gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

19.12.2001 prosincové FOLKforum (Jirka-mo)    PDF Tisk Email
FOLKfórum

Chcete-li nám také odpovědět (či v budoucnu odpovídat) na otázky Folkfóra, pište na mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .


1) Písněmi o Nových rocích je, obávám se, náš písničkářský trh nadmíru přesycen. Vánoční skladbu mám jedinou, je to taková parafráze na Karla Tomana. Vypráví o jedné mé tetičce mlynářce, která do svých devadesáti mlela vlastní obilí na fungujícím mlýně, napůl cesty z Rakovníka do Zbiroha. Moc ji nehraju, ani v prosinci. Letos jsem ji vlastně nehrál ještě vůbec, nevím proč.

Podělím se o text refrénu:

Podzim už dooral a
skleněný koně
roznesly stříbřenku
po vantrokách

V Jankovském mlýně
při svíčkách, v zimě
strojí se na půlnoční

2) Letos budu hrát vánoční koncert poprvé, nepočítám-li doby gymplu, kdy jsme zpívali se sborem. Akce se koná v pátek v Rychnově u Jablonce (doufám) a hostitelem je Devítka. Pokud jde o mé muzicírování na sklonku roku, jedu si v klidu zapařit do Telče na intr, loni to tam bylo velice milé. Těším se.

Jeroným Lešner


1) Nemáme. My raději místo toho čteme na zkouškách kolektivně "Strážní věž" nebo "Probuďte se".

2) Třetím rokem hrajeme jediný akustický koncert při petrolejkách v "Carmenově trempském bytě". Letos ve čtvrtek 13.12 od 20:30 v Praze-Karlíně - domě dětí a mládeže. Vždycky se snažíme zahrát i nějaké raritky a nejinak tomu bude i letos - come in!

Hezké Vánoce
Ondřej Tichý, kapela Jarabáci


1) Raději žádné nemáme, protože v záplavě vánočních koled, mší a jiných skladeb je zbytečně, aby jsme ještě začali i my se podbízet, např. v supermarketu! A my nejsme folková kapela, používáme el. kytary, bicí a nedokáži si představit aranže vánoční písně v této sestavě.

2) My pořádáme pro přátelé a bývalé členy kapely koncert v kostele, alejinak máme každoroční rituál, že se bubeník jednou za rok umyje...

Za kapelu Denjisa - Pavel Eisenhammer


Ahoj za kapelu BG. Collection.
Je pátek ráno a nevim opravdu, jestli dokázu (omluvte diakritiku) na zadane otázky kvalitne odpovedet. To bude asi ten dlouhý vecer? Tak jo. Mam- li vanocni nebo novorocni vec v repertoaru? Asi specielne ne. Rozhodne v repertoaru jsou veci, ktere se svátky nejak koresponudjí, take viz nize pripavujeme jednu specialitku. Ale to hlavni. Nedavno jsem na folkchatu s nekym komunikoval a z hruzou se dovedel, ze Bg. (ja nevim, jestli to co hrajeme je jeste Bg, pro mne to neni dulezité.) (ale také jeden názor je, ze tam kde je petistrunne banjo tak to je Bg.) (jsou i jiné nazory viz Bg konference tema Bluegrassovy fundamentalismus) je otazkou instrumentalnich exhibici (trochu nemravne instrumentalni onanie) na jevisti. Prudce nesouhlasim. Ja si myslim, ze hudba, kterou mnozi z nas delame (tedy ne vázna hudba) je jasksi velmi silne propojena s hudbou lidovou. No a v lidovce jde o sdelovani nálad a pribehu ..... Vesmes se tam opakuji podobna temata. At uz jde o hudbu z predmesti Londyna, apalacskou Mt. music nebo chodskou lidovku. Myslim, ze jde o jakesi zakladni atrubuty lidstvi (napadaji mne temata jako laska,vira, prace, zarada....bla,bla,bla.) No a tak i v beznem repertoaru se jaksi na takovehle svatky (velmi silne v oblasi onech temet) mysli, i kdyz velmi podvedome. Takze asi mame. Jedna z tech veci je irska balada "Ruze z horskejch plani" (text Michal Kovacs) (protoze ten text neznam doslova, nejsem autorem a nezpivam tu vec, tak odkazuji na nase webové stranky (www.sweb.cz/bgkolekce/).
A mame nejakou specialni akci? Ano. Pro kazdeho jsou snad Vanoce a zaver roku velmi silne. Takze: Pravidelne v sobotu pred tretim adventem delame koncert v kostele v mestecku Stankov (je to beneficni akce s vyteskem pro denni stacionar Radost v Merkline). Je to velmi silné, hrat v kostele (diky panu farari Nullerovi), pomahat detem. No a potom urcite (v duchu horalske tradice saturday night - sundey morning) jakási svetska oslava vanoc v plzenském HiFi klubu 20.12. Ta bude o necem malinko jinem. Pozvani pratel na bujarou oslavu. Mozna to v patek po ranu staci. Nicmene. Ted jsem otevrel 12 F+C a na strane 15 je clanecek od Martina Zaka "Horalske vanoce" stoji myslim za precteni ) mt.music a verim, ze ani Bg. neni jen istrumentalni exhibice. Je treba poslouchat mezi radky. Tolik k memu anonimnimu spoluchatari tuUEim ze skupiny Poupata. To je for.....

Preju krasne vánoce
Jarda Pertlicek BG. Collection
"Happy New Year and "Saffety"Christmast


1) Nemáme, jednak ještě nikoho z nás nenapadlo složit účelově zaměřenou písničku a pak existuje spousta známých koled nebo vánočně laděných písniček, které lidi znají, takže pokud se to hodí, zahrajeme raději ty, ať si můžou všichni zazpívat s námi. Ale jinak se naše Vánoční koncerty od těch normálních příliš neliší, jen je jiná atmosféra, obvykle větší pohoda a příjemná je i výzdoba v sále - v Hifi klubu je to skoro jako doma - větvičky, slaměné ozdoby, ovoce, cukroví, svíčky..

2) Děláme každoročně Vánoční koncert v rámci programu Hifi klubu (viz první otázka). Jinam se nechystáme, Hifáč je náš domovský přístav, máme tam známé a kamarády a náš koncert je brán spíš jako zpívaná a posezení s partou prima lidí - je to pro nás příjemné a pro ně snad taky. Na Silvestra nehrajeme, nejsme estrádní kapela, náš repertoár na to není stavěný a hlavně chceme Silvestra sami také slavit, a to se svými nejbližšími.

Irena Motlíková Grass Cocktail


1) Mám píseň Štědrý den, která je dost podstatná pro mne a příliš depresivní pro posluchače. Nicméně rád se o ni s vámi podělím, přijďte na některý z mých recitálů...

2) Důležité? Jak v čem. K druhé části otázky: Hrávám na několika ryze vánočních akcích, letos také pořádáme Vánoční turné s Petrem Sedláčkem a Pavlem Jindrákem. Asi při něm budeme jíst jenom vánočky.

Tomáš Zeno Václavík


1) Vánoční píseň máme. Jmenuje se Koleda a hráli jsme ji v minulosti vždy pouze na vánočních koncertech. Začiná:
"Koleda koleda tenista
Václav a Mirek dentista ..."

Je neaktuální a proto jsme ji letos už nehráli. Holt politické poměry se pomalu ale jistě mění a někteří jmenovaní v naší písni se definitivně propadli do propadliště dějin. 2) Vánoční koncert děláme každoročně. Vždy zařadíme nějakou pakárnu, což je výsada Michala, který se rád za někoho převléká, čímž uspokojuje své exhibicionistické potřeby. Vánoční koncert je fajn. Chodí na něj vždy hodně lidí.

Honza z Načasu


1) ...zase složitá otázka...:-) Sám, jako písničkář žádnou Vánoční ani NOvoroční písničku nemám a vlastně nic takového ani nechystám.Vánoce jsou pro mě krásná doba, ale nejsou pro mě nijak zvláštní inspirací, necítím žádnou nutnost nějak se k nim vyjádřit. Šárka Burešová, se kterou hráváme ovšem jednu Vánoční písničku má, já ji doprovázím, tak se toho taky účastním Chesed, jako židovská kapela, pochopitelně žádné Vánoční písničky nemá, jen písně ke svátku Chanuka, jehož poselství je dost blízké křesťanským Vánocům...

2) Jednou jsme s Chesedem strávili společně Nový rok, jinak ale nepořádáme nic. Vánoční ani silvestrovský koncert nemáme, nikdo nás nikam nepozval :-) Myslím, ze letos nebude vůbec nic, zavoláme si, nebo tak něco.

Matěj Rak


1) No, abych pravdu řekl, za prozatímní život jsem napsal jen dvě vánoční písně. Jednu jsem hrával sám coby písničkář (posílám text), druhou jsem hrál jen jednou s takovým souborem národopisným...hezké to bylo, housličky, sbor...ale od té doby nic. V současnosti s Lidmi nehrajeme nic vánočního. Není ta správná nálada, chuť či co k tomu psát vánoční věci. Navíc je tohle téma probrané ze všech směrů a najít nový pohled na věc...takový střelec asi nejsem.

2) Každý rok asi jako všichni zaměříme prosincový pořad v klubu trochu vánočně. Vždycky jsme hráli pohádky, ke kterým jsem dělal písničky, letos se to nějak nestihlo, tak jsme to vzali odjinud. Lili jsme olovo a věštili z něj, řezali jablíčka...prostě jsme si hráli s vánočními zvyky. Měli jsme papírový stromek a pili čaj... Bylo to fajn. A jestli jsou pro nás jako kapelu Vánoce nějak moc důležité? Snad jen tím, že se brzy završí další rok existence Lidee noire. Ale teprve druhý, tak to jde..:-)

Ahoj Martin, Lidee noire


1) ... ano, píseň se přímo jmenuje Vánoční a je o Vánocích trochu jinak.

Vánoční
V ten den všichni čekali sněhovou nadílku
v ten den všichni chtěli mít klid aspoň na chvilku
v ten den všechno ustane, ztiší se, zavoní
v ten den, v roce jediný, se nebesa nakloní
i my dva jsme se těšili v tichu a v objetí na ten den
na ten den

V ten den měla obloha barvu jak z olova
v ten den jsi mě poprvé opravdu miloval
ten den byl jak písek, jak trní, jak samota
v ten den jsi měl popel a čerstvou krev na botách
nikdo z lidí si nezpíval, nehrál a netančil v ten den
v ten den

V ten den nám už nezbylo na chléb a na ryby
v ten den jsme si prostřeli pro tři, no co kdyby
v ten den kdosi zazvonil dvakrát a potřetí
v ten den jsi měl ve tváři touhu a napětí
a on za dveřmi tichý a smutný a znavený stál
v ten den

V ten den si k nám ke stolu přisedl neznámý
v ten den stále vyprávěl o světě nad námi
v ten den taky o lidech, sám ale vzpřímeně
v ten den o všech dveřích co zůstaly zavřené
potom odkudsi vytáhl ryby a víno a chléb
v ten den

V ten den pak šel ke dveřím a řekl, že pospíchá
v ten den náhle zmizel jak pára a do ticha
v ten den jsme ho volali a pak znovu jsme seděli
v ten den u toho jídla a oba jsme věděli
že nebyl to sen a že on je teď uprostřed nás
v ten den

2) ... je velký zájem o moje recitály v čase adventním, jsou to často malé obce, kde dělají jen jeden koncert do roka, a to právě "vánoční". Program svého vystoupení však nijak neměním a neupravuji, samotná jeho nálada a atmosféra už souzní s vánoční náladou. Maximálně zařadím jednu-dvě koledy, většinou v úpravě pro klasickou kytaru...

zdraví s :-) Eva Henychová


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib