gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

09.01.2002 Tóny cest tentokrát s Roháci a Zdenkem Šmídem (Zajac)    PDF Tisk Email
Pozvánky

Ahoj, zveme Vás všechny na 14. Tóny cest, které se konají v pátek 11. 1. 2002 v 19 hodin v KD GAMA v Ostravě - Fifejdách (zastávka Hornopolní za pivovarem, bus 37 a 102).

Hostem domácí trampské skupiny TEMPO DI VLAK bude taktéž trampská skupina ROHÁČI z Lokte nad Ohří (což je do Ostravy asi 650 kilometrů). Roháči vydali za téměř 30 let existence 5 CD a mezi jejich hlavní autory patří Vojta Kiďák Tomáško, Lubomír Ríša Melichar a známý spisovatel Zdeněk Šmíd, mimo jiné autor knih Proč bychom se netopili, Proč bychom se nepotili nebo Miss Porta. Jinak se můžete jako obvykle těšit na domácí buchtu a čaj, výstavu,diapozitivy a velkoplošné video z cest. Po koncertě následuje sejšn s Roháči v blízké Pivovarské restauraci, kam jste taktéž zváni.

Zdeněk Šmíd o Roháčích napsal:

V časech Londonovy zlaté horečky táhly tisíce dobrodruhů horskými pralesy k Dawson City. Ze západu tam bylo možno dorazit jen po divokém proudu horního Yukonu,. Muži, který se probili pustinou až k němu, začali proto na jeho březích hned stavět plavidla. Na většině plavidel bylo vidět, že nevznikla v profesionálních loděnicích. Musela však být natolik pevná, aby proplula vražednými peřejemi Five fingers a dál do zlatonosného kraje. Zdaleka ne všichni muži to dokázali.

Písničky Roháčů ta yukonská plavidla připomínají. Je na ně spolehnutí. S tím, kdo jim věří, dokážou proplout pralesem otupění a zabijáckými peřejemi civilizace až do krajin, na která mnozí z nás dávno zapomněli. Jsou to kraje průzračné, kde dosud muže zdobí čest, dívku čistota a kde pravda zůstává pravdou. Písničky zpívané v tom kraji voní dřívím, vodou, hlínou, večerní trávou. Víra Roháčů je pevná, proto ani po desetiletích nepodléhá módě. Hory a oblaka, stromy a lesní zvěř se taky nemění. Roháči netouží dokazovat svým fandům, že jsou jiní, než byli vloni, že jsou stále vpřed, aby je kritika pochválila. Roháči nikdy nezanášeli do svého zpívání upocené manýry sportovních hřišť. Spíše se vždycky starali, aby jejich písničky oslovily lidi sejné krevní skupiny. To se jim podařilo.

V roce 1990 získali Roháči Zlatou portu. Zasloužili si ji nejmíň o desetiletí dřív. K čemu však oficiální pocty právě v tomhle žánru? Významnější je, že písničky z repertoáru Roháčů rozléhají se už léta po Čechách, po vodáckých hospodách a u trampských ohňů. Ať Vás i jejich CD deska osvěží jako sklenice piva na letním vandru. Nebo jak přívětivý oheň, u něhož se dobře vzpomíná a sní.

Tak ahoj v Gamě.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib