gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.04.2010 Olomoucký Březňáček aneb folková noc v U-klubu (Lucie Přikrylová)    PDF Tisk Email
Reportáže

Slunce v posledních dnech začíná získávat převahu nad zimou, a tak není divu, že muzikantům i posluchačům už se stýská po letních festivalech. Tak proč si neudělat nějaký jarní? Olomoucký Březňáček, jeden z těch „prvních jarních“, si našel své místo v kalendáři na políčku, které označuje poslední březnovou sobotu a uskutečnil se, jak už název napovídá, v Olomouci v U-klubu.
DevítkaFestiválek zahájil téměř domácí „Adamců múzický úlet“ neboli A.M.Úlet. Představili se v sestavě rozšířené o perkuse, didgeridoo a bicí. Tyto nástroje dodaly písničkám folkrockový a místy exotický zvuk a rozhodně jim pomohly. Zaznělo také několik akustických písní v podání původní trojice – manželů Adamcových a Honzy Dobiáše, ve kterých vyzněly pěkně sezpívané hlasy Honzy a Blanky Adamcových. Za zmínku stojí nápadité texty, které se zabývají originálními tématy, např. o Romeovi a Julii ve vesmíru nebo o rybářích, kteří chytají zmražené ryby bez hlav a šupin. Některé texty byly inspirovány biblickými příběhy.
Následovala kapela Hrnek z Hlučína, ale jak řekl kapelník Jirka Dihel, z Hlučína je pouze on a podle něj se určuje i umístění kapely. Ostatní členové bydlí v okolí Ostravy. Hrnek hraje hlavně akustický folk s občasnými návštěvami do okolních žánrů, jako country či trampská hudba. Charakteristickými rysy jsou příjemné dívčí vokály či housle Galiny Kolátkové, avšak největší devizou je čistý zpěv Markéty Palové, při jehož poslechu doslova mrazí v zádech. K písničkám Hrnku se dokonale hodí a dokáže jim dodat správnou atmosféru. Velmi silná je píseň V ulicích, která právem zvítězila na loňském Mohelnickém Dostavníku.
Devítka patří mezi ostřílené matadory, a možná díky ní se ze začátku poloprázdné hlediště trochu zaplnilo. Trojice Jindřiška Brožová, Honza Brož a Petr Havrda zahráli jak písně starší a osvědčené (Hej lidi, Přišel jsi z dálky, Až budeš smutná), tak i zbrusu nové kousky. Na řadu přišlo i několik lidových textů zhudebněných Honzou Brožem, z nichž nejvtipnější byl duet dvou mladých krásných dívek – jednu ztvárnila Jindřiška Brožová a druhou pánové společnými silami. Na koncertech Devítky čte Honza Brož své fejetony a ani na Olomouckém Březňáčku neudělal výjimku. Fejeton pojednával o lyžařském výletu se špičkovým vybavením z osmdesátých let, díky kterému Honza v oněch dobách lámal dívčí srdce...a o všech možných i nemožných příhodách spojených s tímto výletem. Osvěžením byly také vtipy, při kterých se Jindřiška již tradičně stavěla do role „blbé blondýny“.
HrnekVrcholem večera byl koncert skupiny Žamboši, lépe řečeno sólové vystoupení Honzy Žambocha. Ačkoli neměl oporu ve svých spoluhráčích, dokázal přítomné přesvědčit, že i s doprovodem samotné kytary jsou písně velmi silné. Honza své vystoupení zahájil poněkud netradičně, když přišel s kytarou pod pódium a po informaci, že právě napsal lidovou píseň, zazpíval A té Rehradice a přitom procházel mezi diváky. Jako první píseň na pódiu zazněla jedna z nejkrásnějších, Joe z Ikarie. Celkově repertoár obsahoval převážně vážné písně z nového CD Přituhuje, které je nominováno na ocenění Anděl v kategorii Folk & Country, ale došlo i na hravé a legrační písně, například O znakoplavkách a tak, při které se ukázalo, že publikum Žambochy dobře zná, protože v refrénu zpívali téměř všichni. Publikum Honzu z pódia jen tak nepustilo, a díky tomu, že hrál poslední, mohl zahrát více přídavků. Nakonec se rozloučil písní s refrénem „Nechoďte opilí do ZOO, k úrazu přijdete brzoo, motat se doleva, doprava, znamená být něčí potrava“, která pojednává o tom, co vše se může stát opilým celebritám v ZOO.
Po skončení oficiální části se přítomní muzikanti shromáždili se svými nástroji pod pódiem a následoval jam session až do pozdních hodin.


Sdílet na...
Kam dál?

» Recept na Nákyp k nakrmení uší i duší (Lucy)

» Brno v létě rozezní Festival ve středu (FOLKtime.cz)

» Folk-rock-punkový nářez trampské skupiny Jarret (Lucie Přikrylová)

» Ten tón jsme dobře slyšeli (Tomáš Pohl)

» Písničkáři, kteří SPOLU písničkaří … (Martin Mrca Holan)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
Lucy  - Lidovka   |Registered |02.04.2010 09:30:49
Jen bych si dovolila doplnit, že novost "žamboší lidovky" spočívala zejména v tom, že Honza text A té Réhradice zpíval na melodii Sbohem galánečko.
Jinak je teda škoda, že muzikanti na této akci hráli přesilovku, ale nad malým počtem diváků už se nabrečelo dost, snad jednou bude líp.
Ondra  - Olomoucký Březňáček   |93.95.35.xxx |07.04.2010 13:46:39
Shodou okolností jsem ten samý festival navštívil taky. Zaujala mne skladba publika dle místa původu. Slyšel jsem tam Frenštát, Kunčice, Kopřivnice, sám jsem také z těchto končin...

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Leden 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
2021222326
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 155. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.02. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 158. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00