gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.10.1999 Malá trampská hudba v Jizerských Horách (Drak)    PDF Tisk Email
Reportáže

"Když někdo ti hochu o Islandu řekne, svým koltem ho přikrej a buď na něj zlej, kdo slovíčko pěkný o tom kraji cekne je dočista blázen a ty se mu směj ..." Těmito verši začíná známá píseň Mikiho Ryvoly - "Cesta na Island". Podobně se člověk cítí, když jede z hlavního města do dalekých Jizerských Hor prostřednictvím železniční "rychlodráhy". Cesta vlakem do těchto končin je dlouhá a svízelná (stejně jako ve zmíněném songu), ale stojí zato ji uskutečnit. V podhůří "Jizerek" se totiž nachází malebné městečko Hejnice, ve kterém liberečtí trampové již léta pořádají malý trampský festival JIZERSKÁ NOTA. Má už svou dlouhou tradici (letošní ročník, který proběhl 24. - 26. září, byl již čtyřiadvacátý) a nemalý věhlas nejen mezi vyznavači dalekých obzorů, ale i místními horaly a vzdálenými muzikanty.

Dramaturgie festiválku je za posledních pár let neměnná - páteční countrybál (letos s Farmáři), sobotní "Potlach" v kině (pořádaný Cimburou z Prahy a Tapinou z Brna), dětské hry Rolfa Zálesáka, hudební soutěž pro děti a hlavní muzikantské klání o dřevěnou "Jizerskou notu" a nedělní tramp-session v motorestu Hausmanka v Oldřichovském sedle.

Letošní biografický "Potlach" (od 11 hodin) byl věnován trampské literární soutěži Trapsavec, která se minulý víkend dočkala úctyhodného 25. uspořádání. Četly se povídky a básně, promítaly se archivní diapozitivy ze starších ročníků soutěže (přičemž se hodně vzpomínalo a bilancovalo) a jako hudební doprovod vystoupila mladá trampská kapela Magison - vítěz ústecké Trampské porty ´99 a plzeňské Porty ´99. Odpoledne následovaly (nejen) dětské hry Rolfa Zálesáka např. v hodu nožem, sekerou nebo podkovou. Od 15 hodin měla začít v hejnickém autokempu samotná soutěž o Jizerskou notu, ale prudký déšť donutil pořadatele změnit místo jejího konání. Přes hodinu trvalo přestěhování aparatury z autokempu zpět do hejnického kina. Poté vystoupily kapely: Lístek (Praha), Magison (Praha), Posázavský expres (Praha) - nesoutěžně jako duo, Náplava (Ústí nad Labem), Poupata (Pardubice), Sekvoj (Praha) a Chariot (Jablonec nad Nisou). Osmý soutěžící - Načas (Blatná) pro nemoc v kapele nedorazil. Z divácké soutěže uváděné Jirkou Rážkem z Posázavského expresu (loni konferoval Cimbura s Tapinou) vzešly nejlépe skupiny Lístek (3. místo), Sekvoj (2. místo) a Magison (1. místo - vítěz putovní dřevěné noty). Kromě diváků hlasovala i zasloužilá porota, která předala pardubickým Poupatům cenu T. O. Jitro za nejlepší letošní píseň - "Nejkrásnější sen". Tento festival má však ještě jednu raritu - kromě nejlepších tří skupin volí diváci i "osobnost Jizerské noty". Letos se jí stal kamarád Carmen z Prahy, vydavatel trampského časopisu Toulavý kamarád a pořadatel Trampského zpívání na Střeláku a několika trampských soutěží. Je to kamarád, který si tento titul opravdu zaslouží za své organizační úsilí.

Závěrem můžu konstatovat, že se Nota opět vydařila i přes svízele, které na nás sesílal zhůry "islandský ďábel" a zvěsti o strastech v Jizerkách nejsou zas tak moc pravdivé. Příští - již pětadvacátá Jizerská nota se bude konat opět poslední víkend v září na stejném místě.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Srpen 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111213
171820
2426
31      

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

156. koncert "živě..."

Kdo: Vojta Kiďák Tomáško
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.09. 2020 20:00

157. koncert "živě..."

Kdo: T.H.S. Brzdaři
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 14.10. 2020 20:00

158. koncert "živě..."

Kdo: Matěj Ptaszek & Honza Stehlík
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.11. 2020 20:00

159. koncert "živě..."

Kdo: Bluegrass Nova
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.12. 2020 20:00