gototop
25.08.2009 Kdo vystoupí na FOLKomíně II. (FOLKtime.cz)    Tisk
Zajímavosti

Minulý týden jsme vám představili jednu část účinkujících na letošním FOLKomíně a dnes bychom vám rádi představili zbytek. FOLKomín je již příští sobotu a pevně doufáme, že si na něj najdete cestu. Stejně jako v minulých letech je dramaturgie FOLKomína postavena tak, že dojde k setkání klasiků tohoto žánru s účinkujícími kteří by se k nim mohli připojit v příštích letech. Přijďte na FOLKomín, určitě se vám to bude líbit.

Luboš Pospíšil

Luboš Pospíšil se na hudební scéně objevuje prvně v roce 1969 jako člen legendárního C&K Vocalu. Postupem času se však jeho písně začaly ubírat jiným směrem a začíná čím dál tím častěji vystupovat i samostatně. Na první desku, která nesla název Tenhle vítr jsem měl rád, si však fanoušci museli počkat až do roku 1983. Na pódiích po celé republice hrál s kapelou 5P, složené se známých jmen jako David Koller, Michal Pavlík nebo Bohumil Zatloukal, se kterým hraje dodnes. Na sklonku 80. let se Pospíšil objevuje i v sestavě obnoveného Blue Effectu.Luboš Pospíšil
Luboš Pospíšil má na svém kontě řadu desek. Ať už již zmiňovaná LP Tenhle vítr jsem měl rád, ... a nestřílejte na milence, Jsem v tom, Třináctá komora, Vzdálená tvář, Vzpomínka..., Můžem si za to oba nebo Hazardní slavnost. Před dvěma lety se obklopil mladými muzikanty a natočili desku Příznaky lásky. Znovu tak vystupuje s kapelou s názvem 5P, ve které jsou kromě Pospíšila & Zatloukala klávesista a kytarista Ondřej Fencl, bubenice Pája Táboříková a baskytarista Martin Štec. Kromě kapelních vystoupení si však charakteristický Pospíšilův hlas můžete vychutnat i sólově a nebo jako na Folkomíně v duu s Bohumilem Zatloukalem.

 

Bárbekjů

Tato skupina z Hradce Králové bude bezesporu nejmladším účinkujícím na letošním FOLKomíně. Do dramaturgie festivalu se dostala hlavně díky tomu, že se jí v letošním roce dařilo na Folkovém kvítku, festivalu, který je pořádán jako soutěž pro mladé a začínající muzikanty do 18 let. V době konání soutěže se věkové rozpětí muzikantů pohybovalo od 11 do 15 let a všichni navštěvovali ZUŠ v Hradci Králové. Porota jim přidělila druhé místo a v hlasování diváků skončili třetí. Během prázdnin měli možnost na několika společných hraních, zejména na dětských táborech, secvičit a dopilovat repertoár na jejich autorské CD, které se chystají natočit. Jak se jim během léta dařilo, budete mít možnost posoudit v Toulcově dvoře.

Jauvajs

Historie kapely Jauvajs sahá do poloviny devadesátých let, kdy se 18. ledna 1995 uskutečnil první koncert tohoto hudebního tělesa. Během následujících let došlo k několika personálním změnám a sem tam nějakému tomu koncertnímu vystoupení, i když o žádném výraznějším počinu se ještě nedá mluvit. To přišlo až v roce 1997, kdy se kapele podařilo vlastně náhodou vystoupit v rámci prázdnin v Telči na Kocouří scéně. Ale hlavně pak v roce 1998, to si na Žlutické struně kapely poprvé všimla porota a Jauvajs ocenila. Během sezóny si zahráli i na jiných festivalech, zúčastnili se konkurzu Zahrady a dokonce byli ke slyšení i na rozhlasových vlnách.
A tak nějak to pokračovalo i v následujících letech. Opět konkurz Zahrady, předkola Porty, oboje zatím bez větších úspěchů. Zahráli si na několika letních festivalech a i koncertů postupně přibývalo. Protože se zvuk kapely stále více přibližoval irské hudbě, začíná se Jauvajs objevovat i na kurzech irského tance, na Keltské noci nebo v irských hospodách. V roce 2003 jim jejich snaha přinesla jednak účast na Portě v Jihlavě, ale také Krtka ze Zahrady.
Ani Jauvajs nezůstává svým posluchačům nic dlužen a čas od času zavítá do studia. Poprvé se tak stalo ještě v roce 1999, kdy natočili pětipísničkové demo. První oficiální CD s názvem Jablka v zimě spatřilo světlo světa o tři roky později a v letošním roce vydali další album Do neznámých míst. Budete-li si chtít Jauvajs poslechnout živě, nemusíte se bát žádných neznámých míst, ale zkuste v sobotu 5. září zavítat do Toulcova dvora na FOLKomín a vychutnat si mimo jiné trochu té irské muziky.

Krystyna Skalická

Narodila se v Třinci, v současnosti žije tato písničkářka, harmonikářka a loutkoherečka v Praze. Veřejně hraje a zpívá od roku 2003, ve kterém se jí hned podařilo vydat demo CD Kikiriki. Vystupovala asi dva roky společně se Swetjou, poté seHonza Donald Jícha na snímku z letošního finále Notování krátce odmlčela, aby mohla dále pokračovat společně s Bárou Baronovou (tu můžete znát třeba ze skupiny Szmyrum a Chechum). Velmi často se k nim přidává i stepařka Jana Samková a mistr alikvotního zpěvu Ivan Vohrna. Krystyna Skalická zpívá česky, polsky a slovensky. V letošním finále Notování pod Vyšehradem obsadila druhé místo. Můžete ji také slyšet v dámském sdružení Triobab, společně s Danou Houdkovou a Rejkou Balcarovou.

Honza Donald Jícha

Zřídka vystupující Honza Donald Jícha se v loňské sezóně přihlásil do písničkové soutěže Notování pod Vyšehradem, kterou se mu podařilo úspěšně projít až do finále a zvítězit. Vystupuje s basistou Jendou Kříženeckým, případně mu dorazí vypomoci na housle i jeho vlastní manželka. Honza je osobností vskutku renesanční – autor knih humorných i cestopisných, nejen jazykový pedagog, cestovatel, průvodce netradiční cestovní kanceláře, autor divadelních her, básní,… Autorsky staví především na vtipných textech. Na festivalu FOLKomín zahraje poprvé, několik samostatných koncertů na Toulcově dvoře však již má za sebou.

Lístek

Trampská skupina dvou životů. Ten první se začal odvíjet na začátku devadesátých let minulého tisíciletí, kdy se Lístek vypracoval mezi špičku trampské muziky. Svědčí o tom i zisk Porty v roce 1996 v Plzni i Trampské Porty v Ústí nad Labem o rok později. Ještě před odmlkou stačila skupina vydat CD Skály kvetou. Po změně sestavy do současné podoby se stal charakteristickým souzvuk banja a Panovy flétny. Autorsky je dodnes repertoár postaven na snivějších písničkách kapelníka Zbyňka Zatloukala a živějších skladbách banjisty a kytaristy Jiřího Alvy Maťka. Skvělá je Panova flétna Sylvy Čekalové, jejíž zpěv časem také roste. Svým způsobem nedoceněným členem Lístku je basista Radek Polívka, který má výrazný podíl na současném zvuku skupiny. Lístek po vítězství na Trampské Portě v roce 2002, zvítězil o rok později i na Portě v Jihlavě a v roce 2004 získal na Zahradě Krtka. Deska Den pramenů patří k nejlepším v trampském žánru. Kapela pravidelně vystupuje v pořadech Stopy sešlapanejch bot i na vlastních večerech v pražském P-klubu v Trojické. Mezi současné největší úspěchy řadí to, že kapelník Zbyněk Zatloukal se učí hrát akord D9.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
Library zlib