gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.11.1999 Neřež - Nebezpečný síly (Petr Vratný)    PDF Tisk Email
Recenze

Do které škatulky to zařadit? To NEŘEŽ!!

Pustil jsem si nové CD skupiny NEŘEŽ s dramatickým názvem NEBEZPEČNÝ SÍLY a ... zaposlouchal jsem se do mluvené pohádky. Že by šlo o nový projekt pro děti? Asi po půl minutě však končí dětská romantika a nastupuje tvrdá realita. Pohádka totiž rozhodně nekončí, jak se sluší, happyendem. V tu chvíli nastupuje celá kapela a začíná více než padesátiminutový koncert, během kterého NEŘEŽ posluchači předkládá pestrou hudební mozaiku čítající čtrnáct písní a jeden přelet nad smíchovským dvorem.

Slovo koncert jsem nepoužil proto, že by šlo o live nahrávku. Snažím se tak pouze naznačit, že hudba, kterou CD nabízí není sterilní, nýbrž živá a plná energie. Je vidět a hlavně slyšet, že Zdeněk Vřešťál má se svými kolegy muziku zarytou hluboko v duši, ale i hlavě. Melodie jsou nápadité a neopakují se. Upozorňuji, že by posluchač neměl k CDéčku přistupovat jako k nové folkové plastové oplatce. Z písní je slyšet folk, rock, jazz, blues, pop, rap, hardrock a spousta dalších věcí. Přitom to skvěle drží pohromadě. Triumvirát autorů hudby (Zdeněk Vřešťál, Vít Sázavský a Filip Jelínek) se zkrátka nedal omezovat žánry a z uvedených stylů vzal to nejlepší (nebo se mi zkrátka trefili do noty) a spojil to vše ve výbornou muziku, která člověka nenechá v klidu.

Zatím jsem se zmiňoval jen o hudbě, ale písně mají samozřejmě také své texty. Jejich autorem je výhradně Zdeněk Vřešťál. Zde je patrný značný posun od legendárního seskupení Nerez, kde měla hlavní slovo lehce optimistická lyrika. Textový základ NEŘEŽe je postaven na mírně pesimistickém realismu. NEŘEŽ zkrátka zpívá reálné příběhy, které ukazují na všední i nevšední strasti života. Přitom je však třeba poznamenat, že nejde o "bušení klínů do hlavy", kterým by si někdo stěžoval a nadával na nespravedlnost života. K tomuto dojmu přispívá i způsob interpretace jednotlivých textů, který si nehraje na drama, ale je spíše civilně vypravěčský. Na zaměření projektu poukazuje i sám jeho název.

Těžko upozorňovat na jednotlivé písně. Celý projekt působí skutečně velmi kompaktně. Na CD lze nalézt mimo jiné také písně známé ze starších projektů různých skupin (Nové hry - Zdeněk Vřešťál, Vlakem na Kolín - Krausberry, Tisíc dnů - Nerez). Tyto písně často změnily značně své aranže a píseň Tisíc dnů také text. Pozorný čtenář a znalec žánru asi zjistil, že uvedené písně mají většinou také upravený název. Je tedy otázkou, zda jde vlastně skutečně o písně již známé či spíše nové - nechť posluchač sám posoudí. Obzvláště píseň Tisíc dnů mi způsobila značný šok (nejedná se ani tak o remake původního nerezovského hitu jako o jakýsi druhý díl po letech). Asi minutu jsem nevěřil svým uším, než jsem se oprostil od snahy o srovnání s původní písní. Pak jsem si to pustil ještě jednou a liboval si.

Netroufám si říci, zda se některá z písní uchytí na sessionech, na to se mi skladby zdají být příliš založené na kapelovém projevu. Každopádně pro rozšíření své tvorby udělal Zdeněk Vřeštál maximum. CD totiž pro majitele počítačů nekončí "jen" muzikou. Jeho součástí je také hned ve dvojím provedením videoklip starší písně "Já s tebou žít nebudu" a hlavně zpěvník "30 případů Z. Vřešťála" s písněmi ze všech období autorovy tvorbu od doby Nerezu. Zpěvník, který obsahuje také akordové značky, lze také jednoduše vytisknout. Mimochodem, zpráva o existenci tohoto zpěvníku, kterou dal Z. Vřešťál v rámci reklamy na Internet, rozpoutala skoro stejně bouřlivou konferenční diskusi jako podobně nazvaný televizní seriál.

Poslední ingrediencí projektu Nebezpečný síly je pak booklet, který má netradiční a povedené výtvarné provedení. Knížečka obsahuje také mimo jiné texty všech písní a dozvíte se z ní všechny podstatné informace.

Sečteno a podtrženo - vznikl projekt, který si rozhodně zaslouží pozornost vyznavačů dobré muziky a který je kromě hudební stránky dobře zvládnutý i po formální stránce (zkrátka obsahuje vše, co by obsahovat měl). Na poli folkrocku (tak nazývám vše, co neumím přesně zařadit a obsahuje to prvky obou základních hudebních stylů) se letos kromě OldFlekovského alba jménem Waltz příliš výjimečných novinek neobjevilo. Nebezpečný síly jsou tím pravým oživením, které by se zase nějakou dobu nemuselo opakovat.


Sdílet na...
Kam dál?

» Jednou měř (a dvakrát také)..... Neřež (Lucie Endlicherová)

» Dvě a dvě (Miloš Keller)

» Orlice stále šumí s Janouškovým Ústím (Karel Fred Vodňanský)

» Co je nového u ... Porty? (o.s. PORTA )

» Vít Sázavský: Nerez1982 - Neřež2007 (Miloš Keller)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Duben 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 8 910111214
1521
2223
29     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib