gototop
01.12.2000 Alena "Alík" Kucerová (casopis CESTY) - Trampské kapely nevymrely... (Šaolín)    Tisk
Rozhovory

S Alíkem (jinak už nikdo sympatické tmavovlásce ze severní Moravy neřekne) jsem si domluvil tenhle rozhovor i přesto, že mě od něj soustavně asi měsíc před tím odrazovala. Alík je zakladatelka trampského časopisu CESTY, velmi významnou měrou se podílí na ostravském hudebním dění a především to je opravdu příjemná společnice.

Začneme časopisem. Tak nějak tuším, že se všechno odvíjí právě od něj...

Máš pravdu. CESTY je časopis, který vydává trampská osada Žlutý kvítek a je to určený pro lidi, kteří se zajímají o tramping, o toulání, přírodu apod. Časopis je rozdělený na literární část, na část informační, zprávy z cest - to jsou různý příhody lidí, kteří do CEST přispívají.

Časopis je zaměřený regionálně?

Jsme otevření jakýmkoliv zprávám z celé republiky, ale zatím je časopis ovlivněný skladbou přispivatelů a čitatelů, a protože převážná většina jich je z ostravského regionu, takže jsme teď spíš časopis regionální, ale jak již jsem uvedla, rádi bychom se do budoucna více otevřeli světu.

Píšou tam nějaký známý osobnosti?

Čerpáme z archivu od plzeňského Vokouna a dalších sběratelů všelijakých literárních vzácností a určitě tam najdou čtenáři články od Wabiho a Mikiho Ryvoly, stará díla ze starých Trapsavců (trampská literární soutěž - pozn. aut.). Snažíme se vlastně zachovat v povědomí čtenářů i to, co už bylo jednou napsaný a má to lidem co říct i dneska. A myslím, že než to individuálně lovit v archivech někde po skříních, je lepší, když se to někde objeví a čtenáři mají možnost si to přečíst.

Věnují se nějak CESTY i muzice nebo hudebnímu dění?

CESTY jsou vlastně jeden z těch tmelících prvků hudebního dění v Ostravě. Společně s trampskou osadou Žlutý kvítek a ostravskou skupinou Tempo di vlak děláme různé společenské a hudební akce jako například Trampský guláš nebo Tóny cest.

Můžeš nám tedy obě akce nějak přiblížit?

Trampský guláš od názvu je taková mozaika jednak trampské muziky ale i příbuzných žánrů, jako například bluegrassu a podobně. Je to spojený s výstavami fotografií, dřevořezeb, cancáků. Vlastně všeho, co lidi takového zaměření dělají.

Je tenhle pořad něčím zajímavější než běžné klubové večery?

On je takový specifický. Především. Nehraje se tam na aparaturu a doteď to bylo dvakrát za rok, teď se bude pořádat jednou za rok. Je to vlastně celodenní program, většinou v sobotu, dopoledne jsou různé výstavy, může se posedět, popovídat, pak jsou vystoupení různých kapel, přechází to potom v takový příjemný večer, vystupují tam i různí jednotlivci. Promítají se filmy, naposled třeba přinesl Aligátor Nenkovský něco z Mohelnického dostavníku. Jinak se promítají i diapozitivy, prostě takový guláš. Co se týče kapel, tak na prvním Guláši vystoupilo Sluníčko z Bohumína, na druhém byla legendární brněnská Ozvěna a špičkový bluegrass BG Styl. Také tam vystoupila nejstarší osada u nás na ostravsku - Albatros. Třetí Guláš byl takový hodně bluegrassový, tam byli třeba Vrtáci, Bluegrass Comeback a jiné.

Kde to ostraváci najdou?

Podrobná mapka je uvedena vždycky na zvadle. Je to proto, že z kapacitních důvodů se pořád stěhujeme, vlastně teď byl čtvrtý guláš na třetím místě. Poprvé jsme byli v takovém salónu u Havířova, tam nás bylo osmdesát a už jsme věděli, že se tam nevejdem, takže pak jsme objevili hájenku blízko Ostravy, ale ani tam už se nevejdem.

A jak se tedy zájemci dostanou k tomu zvadlu?

Na konci tohoto rozhovoru najdou čtenáři adresu Mirka Dudy - Zajace, na kterou si můžou o zvadlo na Trampský guláš napsat.

A kdy zhruba se můžeme těšit na další Guláš?

No jeden máme čerstvě za sebou, takže zase příští rok na podzim.

Druhým vašim děťátkem jsou Tóny cest...

Tóny cest, to jsou pravidelné měsíční večery skupiny Tempo di vlak v Gamě, kde se snažíme dát prostor vždycky nějakému hostovi, buď z Ostravy nebo jiného regionu. Snažíme se, aby zde i mladé kapely mohly konfrontovat to, co dělají, s publikem, a také chceme dát možnost lidem, kteří mají vztah k tomuto žánru, aby měli kam jít.

Kdy vznikl tenhle pravidelník?

První Tóny cest proběhly v říjnu 2000, hostem Tempa tam byla kapela BG Styl, která letos vyhrála Moravského Vrabce. To byla vlastně první akce a my jsme byli příjemně překvapeni reakcí publika, kdy koncert navštívilo kolem sto padesáti lidí, což je na ostravské poměry poměrně slušná návštěva. Byla tam doopravdy výborná atmosféra. Na druhém večeru jsme přivítali Miloše Dvořáčka, to bylo také skvělé.

Co plánujete v příštím roce?

V lednu přijede zahrát brněnská Ozvěna a náš i váš společný dopisovatel Belmondo na tento večer připravil zajímavé povídání o českých úzkokolejných železnicích. V únorových Tónech cest by měla vystoupit ostravská Vlkana, v březnu Magison, v dubnu Bluegrass Comeback a na květen přislíbil účast Míša Leicht.

Předpokládám, že když se takhle úžasně staráte o mladou muziku na ostravsku, že jistě i tenhle žánr posloucháte. Máš ty osobně za letošek nějaký objev tam u vás, na který bys posluchače upozornila?

Co se týče té trampské muziky, tak sledujeme, jak se po určitém mrtvém období zase začíná něco hýbat, že snad ty trampské kapely úplně nevymřely, ať je to třeba Magison, Tempo, nebo Falešná karta... Po té dlouhé době ničeho mi to připadá, že začíná taková obroda, všeobecně. Lidi začínají tou muzikou znova žít.

Několikrát jsi se teď zmínila o Tempu di vlak. Ty jsi poměrně blízko téhle kapele, co o nich můžeš říct?

Tak to jsou lidi, kteří se znali normálně od ohňů, z vandrů a různých akcí, byli to takový tahouni těch sessionů, znali spoustu písniček. Pak se rozhodli, protože se jim spolu hrálo dobře, že založí kapelu. My jsme je dlouho brali, že jsou to jako jedni z nás, ale postupem času jsme začali cítit, že se nám to čím dál tím víc líbí a že se vypracovali někam dál. To vlastně dokázali už při svém prvním vystoupení, kdy měli úspěch, jaký nikdo nečekal. To je hodně motivovalo do další práce. Ovlivněni jsou především tím, co se hrává na těch vandrech, to znamená bratry Ryvolovými, Hop tropem, prostě vyrostli na tý trampský hudbě. Oni ale mají vlastní tvorbu a myslím, že dál kráčí vlastní cestou.

Pojďme se na závěr vrátit k časopisu CESTY, jak se k němu čtenáři mohou dostat?

Příští rok vyjde šest čísel, předplatné na rok je 180,- Kč, a kdo bude mít zájem , může zavolat Zajacovi na číslo 069/6926437 a nebo si o časopis napsat na adresu Mirek Duda, Nálepkovo nám. 939/9, 708 00 Ostrava-Poruba. Psát si můžou čtenáři nejen o časopis, ale mohou do něj také přispívat, my budeme moc rádi, když se někdo nový ozve.

Tak Alíku, ani to nebolelo, děkuju za rozhovor.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
Library zlib