gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

09.03.2005 Kytarová škola - díl 11 (Petr Krumphanzl)    PDF Tisk Email
Seriály

Výběr obratů akordů

Aby akordový doprovod působil přirozeně a výměny jednotlivých akordů byly plynulé, je třeba vybrat takové obraty akordů, které na sebe logicky navazují a nejsou od sebe příliš vzdáleny. Při výměně akordů bychom měli vybrat takový obrat následujícího akordu, aby se všechny tóny obsažené v původním akordu změnily maximálně o interval jednoho tónu. Abychom si usnadnili hledání hmatů jednotlivých obratů, je výhodné naučit se nejpoužívanější sledy akordů jako ustálené sledy hmatů. Pokud hrajeme akordy v základní poloze, tzn. s použitím prázdných strun, automaticky vybíráme hmaty v rozsahu maximálně prvních tří polí na hmatníku, abychom stále využívaly prázdných strun. Akordy potom za sebou následují logicky a přirozeně. Tato technika je však použitelná jenom u některých tónin a u omezeného počtu akordů. Stejnou plynulost po sobě následujících hmatů bychom však měli dodržet i u akordů, které v základní poloze hrát nelze. Je proto vhodné naučit se obraty akordů v podobných "boxech", do jakých jsme si rozdělili prstoklady jednotlivých stupnic.

Pokud hrajeme např. ve stupnici Cdur, budou se nám ve skladbě objevovat akordy Cmaj7, Dmi7, Emi7, Fmaj7, G7, Ami7 a Hmi7/5-. Hmaty těchto akordů si můžeme vytvořit tak, aby odpovídaly jednotlivým boxům prstokladů stupnice Cdur. Vzhledem k tomu, že septakordy obsahují čtyři tóny a mají tedy čtyři obraty, je zbytečné se orientovat podle prstokladů církevních modů diatonické stupnice (kterých je sedm) a bohatě vystačíme s pěti boxy odvozenými od prstokladů pentatoniky C.

Samozřejmě, že se mohou ve skladbě objevit i jiné akordy, případně bude vzhledem k charakteru skladby vhodnější jiný obrat akordu, než jaký se objevuje v příslušné sadě, ale jako vodítko pro rychlé hledání obratů je výhodné tento přehled použít. Spojitost mezi obraty akordů a příslušným boxem stupnice využijeme i při improvizaci na dané harmonické schéma.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 3 5
 6 7 812
13
2026
27     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc