gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

25.07.2006 Strepy a strípky Zahrady I (Klokan, Jarda Síbrt)    PDF Tisk Email
Seriály

Zahradu netvoří zdaleka jen ucelené koncertní bloky kapel na jednotlivých scénách. Kolem se děje řada drobných událostí, které nemusí mít přímou souvislost s muzikou. Vznikají také nejrůznější dojmy, které si divák z festivalu odnese. Mozaiku takových drobných událostí a dojmů vám nyní přinášíme.

Jak jeden jedinec hýbe koncertem

Vystoupení Karla Plíhala bylo hned na začátku festivalu velice silným zážitkem. Celkem vtipně se vyřešila obvyklá (ale pochopitelná) Plíhalova averze k focení během vystoupení tím, že se nechal fotit v průběhu ladění. Na fotkách se to stejně nepozná. :-) Už hůře se řešil jediný hlasitý opilec v davu diváků, který se snažil během koncertu kousek od pódia svému

foto: Jarda Síbrt ©

Mošny v zámeckém parku

foto: Jarda Síbrt ©

 kolegovi vysvětlovat své osobní problémy. Příliš nepomohly Plíhalovy vtipné glosy a verše mířené na jeho adresu, ani snaha pořadatele. Seděl kousek ode mě, a tak jsem slyšel i jeho odůvodnění svého chování: "Koupil jsem si vstupenku, abych se bavil, a tak se bavím, jak chci"? Člověk se pak příliš nediví, že se Karel Plíhal příliš nehrne do festivalových hraní. Na druhou stranu byl koncert moc příjemný a pomohlo mu i prostředí kapličky, takže věřme, že ho ještě na nejednom festivalu uvidíme.

<k>

Snídaně budiž pochváleny

Na Zahradě se rozmnožily koncerty typu "snídaně s ?". Před zámkem jste tak mohli potkat ve čtvrtek a v pátek kolem deváté hodiny pražskou kapelu Lístek, která ke svým písním servírovala čaj, chlebíčky a vlastnoručně upečené koláče. V sobotu se na stejném místě a čase rozezpívaly Mošny, které ovšem zůstaly pouze u nabídky stravy duševní. Přímo na nádvoří zámku se v pátek ráno konala snídaně se Šantré. Zpěvačka Inka Tognerová se ukázala být i zdatnou cukrářkou a přichystala pro návštěvníky koláčky a buchty.
Podobné aktivity jsem velmi vítal. Lidé tak mohli zahnat ten největší ranní hlad rovnou u fajn muziky. Zájem o vystoupení byl na časnou hodinu značný a prakticky u všech zmíněných kapel přišlo posedět až přes sto lidí. Největší návštěvu měl pak asi ve čtvrtek Lístek, kde jsem napočítal přes 150 diváků. Na druhou stranu u mě má tato kapela vroubek, protože mi to ráno její manager Tony houpal autem, ve kterém jsem spal. Když jsem nereagoval, usoudil, že mám asi moc pod hlavou a nahlas hovořil o tom, že by mohl vypustit kola. To už jsem reagovat musel. Je ale pravda, že možná právě díky tomu jsem stihl zmiňovanou snídani s Lístkem :-)

<k>

Nepodnikavá obec

Běžný návštěvník Zahrady se asi příliš nezajímá o to, co přináší festival obci Náměšť na Hané. Ten, kdo má trochu podnikavého ducha si ale musí říct, že podobná akce, která přitáhne tisíce lidí a přitom obec nezatíží na více než několik dnů, musí být pro ni požehnáním. Dá se pochopit, že běžný vesničan může být otráven z přemíry lidí a hluku, místní podnikatelé by ale měli být v plné pohotovosti už dávno před začátkem akce. Přesto jsou jejich reakce různé a nezbývá než kroutit hlavou, když člověk na hospodě narazí na ceduli, která se místním omlouvá, že během festivalu omezí nabídku, přestože logika věci by velela opak. Stejně tak se potom podivuje v první den festivalu před jedinou zavřenou samoobsluhou. Možná jen prodavačky ctí svátky a odjely na Velehrad, kde od podnikavců během pouti nakupovaly u stánků sladkosti, víno, oblečení, hudbu, hračky, nebo třeba kaktusy. Proč ne? Těžko se pak ale divit, že obec nemá ani na opravu rozbitých silnic.

<j>

Podnikaví stánkaři

Na nabídku různorodých pochutin i dalšího tovaru si naopak nešlo stěžovat přímo v areálu Zahrady. Šíře nabízeného jídelního lístku se rok od roku zvětšuje. Pryč jsou doby, kdy mohl člověk vybírat jen mezi langošem, kuřetem nebo klobásou. Denní

foto: Klokan ©

Copomobil

foto: Klokan ©

nabídka mohla vypadat třeba takto: ranní výborná gulášová polévka, polední čínské nudle, ke svačině francouzská palačinka a večerní nakládané vepřové či kuřecí maso. I nabídka dalších podnikatelů se více přiblížila potřebám a vkusu návštěvníků, a tak už prostor nad amfiteátrem nepřipomínal tolik pouť, jako v některých předchozích letech. Samozřejmě vše nebylo stále optimální. Výrazné zaváhání bylo možné vypozorovat např. ve stánku s hudebninami, kde prodavači podcenili spotřebu trsátek, a tak už v pátek večer byly na pultě jen trsátka pro baskytaru. I ty brzy zmizely.

<k>

Diváci na lovu Žambochů

Žamboši sice vystupovali až v sobotu v amfiteátru, na Zahradu však dorazili už na středeční zahajovací koncert. Krom toho, že poslouchali své kolegy, propagovali na místě své CD To se to hraje akcí "Chyť si svého Žambocha". Diváci měli možnost na potkání či zavolání CD snadno zakoupit. Aby to bylo úplně zřejmé, nosili Žamboši cédéčko po většinu doby zavěšené na krku.

<j>

COPomobil

Po náměšťském areálu se každodenně pohyboval fekální vůz, který byl ze všech stran pomalován nápisy COP. Nevím, zda to mělo něco společného s plzeňskou kapelou, každopádně jsem z různých stran slyšel řádu variant, co by mohl nápis znamenat jako zkratka. Bohužel, nic z toho se nehodí veřejně publikovat :-[

<k>

Žalman jako předskokan Krtečků

Ještě před samotným prvním soutěžním kláním o Krtečky jako první vystoupil na Kapličce v roli písničkáře v rámci oslavy svých narozenin Pavel Žalman Lohonka. Díky tomu u scény už v deset hodin sedělo velké množství diváků, které se pak během soutěže už příliš neměnilo. Byly tak vytvořeny poměrně rovné podmínky všem soutěžícím. Jaký rozdíl to byl proti druhému soutěžnímu koncertu, který proběhl bez "předskokana" a kde se při vystoupení prvních soutěžících sešlo v hledišti jen pár desítek lidí. Tomu také pak odpovídaly výsledky. Vložit před samotné soutěžní koncerty standardně vystoupení některého známého a divácky zajímavého písničkáře nebo skupiny by byl pro další ročníky určitě dobrý nápad, jak přilákat do hlediště hned zpočátku více diváků a vytvořit tak soutěžícím kapelám lepší podmínky.

<k>

________________________________________________________________________
To samozřejmě není vše. Další střípky a střepy mozaiky Zahrady budou brzy následovat?

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
vigu  - Re: Střepy a střípky Zahrady I   |85.160.8.xxx |26.07.2006 17:21:00
Stejne je neskutecné, že si brnenská krestanská skupina dá jméno Mošny. Víte co znamená v hantecu mošna? ))

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Prosinec 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2 3
 4 5 6 7
12
1824
25262728293031

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc