gototop
04.09.2017 67 let Luboše Pospíšila, 10 let novodobých 5P a ozvěny Beatové síně slávy v pražském Paláci Akropolis (FOLKtime.cz)    Tisk
PR
Matador české hudební scény s hlasem, který si nespletete, prožívá jedno z nejšťastnějších období své více než čtyřicetileté kariéry. Po turné k zásadnímu albu Soukromá elegie (které vloni v prosinci získalo zlatou desku!) navlékl lehce retrospektivní kabátek. Na rok 2016 přichystal Supraphon to, po čem fanoušci léta volali – ve dvou boxech vyšel třinácti-diskový komplet všech zpěvákových CD + kupa bonusů. Související šňůru Route 66 završí Luboš Pospíšil výjimečným koncertem ve středu 27. září v pražském Paláci Akropolis, kde oslaví deset let novodobá, omlazená sestava 5P a své zářijové sedmašedesátiny připomene protagonista. Koncert bude zároveň vzpomínkou na udílení cen Beatové síně slávy.
Luboš Pospíšil
Luboš Pospíšil
foto: Zdenek Hejduk
„V květnu jsem před plným amfiteátrem na Lokti s velkou radostí převzal cenu za osobnost, kapelu dostali Framus Five Michala Prokopa a ocenění in memoriam Radim Hladík. Na koncertě v Akropoli vzpomeneme i na ně,“
říká Luboš Pospíšil. Za Framus dorazí jejich nestor a zásadní osobnost, houslista Jan Hrubý, legendární blue-effectovský Slunečný hrob si s 5P přijde zazpívat syn původního interpreta Vladimíra Mišíka, Adam. „Jsme rádi, že naše pozvání přijal jak zástupce staré gardy, tak někdo z nastupující generace. Nechme se překvapit, myslím, že dojde na zajímavá propojení. Adam Mišík má tu písničku ve svém stálém repertoáru, Honza Hrubý ji hrával s Etc… bude to spolu se songem Kampa i malá vzpomínka na našeho kamaráda a Lubošova někdejšího spoluhráče Radima Hladíka,“ doplňuje klávesista a kapelník 5P Ondřej Fencl.
5P Luboše Pospíšila
5P Luboše Pospíšila
foto: Jan Hrdý
Playlist 5P byl v poslední době vzhledem k retrospektivnímu turné obohacen o několik oprášených songů. Mimo jiné zní kultovní Vzpomínka na jednu vesnickou tancovačku, kterou Pospíšil dvacet let naživo nehrál. Publikum se samozřejmě dočká i novinek ze Soukromé elegie a osvědčených písniček ze zlaté éry, včetně jednoho exkurzu do „prehistorie“ (Doky, vlaky, hlad a boty).
Pospíšilův tenor za bicími jistí hvězda mezi tuzemskými bubenicemi Pája Táboříková (též Jasná páka, Krausberry), elektrickou kytaru krotí Mirek Linhart (YoYo Band, Žáha…), klávesy kapelníka Ondřeje Fencla (Schodiště, Vladimír Merta, ex-Marsyas…) tmelí i tančí, rytmiku dotváří zkušený baskytarista Martin Štec (ex-Vltava, I. Hlas). Unikátem na scéně jsou sehrané pětihlasy jako další poznávací znamení současných 5P, semknutých kolem Pospíšila. Generační bariéry rozmetává síla kolektivu, kapela hraje s radostí, byť některé písně jsou starší než někteří účinkující muzikanti. A možná právě proto. Alba aktuálních 5P ověnčují pozitivní novinářské ohlasy, ale i na svou dobu slušné prodeje, v souvislosti s CD Soukromá elegie mnoho recenzentů psalo o „nejlepším albu od dob A nestřílejte na milence“. Turné střídá turné, v roce 2015 odehrál Luboš Pospíšil přes sto koncertů, vloni to bylo sto dvacet. Jako by těch křížků nebylo šest, ale dvakrát méně.
http://www.lubospospisil.cz/
Ukázky z CD Soukromá elegie: https://soundcloud.com/ond-ej-fencl/sets/5p-lubose-pospisila
Vznikla zem (2011): https://www.youtube.com/watch?v=7f_iw5YOcCQ
5P live Noc s Andělem (2009):
Tenhle vítr jsem mel rád: http://www.youtube.com/watch?v=X7BZts7qIjE
Jekyll a Hyde: http://www.youtube.com/watch?v=QVOUps9goDk

Sdílet na...
Kam dál?

» Luboš Pospíšil se s Route 66 Exit 2 ohlíží vpřed (Ondřej Fencl)

» Díra v Akráči (Džexna)

» Luboš Pospíšil a 5P – nové řadové cd vychází 13. 4. (Ondřej Fencl)

» Cizí ovoce vždy chutná nejlíp (Tomáš Pohl)

» Iva Bittová a Čikori zahájí United Islands reloaded (FOLKtime.cz)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."