gototop
01.06.2001 Trampská Porta 2001 - Brána do nového tísíciletí (Drak)    Tisk
Reportáže

První červnový víkend se do Ústí nad Labem sjeli trampové, hudby chtiví posluchači, hudební kritici, kapely, porotci, novináři, lidé z České tábornické unie, pražského Avalonu a dalších kulturních organizací. Společně utvořili bezvadnou atmosféru Trampské Porty 2001. Porta, která vznikla v roce 1967 v Ústí nad Labem a která se po různých kotrmelcích vrátila zpátky do rodného města (s nuceným přívlastkem Trampská), dosáhla letos úctyhodného 35. ročníku. Tomu by mnozí trampové na počátku sedmdesátých let nevěřili. V té době byla Porta "na hraně" mezi zákazem a přeměnou na (politický) festival SSM. Po "listopadových" událostech se mnoho změnilo. Trampská Porta po oddělení od plzeňské Porty dostala novou, civilnější tvář. Stala se nezávislým festivalem muziky a muzikantů. Především mladých kapel, které jsou na počátku svých hudebních osudů. A o mladé nadějné kapely jde na Trampské Portě "až na prvním místě"!!!

Letos se po dlouhé době do soutěžního klání zapojili i Slováci. V Trenčíně vznikla Slovenská trampská porta se čtyřmi krajskými předkoly a 86 soutěžícími!!! Postupové schéma ze Slovenska je stejné jako z každého jiného oblastního finále, tj. první místo = finále TP, druhé místo = semifinále TP, třetí místo = semifinále TP, pokud dostane soutěžící tzv. "divokou kartu". Oblastních finálí je jedenáct (včetně Slovenska). Tentokráte bylo uděleno pět divokých karet, neboť dva soutěžící z druhých míst odstoupili od soutěže.

V pátek 1. června 2001 se od 15 hodin konalo semifinále festivalu. Ze 14 semifinalistů (9 druhých míst + 5 divokých karet) postoupila do finále tato čtveřice: Jeroným Lešner (Řež u Prahy), Lekra (Dolný Kubín - Slovensko), Pětník (Praha) a Trapas (Hořovice).

Od 19 hodin se konal v sále KD Chemiků galavečer TP s názvem "Porta městu" (myšleno městu Ústí nad Labem, kde v roce 1967 vznikla a kam se v roce 1991 opět vrátila). Konferování se ujali Tony Linhart a legendární recitátor (pořad Českého rozhlasu Zelené peří) a portovní konferenciér Mirek Kovářík. Po tradiční trampské hymně "Vlajce" v podání Kvokálu, Magisonu a Pete Gutha (Zlatý orel + ČTU + štáb TP) se na prknech znamenajících svět vystřídaly "portovní legendy" Scarabeus (Praha) a Smolaři (Praha), vynikající brněnský tramp-swingový T. E. Band s Janou Radovou, držitel TP 1999 a 2000 trampský Magison (Praha), mladé nadějné Berušky (Dobrá Voda), vítěz TP 2000 spirituálový Kvokál (Praha) a televizně populární Franta Nedvěd se skupinou Druhé podání. Jelikož znám Kvokál nazpaměť a na Frenky Nedvěda nejsem zvědavý, odešel jsem na terasu KD, kde byl vynikající sejšn s T. E. Bandem. Zúčastnil se ho i západočeský trampský bard Béďa Šedifka alias Bedřich Röhrich, známý jako člen plzeňského Dua Komáři. (Druhým členem dua je jeho syn Míša Röhrich - ex COP, Semtex.) Škoda že musel T. E. Band "brzy" odjet a nezůstal až do rozednění. Zůstali pouze Jirka "Žvahón" Alina a Vašek Rainiš (porotce finále).

V sobotu se na scéně v restauraci KD Chemiků vystřídaly některé soutěžící kapely ve svých recitálech a v letním kině byly uspořádány soutěže pro děti, např. rýžování zlata s indiány z kmene Ihoka. Vždyť byl přece včera jejich mezinárodní den. I děti potřebují něčím zabavit, nejen dospělí.

Od 15 hodin se konalo finále TP, které moderoval Jindra Šťáhlavský. Po indiánském úvodu v podobě pražského kmene Ihoka a trampské hymně "Vlajka" v podání Kapitána Kida následoval společný recitál Kapitána Kida a Jindry Šťáhlavského. Zazněly vesměs staré trampské evergreeny. Poté začalo samotné soutěžní klání. Vystoupilo 11 vítězů oblastních finálí, 4 postupující semifinalisté a vítěz Brány 2000 - Stonožky (Jenišovice), tj. 16 finalistů. Letošními oblastními vítězi byli - Ginevra (Příbram), Dynamis (Ústí nad Labem), Alvarez (Záhorí - Slovensko), Trepka (Nejdek), Jitrocel (Čáslav), Na pár chvil (Litomyšl), Pauza (Soběslav + Tábor), Svítání (Brno), Tempo di vlak (Ostrava), P.R.D.I. (Praha) a Přístav (Brno). Finále bylo rozděleno na dva bloky po osmi soutěžících. Poločas vyplnil pražský Zlatý orel. Hrál jako vždy skvěle. Potěšil především trampské posluchače.

Po skončení finále následovalo vystoupení sobotních hostů. Na postu moderátora vystřídal Jindru Šťáhlavského televizní bavič Petr Novotný. Jako první vystoupily pražské tramp-grassové Paběrky Marko Čermáka. Byly tradičně super. Po nich formace K.T.O. a Pacifik zahrála staré trampské písně z CD "Vandr do padesátejch".

Následovaly dva křty. Nejprve bylo pokřtěno nové CD "Vandr do šedesátejch" aneb písně Charlie Fleislebera. Křtu se zúčastnily Helena "Lilly" Mandysová (autorka písně "Sedm žlutých kamínků") a Charlieho příbuzná Kamila Fleisleberová. Poté byla pokřtěna faktografická kniha Ivana Doležala "Porta znamená brána ... i do nového tisíciletí", která mapuje historii Porty (s jakýmkoliv přívlastkem) od jejího vzniku do současnosti, tj. 1967 - 2000. Mimo jiné obsahuje velmi unikátní portovní fotografie. Kdo by rád neviděl mladičkého Pavla Lohonku alias "Žalmana" či čerstvě založené Taxmeny s Vráťou Vyskočilem a Jardou Čvančarou? Je to nostalgická vzpomínka. Křest knihy nemohl provést nikdo jiný než portovní nestoři a účastníci první Porty (1967) Jaroslav Velinský alias Kapitán Kid a Zdeněk Friedl. Bez nich by Porta nebyla. Oba křty byly provedeny značkovou whiskou.

Po křtech byla zvolena Miss trampská porta 2001. Stala se jí mladá a hezká Marcela Andrlová z litomyšlské kapely Na pár chvil. Letos oslavila krásných 23 let. Tradiční červený stetson a dárkový koš od sponzorů jí předal šéfredaktor Trampského Portýra, Puchejře a předseda Sdružení Avalon Michael "Tony" Antony z Prahy. Též byly vyhlášeny výsledky TP 2001. Autorskou portu si odvezl do Řeže u Prahy mladý písničkář JERONÝM LEŠNER za píseň "Zvukařská". Interpretační porty byly letos uděleny hned dvě - litomyšlské skupině NA PÁR CHVIL a brněnskému trampskému PŘÍSTAVU. Skupina patnácti diváků, jenž chytili tenisové míčky vystřelené od pódia, se stala diváckou porotou. Svým hlasováním udělili Diváckou portu brněnskému PŘÍSTAVU. Byly též uděleny dvě Ocenění poroty. Za instrumentální výkon byl oceněn písničkář Jeroným Lešner z Řeže u Prahy a za vokální provedení písně "Chilli con carne" dostalo ocenění brněnské Svítání.

Koncert hostů pokračoval. Petr Novotný pozval na pódium zpěvačky Pacifiku Marcelu Voborskou a Helenu Maršálkovou. Společně si zazpívali píseň "Drahoušek" od Tonyho Linharta. Následoval recitál samotného Pacifiku. Nejlepší byl závěrečný "Parník po Mississippi", ve kterém Tony Linhart nejen napodobil různé jazzové hudební nástroje, ale i zpěv Louise Armstronga a Elly Fitzgeraldové. Pokračoval populární Franta Nedvěd se skupinou Druhé podání. Šel jsem si koupit grilované kuře.

Zlatým hřebem sobotního večera byl recitál Waldemara Matušky, Oliny Blechové - Matuškové a K.T.O. Začal jak jinak než výbornou foukačkou Mildy Tottera a instrumentálkou "Orange Blossom Special". Zazněly takové hity jako "Slavíci z Madridu", "Kvete mák", "Tereza" (od Jirky Suchého), "Tisíc mil" a "Jó, švestky zrály" (od Ivo Fišera) či nostalgická "To všechno odnes čas". Museli dvakrát přidávat!!! Waldemar zapěl "Sbohem lásko" a spolu s Olinou si dali duet "Žlutý růže z Texasu". Oba obdrželi od své příznivkyně po kusu pěkné žluté růže.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
Library zlib