gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

30.01.2003 TRAPSAVEC, ROCNÍK DEVETADVACÁTÝ - vyhlášení souteže (Belmondo)    PDF Tisk Email
Zajímavosti

Píšete? Nenechávejte si svoje výtvory jen pro sebe. TRAPSAVEC je vyhlášen! V článku najdete i "Patnáctero psavce" aneb jak se stát úspěšným autorem či autorkou. Víte co je to TRAPSAVYTÍ?

Místo dlouhého popisu historie naší nejdéle fungující a nejrozsáhlejší literární soutěže, zaměřené na tramping, přírodu a vše související, si můžete přečíst několik rad "jak na to", loňskou vítěznou básničku a vyhlášení letošního ročníku.

Výsledky Trapsavce se vyhlašují na slavnostním ohni, který i letos je naplánován v tradičním termínu, tedy na předposlední víkend v září. Kromě samotného vyhlášení výsledků, předání cen, čtení vítězných prací, na ohni můžete hlasovat v Ceně psavců, poslouchat trampské kapely a muzikanty na hudební akustické minipřehlídce nazvané Trapsavytí (zahráli si na ní třeba Kapitán Kid, Lístek, Magison, Paběrky, Falešná karta, Chudinkové,?) a domů si zdarma odvezete tištěný sborník obsahující všechny vítězné práce.

PATNÁCTERO TRAPSAVCE
(STRUČNÝ NÁVOD JAK SE STÁT ÚSPĚŠNÝM A SLAVNÝM AUTOREM)

1. Jak radí klasik: "Nejdřív, nejdřív se musíte narodit."
2. Naučte se číst a psát! Tato první školní fáze patří k těm jednodušším, alespoň pro většinu z nás. Pro dokonalé dokreslení cesty k úspěchu uvedu zápisy z třídních schůzek žákyně třídy 3.A Zuzany Tomáškové:
"Dávat pozor! Nerozptylovat se! Číst!"
"Více se soustředit na práci!"
"Více dávat pozor! Procvičovat!"
"Nelajdat! Kontrolovat text!"
"Zklidnit chování! Číst!!!"
3. Občas se mihněte kolem nějakého trampa nebo nezbude-li vám nic jiného trampujte, jezděte na koni, jezděte na vodu, lezte po skalách, lezte do jeskyní a hlavně si úplně všechno ukládejte do paměti. Ti, kteří už neudrží, Cimburo, si to můžou zapisovat.
4. Pokud v této fázi máte stále chuť oslovit ostatní, začněte. Zatím se tím svému okolí nechlubte, mohlo by vás to později mrzet.
5. Pište! Pište ale raději jen tehdy, když máte nějakou myšlenku. Uznávám, že mnozí z nás by ovšem z tohoto důvodu zřejmě nenapsali vůbec nic.
6. K tomu i čtěte. Čtěte úplně všechno, sledujte konkurenci, porovnávejte. Nezavrhujte žádný literární výtvor, i telefonní seznam může být zajímavou inspirací.
7. Vytvoříte-li dílko, přečtěte je po sobě dvacetkrát - desetkrát dnes, pětkrát zítra, třikrát po týdnu, dvakrát po měsíci a za další tři měsíce je vyhoďte do koše.
8. Sedněte znovu a totéž napište za čtvrt roku a uvidíte, že v paměti zbudou jen věci podstatné. Úspěšným výjimkám, píšícím v den uzávěrky se, Tapi, omlouvám.
9. Znovu pročítejte, váš výtvor vražte do ruky kamarádům, ovšem ne těm s nimiž eventuálně sdílíte popisovaný příběh, ani těm, kteří vás mají tolik rádi, že vám pochválí i tak originální a štěpný verš jako je slunce-žblunce. Za každou kritiku buďte vděční.
10. Dospějete-li po tom všem k závěru, že je vaše práce vhodná k šíření dál, opravte v ní všechny pravopisné chyby nebo si je nechejte opravit a poté dílko pošlete do soutěže nebo do některého časopisu, nejlépe do všech, které znáte a ve kterých ještě neznají vás.
11. Pište klidně i rukou, ale pište čitelně. Za změť klikyháků na receptu snad obdržíte v lékárně správný lék, ale cenu v literární soutěži jen ztěží.
12. Chcete-li se opravdu dozvědět víc a soutěžíte-li v Trapsavci, vezměte svou práci a přepadněte na ohni všechny přítomné porotce s výhružným dotazem proč takto skvělá věc nezvítězila. Nebojte se, porotci jsou otrlí a četli už leccos. První poznávací kritérium je, zda si vůbec na vaše dílko upomínají.
13. Po zdrcující kritice nelámejte tužky, nepalte své sbírky milostné poezie.Věřte, že když se na autorském semináři rozhlédnete kolem sebe, nesedí na něm ani jeden Seifert, Kainar nebo Hrabal. Přesto to neznamená, že dál psát nemá smysl.
14. Nenechejte se odradit neúspěchem, čtěte další tuny poezie a prózy, pište, během celého roku bombardujte svými výtvory časopisy. Vždyť i v jejich redakcích pracují jen lidé a jednou prostě to už psychicky nevydrží a něco vám otisknou.
15. Ale hlavně si uvědomte, že jako autor se musíte ze všeho nejdřív narodit. A to vám za porotce Trapsavce přeju úplně nejvíc.

(psáno pro seminář 28.ročníku literární soutěže Trapsavec v září 2002)

ZLATÝ TRAPSAVEC 2002
(nejúspěšnější práce loňského ročníku)

PODZIM

Podzim má hlavu vrány
A tělo povaleče
Kdo bude brány bránit?
Rytířům klesly meče
Když chladnou Křivokláty
Meze jsou černobílé
To z dálky Martin Svatý
Přijíždí na kobyle
A Zima zimomřivá
Balí se do nečasu
Podzim už nedozpívá
Má divnou barvu hlasu
Má divné usínání

A ještě horší křeče
Podzim má hlavu vrány
A tělo povaleče

Vlasta Hlavatá (Aťka), Náchod

Vyhlášení 29.ročníku trampské literární soutěže:

Soutěž je tématicky zaměřená na práce zasvěcené přírodě a trampování. Soutěží se ve třech kategoriích dle věku a předchozích úspěchů: Próza a Poezie do 23 let, Próza a Poezie nad 23 let a kategorie Oldpsavců (ti, kteří získali v Trapsavci tři ceny a víc bez ohledu na věk) - rovněž próza a poezie. Uzávěrka je 30. dubna 2003 .

Nejlépe ohodnocená práce bez rozdílu kategorie získává hlavní cenu - Zlatého Trapsavce. Každý účastník může do soutěže zaslat maximálně tři povídky s rozsahem do čtyř stran A4 a maximálně tři básně - celkem šest prací. Každou práci laskavě zašlete v devíti nepodepsaných kopiích (8 x pro porotce a 1 x pro archív).

K pracem je nutno připojit lístek se jménem a adresou, rodným číslem a ofrankovanou obálkou se zpáteční adresou účastníka (pro zaslání zvadla na slavnostní oheň, kde se rovněž předávají ceny). Organizátoři Trapsavce se zavazují oslovit alespoň dva autory (autorky), účastnící se soutěže a nejpozději do jednoho roku od vyhlášení výsledků jim vydat sbírku.

Účastí v soutěži dává autor pořadatelům právo uveřejnit jeho práce v každoročně vydávaném sborníku soutěže, anebo je použít pro propagaci soutěže ve spřátelených časopisech. Adresa: Sdružení AVALON, Iva Spurná - Draculea, Komořanská 87/13, 143 00 Praha 4.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
Hombre  - Re: TRAPSAVEC, ROČNÍK DEVĚTADVACÁTÝ ­ vyhlášení so   |194.213.246.xxx |17.02.2003 12:34:00
Kainari, Seiferti a Hrabalové na literární semináre nechodí, Belmondo. Oni je jen organizujou. ;o)))))))

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2021 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
2022
27282930   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc