gototop
23.10.2009 Čtivá a vtipně napsaná trampská historie... (Michael Antony - Tony)    Tisk
Z luhů a hájů

...tak by se dala jinými slovy nazvat kniha Meziválečný tramping na Rakovnicku,  kterou napsal Jan Krško a jejímž vydavatelem je Státní okresní archív v Rakovníku.
Z celé řady knih věnující se historii trampingu, které vyšly v posledních letech u různých vydavatelů, patří tato, spolu s Déčkovou Kronikou trampingu v Jizerských horách, k těm nejpodařenějším a její přečtení doporučuji i trampům, kteří do oblasti Rakovnicka nejezdí.
Kniha pečlivě mapuje tramping první republiky a to podél Staré řeky – Berounky, v křivoklátských hvozdech, v lesích kolem Klíčavy, u Skryjí a v dalších místech.
Honzovi Krškovi se zde podařilo krásně popsat nejenom jakési faktografické údaje, ale hlavně život a styl tehdejších trampů.Kniha Meziválečný tramping na RakovnickuNamátkou jmenuji skvělý popis významného podílu trampů na konkurenčním boji mezi majitelem dodnes známé a dá se napsat, že již legendární restaurace U Rozvědčíka Josefem Fraňkem a o kousek dál stojícím občerstvením zvaném Annamo. Rovněž zajímavý je dopis zhrzené milenky šerifa osady a milovníka žen Jindřicha Steidlera, která po zjištění, že z žen na osadu za šerifem nejezdí jen ona, napsala v roce 1930 Ředitelství státních lesů na Křivoklátě dopis, popisující nekalé praktiky místních trampů a jejich šerifa, podepisujíce se jako muž:
…s bolestným srdcem přihlížím, jak krásné křivoklátské lesy se ničí pod necitelnýma rukama trampů, jest víře nepodobno, kterak může býti povoleno takovým škůdcům táboření ve státních lesech, když každý jednotlivý občan má vstup do lesa povolen pouze na vstupenku…
Dopis, jehož fotokopii v knize najdete, samozřejmě pokračuje dál a dozvíte se z něj o vztahu trampů a hajnýho další zajímavé věci a nejenom to, že do lesa byl povolen vstup jen s jakousi vstupenkou. Kdo by to dnes řekl..
Až na hranici trampského bulváru, v tomto případě sympatického, je kapitola věnovaná osadě Údolí hříchu. Kromě zajímavého popisu toho, co všechno museli tehdejší trampové absolvovat, aby získali povolení ke stavbě boudy a jak sháněli materiál, je zde i vysvětlení, proč se osada jmenuje Údolí hříchu:
…stálo u vzniku názvu sblížení některých zdejších trampů s dívkami lehkých mravů. Kluci si tuto dámskou společnost pozvali k sobě do chaty, a co čert nechtěl, pohlavně se od ní nakazili. Ostatním táborníkům se po zjištění skutečnosti protáhla ústa od ucha k uchu, načež někdo vyřknul toto honosné a květnaté jméno - Údolí Velkého hříchu v Zemi úsměvů…
Ne, že bych to klukům z Údolí hříchu po těch letech přál, ale je mi sympatické, že se autor v knize nevyhýbal ani těmto tématům. Ve velkém množství článků a knih věnujících se trampingu první republiky jsou trampové líčeni jako „muži bez bázně a hany“, většinou bojující za práva trampingu proti Kubátovi, případně proti paďourům a pějící tklivé songy o kamarádství, zapomínaje se na to, že šlo o normální kluky a holky.
Samozřejmě kniha Meziválečný tramping na Rakovnicku obsahuje i kapitolu věnované Kubátovu protitrampskému zákonu, neboť je pravda, že tehdejší trampové se sice rádi pobavili, ale svoje práva opravdu museli tvrdě vybojovat. Tak i další kapitoly,  které jsou obsahově věnovány trampskému soužití s majiteli lesů a místním obyvatelstvem.
Autor v knize dále poukazuje na fakt, že velká část trampů jezdící na Rakovnicko (hodně z Kladna) byla levicově zaměřená (ano – viz známý rozpor mezi politickými trampy zaštítěnými časopisem Tramp, který sponzorovala tehdejší KSČ a nepolitickými trampy hlásajícími svoje názory v časopisu Naše osady) a nebojí se tohle období rakovnického trampingu nazvat Dobou sovětskou, po vzoru dělení zavedeném Bobem Hurikánem v jeho Dějinách trampingu – doba indiánská, kovbojská..atd.
Že trampové nebyli trampy jen v přírodě, ale i ve městech je v knize popsáno na víc jak třiceti stranách - viz kapitoly Problematika působení trampské umělecké tvorby v městském prostředí, Divadlo, Vstup trampské písně do rakovnických ulic a další.
Celou knihu bohatě ilustruje velké množství archivních fotografií z osadního života, vandrů i slezin, z naprosté většiny jde o jejich úplně první publikování, část fotografií je kolorovaná.
Dalším kladem je, že Honza Krško v sobě nezapřel archiváře a kde to je jen trochu možné cituje přesné znění pramenů, odkud čerpal svoje informace, čímž napomáhá i případným dalším následovníkům nejenom v okolí Staré řeky.
Knihu Meziválečný tramping na Rakovnicku opravdu vřele doporučuji. Jejím zakoupením získáš 288 stran kvalitní trampské historie.

V případě zájmu piš na: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript        
Výhodou objednávky přes vydavatele je nejnižší cena 140 Kč a poštovné a balné se nehradí!

Knihu lze dále koupit (s prodejní přirážkou prodejce) zde:
Dakota, Anny Letenské 4, Praha 2
V rakovnických  knihkupectvích
Rabasova galerie v Rakovníku
Rakovnické informační centrum  
Academie na Václavském náměstí v oddělení regionální literatury


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
Library zlib