dubna 2012, křest se uskutečnil na čarodějnice v Jenišově u Karlových Varů. Dvě písničky z tohoto CD se úspěšně účastnily rozhlasových hitparád, titulní Oáza Jenišov je občas slyšet na vlnách jednoho z žánrových rádií.
Mezitím se v Bankrotu pozměnilo obsazení a značně rozrostl repertoár. Není divu, že během loňského roku dozrál čas na druhý vstup do stejné řeky nebo spíš do stejného studia. Již tradičně se začalo nahrávat v říjnu a konec je s velkou tolerancí odhadován na jaro 2015.
Bankrot označuje svou hudbu jako "netradiční a nemoderní country kombinovanou s tradičním a moderním folkem". Takže na jedné straně nepropadá přílišnému konjukturalismu a na druhé straně se snaží i tzv. nemoderní písničky hrát netradičně. Posluchači si na tento přístup zvykli velmi ochotně a navštěvují koncerty Bankrotu v hojném počtu. K silným stránkám kapely patří výrazná foukací harmonika, taktéž výrazná basovka, barevné sbory a texty, které jsou často inspirovány vlastními životními zážitky. A samozřejmě nelze opomenout šíření pozitivní energie v duchu kapelního motta "špatná nálada musí zbankrotovat".
CD bude obsahovat průřez bankrotí tvorbou od vzniku do současnosti, převážně z dílny současných a někdy i bývalých členů. Bude tedy zde i písnička, která zazněla na úplně první zkoušce Bankrotu, po půlroce díky personálním změnám vypadla z repertoáru a po letech došlo k jejímu oprášení. Dále zde bude přítomna mexická lidovka, opatřena aktuálním českým textem kvůli jazykové bariéře, i lidovka česká, kde jazyková bariéra nehrozí, takže původní text byl ponechán. Ctitelé cizích jazyků se přesto dočkají, neboť jedna písnička bude částečně zpívaná v romštině. Kdo nemá rád bankrotí zpěv, ten si od něj rád odpočine při brutální foukačkové instrumentálce. Dvě písničky připomenou někdejší chodovské Trio Komplet a potěší ctitele lyriky. Jak je ale u Bankrotu zvykem, tak převažovat budou písničky veselé až uličnické, případně pirátské. Ostatně celé CD se bude jmenovat Piráti z Varybiku.
Bankrot nahrává v tomto obsazení:
Jiří Naky Kollarov – zpěv, kytary, ukulele, akordeon, klávesy
Pavel Pavlis Kohn – zpěv, kytara, cajon
Pavla Dvořka Zbranková – zpěv, housle, cajon, perkuse
Milan Kubáneček Rác – zpěv, basová kytara
Ivo Jemmy Urban – zpěv, foukací harmonika, zobcová flétna, brumle
Jaromír Davy Urban – zpěv, pětistrunné banjo, kytara, lap steel
Jako host se účastní pražský bluegrassový muzikant Milan Dlouhán Dlouhý (dobro) a možná i zvukař Pavel Horych rozezní kytarové struny podobně jako na prvním CD.
 

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
davy   |Registered |05.02.2015 20:48:53
Minulé úterý jsem náhodně slyšel na Radiu Samson informaci o našem CD, převzatou právě odsud. Není tedy pravda, že by na tento server nikdo nechodil.
Řekli tam mimo jiné poněkud zkreslenou informaci, že na CD bude jedna písnička lyrická a ostatní hodně veselé. Ve skutečnosti bude lyrika zastoupena zhruba ze třiceti procent.
CD však bude opravdu převážně veselé a jistě se o to zaslouží i staronový člen Jiří Taky Veselý (zpěv, kytara, mandolína), který se k nám vrátil po čtyřech a půl letech, aniž by někoho ze stávajících členů vyštípal ze sestavy. Tím upřesňuji informace z článku a dodávám, že CD by mělo být hotové nejspíš v létě (letošním ).

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."