gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

26.07.2010 Krtek 2010: Hluční sousedé - Francouzský závan v Náměšti (Školník)    PDF Tisk Email
Rozhovory

Podle ohlasů mezi kolegy a diváky byla největším překvapením asi skupina, která při své premiéře na Zahradě skončila na skvělém druhém místě. Hluční sousedé obsadili druhé místo v kategorii skupin s celkovým počtem 312 hlasů. Hrát poslední v soutěži má své plusy i mínusy. Plus je, že na začátek není publikum dostatečně početné (na což asi doplatilo chodovské Bodlo) a v druhé polovině je potenciálních hlasů více. Minusem může být to, že většina hlasujících diváků už své hlasovací lístky vhodili a není šance na opravu. Ačkoli jsem i já měl mezi soutěžícími své favo

Hluční sousedé, zleva: JiříMartinů, Jiří Krumpoch, Céline Bossu a Ondřej Růčka
Hluční sousedé, zleva: JiříMartinů, Jiří Krumpoch, Céline Bossu a Ondřej Růčka
foto: Vít Školník Urban
rity, musím přiznat, že po zhlédnutí soutěžní části Hlučných sousedů jsem, volky nevolky, byl nucen svůj názor změnit. Protože kapela funguje na demokratickém základě odpovídala jedním hlasem, nicméně pokud byly odpovědi rozdílné, zde máte klíč k iniciálám: CB: Céline Bossu, JM: Jirka Martinů, JK: Jiří Krumpoch a OR: Ondřej Růčka.

Na začátek gratulace k druhému místu. Jak jste vítězství oslavili?

Děkujeme. To jak jsme slavili, mohli vidět a slyšet diváci ještě druhý den při našem dopoledním vystoupení, čímž bychom jim rádi poděkovali za shovívavost a podporu, kterou nám poskytli.

Kromě keramické a věcných cen jste od redakce Českého rozhlasu Olomouc dostali čtyřicet hodin ve studiu. Jak s nimi naložíte?

Krtečka si vystavíme v prodejně hudebních nástrojů v Rožnově, kde nám pan vedoucí Vašenka umožňuje zkoušet. Co se týče ocenění ČrO, rádi bychom využili této krásné příležitosti a natočili zde naše nové CD. Pokud půjde vše jak má, mohli by se naši fanoušci dočkat okolo vánoc.

Kdyby vám někdo před Zahradou říkal, že budete druzí, co byste mu řekli?

Že nás podceňuje Usmívající se. Ne, vážně si tohoto ocenění moc vážíme. Ale Zahrada je pro nás především o setkání - jak s ostatními kolegy muzikanty, tak s posluchači. A to je asi to, co dělá Zahradu Zahradou. Sláva pomine, ale přátelství a zážitky zůstávají.

Kromě skvělé hudební složky, což je pro finále Krtků asi už povinnost, mne velmi zaujal hlas vaší zpěvačky Céline Bosu. Kde jste ji ulovili?

Célinka pochází z Lyonu ve Francii a do Česka přijela s Jirkou Martinů. Více si zájemci mohou přečíst na našem webu. Je to delší vyprávění Usmívající se

V profilu uvádíte, že zpíváte ve francouzštině, angličtině, polštině, španělštině a dokonce i v češtině. Plánujete větší podíl češtiny, aby si mohli i čeští posluchači vychutnat krásu hlasu v českých písních, kterým by rozuměli?

A to je slovo do pranice. Máte li někdo v šuplíku takové texty, které by ladily s Célinčiným hlasem a feelingem – neváhejte a pošlete nám je. U nás v kapele je to o to složitější, že každý máme jiný vkus a někdy nebývá snadné se dohodnout, i co se týká muziky samotné… Na druhou stranu, když něco projde, tak to většinou lidi chytne.

Hluční sousedé soutěžící
Hluční sousedé soutěžící
foto: Vít Školník Urban

CB: Já to vidím trochu jinak - vyučuji zde angličtinu a francouzštinu, takže pokud někdo chce rozumět mým textům
v těchto jazycích, může se přihlásit ke mně do kurzu. Pak nebude mít problém Usmívající se.

Kromě soutěžního vystoupení jsem vás dvakrát viděl a slyšel hrát na zahrádce restaurace naproti Kapličce, hráli jste na Zahradě ještě někde jinde? Jak jste si to užili a kde se vám hrálo nejlépe?

Kromě soutěže o Krtka jsme hráli dvakrát na scéně Terasa a dvakrát na vámi zmiňované zahrádce. Nejvíce jsme si ale užili pondělní dvoranu. Prostě když je těch lidí tolik, tak ta atmosféra s člověkem tak nějak příjemně houpe.

Sledovali jste soutěž? Kdo byl mezi skupinami nebo písničkáři váš tip na vítěze?

JK: Ze soutěžících, které jsem slyšel, se mi nejvíce líbila kapela Ogari s frontmanem Lubošem Nohavicou. Jsou to excelentní vyhraní muzikanti a své vystoupení zvládli na jedničku s hvězdičkou. Je mi záhadou, proč publikum tuto kapelu ohodnotilo tak vlažně. Velice příjemným překvapením byly pro mě nové kapely Shivers, Bujabéza a Půl dechu do měchu. Jednotlivé kapely jsem si však vychutnával pouze jako řadový divák a nehledal jsem co kde zkritizovat. Z písničkářů palec nahoru dávám dvojici Sova+Slamák, kteří dokážou jak rozesmát, tak i pohladit a celkově mají takovou tmelící schopnost. Ono to pohlazení je v dnešní době potřeba víc, než cokoliv jiného. A pohladit tak, aby to nevyznělo infantilně, to je opravdový kumšt. A to pánové Sova a Slamák prostě umí.

JM: Pro mě to byli z písničkářů určitě Monty a Sova+Slamák a ze skupin mě velice překvapila skupina Jananas. Jsou fakt skvělí.

CB: Pro mě byl jasným favoritem Monty, který dokázal sám z jeviště zvednout ze židlí celou masu lidí. Doteď jsem si myslela, že to umí jen Jarek Nohavica, ale teď už vím, že jsou tady nejméně dva lidé, kteří to zvládnou. Monty je jednička! Je to výborný muzikant i bavič a umí to s publikem.

Kdo vás na Zahradě nejvíce zaujal, že byste si ho pozvali jako hosta na koncert nebo na jeho koncert se šli podívat?

JK: Já bych chtěl mít na každém koncertě Jirku Moravského Brabce. Vždy když moderuje, připadám si jako malé děcko na pohádce…sedím, kulím oči a čekám, čím nás ten úžasný strejda zase pobaví. Ale ono to není jen o tom člověka pobavit. Jirka dělá dlouhodobě pro českou muziku spoustu mravenčí práce a za to se určitě patří smeknout. Už dávno by měl mít na Zahradě nějakou sochu. Třeba jak se opírá o hradbu reproboxů :-). Určitě bych si zašel na koncert ještě nejmenované kapely Alibaba.

JM: Myslím, že v tom se celá kapela shodne. JMB je skvělou postavou na moderátorském postu, bez které by to prostě nešlo. Udělal toho pro hudbu a různé festivaly tolik… Pokud budu mluvit za sebe, tak skupin nebo písničkářů, které bych si pozval jako hosta na koncert nebo na jejich koncert zašel, by bylo hodně, tak je ani nebudu uvádět, abych nemusel vyjmenovávat téměř všechny účinkující ze Zahrady 2010 Usmívající se.

Kde si vás budou moci diváci poslechnout v této festivalové sezoně?

Touto otázkou jste nás nepotěšil, ani my vás nepotěšíme. Bohužel Célinka přes rok v ČR vyučuje angličtinu a francouzštinu a tak jediný čas, kdy může pobýt ve Francii se svou rodinou, jsou právě letní prázdniny. Takže i když nás to na jednu stranu mrzí, přejme jí to – ona se nám zase na oplátku vrátí s hlavou plnou úžasných nápadů. Snad se v příští sezoně najde někdo z pořadatelů, kdo nás bude chtít natolik, že zaplatí zpáteční letenku, aby mohla Célinka přijet zazpívat v létě na nějaký ten festival a pak zase odletět za rodinou do Francie. Vše je věc možného…

Jste skutečně hluční sousedé?

CB:ano

JM:ne

JK:ano

OR:ne

Je něco na co jsem se nezeptal a rádi byste sdělili čtenářům FOLKtime.cz?

Všem čtenářům a čtenářkám FOLKtime.cz: Nebojte se a komunikujte se svými oblíbenými kapelami. Zpětná vazba je pro všechny muzikanty velice důležitá. Šijte do nás, kritizujte, chvalte, posílejte fotky…. Užijte si léta a až se budete vracet ze všech svých cest, nechte si trochu svěžesti i na tu zpáteční, ať není cestou poslední. Těšíme se na vás. Na brzkou shledanou, slyšenou vaši Hluční sousedé.

Díky za rozhovor a myslím, že i naši čtenáři se budou na shledanou a slyšenou těšit.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2021 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
2022
27282930   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc