gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

28.04.2011 Cizí ovoce vždy chutná nejlíp (Tomáš Pohl)    PDF Tisk Email
Reportáže
(reportáž ze křtu desky Luboše Pospíšila Chutnáš po cizím ovoci)
Setkání dvou generací nebývá pokaždé šťastné, ale povede-li se, stojí za to. Tak tomu bylo před pěti lety, kdy se dali dohromady Luboš Pospíšil a Bohouš Zatloukal na straně jedné a Ondřej Fencl na straně druhé. Do té doby o třicet let mladší Ondřej Fencl v podstatě tvorbu Luboše Pospíšila a Bohouše Zatloukala neznal. Po diplomatických jednáních na „nejvyšší úrovni“ se znovu narodila kapela 5P. Krom klávesisty, kytaristy a zpěváka Ondřeje Fencla novou pětku dotvořili ještě hráčka na bicí a výborná zpěvačka Pája Táboříková a baskytarista a vokalista Martin Štec.
Křest cd Chutnáš po cizím ovoci
Křest cd Chutnáš po cizím ovoci
foto: Ája Dvořáčková
Výsledkem je série koncertů, velká oslava loňských šedesátin Luboše Pospíšila a samozřejmě deska. Dne 13. dubna 2011 se v Malostranské besedě konal křest nové desky s názvem Chutnáš po cizím ovoci. Z hlediště zmizely stoly a židle a kolem půl deváté byl parket zaplněn diváky. Potěšitelné je, že v hledišti nestáli jen příslušníci mojí, a tedy Pospíšilovy, pamětnické generace, ale i diváci podstatně mladší. Příjemné bylo, že za mými zády stáli Pavel Šrut, loňský sedmdesátník a dvorní Pospíšilův textař a trošku starší Petr Skoumal. O kousek dále postával Pepa Lábus, písničkář, textař a moderátor, jehož texty byly rovněž na novou desku přizvány.

Dramaturgie večer byla „střídavá“. Samozřejmě nemohly chybět skladby, na které se pokaždé čeká, ať zní v komorním provedení Pospíšila a Zatloukala, nebo se zvukem celé kapely. Večer zahájila Balada o několika papírovejch čertech a pak zněly další starší písně, které lemovaly písně z nové desky. Na desce je jedenáct skladeb s hudbou Luboše Pospíšila a Bohouše Zatloukala, buď složenou každým samostatně, nebo oběma společně. Textařsky se krom zmíněného Pavla Šruta a Pepy Lábuse na desce podílí i kapelník Ondra Fencl a jako překvapení Jan Sahara Hedl. Sahara prošel rovněž kapelou 5P a pamětníci vědí, že účinkoval v kapele Precedens Martina Němce před slavným příchodem Báry Basikové. Saharovy texty (na desce jsou dva) nebyly složeny pro desku, ale odpočívaly někde v záloze. Je dobře, že na desce znějí. Jak píseň Nenápadně teď, tak Stále jsme to my, svědčí o tom, že Sahara je vynikající rockový textař. Perfektně znějící kapela - je obdivuhodné kolik energie má postavou malá Pája Táboráková - rockově přitvrdila a sympatické je, že vokály zpívají všichni. Trochu něhy a o to více poezie k melodiím Bohouše Zatloukala přidal Pepa Lábus, zejména v závěrečné skladbě Tak vznikla zem …no, řekněte: „Ty přikryješ se řekou, já bleděmodrým plamenem, slova se spojí s větou, tak kdysi vznikla zem.“

Křtitel Honza Haubert z Visacího zámku při zpěvu písně Známka punku
Křtitel Honza Haubert z Visacího zámku při zpěvu písně Známka punku
foto: Ája Dvořáčková
Každý křest má svého kmotra. Ten večer jím byl Honza Haubert, frontman kapely Visací zámek. Po křtu a obligátním hození polité desky do publika jsem slyšel punkovou premiéru Luboše Pospíšila, když si v černých brýlích zazpíval s Honzou Haubertem hymnu Známka punku. Po přestávce si Pája Táboříková za bouřlivého aplausu nádherně vystřihla Mercedes Benz od Janis Joplin a poté starší střídalo nové, byť skladba Šlapala k ránu chodník (Pospíšil - Šrut) byla v jiném aranžmá nahraná již v roce 1984. V těch starších písních si každý našel tu svou oblíbenou - Píši vám, Karino, Dvě tváře: Jekyll a Hyde a další. Vše má svůj konec a tak celý večer se usmívající a zářící Luboš Pospíšil s kapelou přidali ještě Marylin, goodbye a Pojďte s námi do bludiště. Pokračoval krásný večer, v němž se neusíná, naštěstí radostí. Nezbývá, než si tuto povedenou desku koupit a poslechnout či, ještě lépe, jít na některý z četných koncertů.

Sdílet na...
Kam dál?

» Luboš Pospíšil & 5P v roce 2017 (Ondřej Fencl)

» Luboš Pospíšil & 5P vydávají živák LIVE!!! Ostrava (FOLKtime.cz)

» Luboš Pospíšil a 5P – nové řadové cd vychází 13. 4. (Ondřej Fencl)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Červenec 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
131415
2026
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

156. koncert "živě..."

Kdo: Vojta Kiďák Tomáško
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.09. 2020 20:00

157. koncert "živě..."

Kdo: T.H.S. Brzdaři
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 14.10. 2020 20:00

158. koncert "živě..."

Kdo: Matěj Ptaszek & Honza Stehlík
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.11. 2020 20:00

159. koncert "živě..."

Kdo: Bluegrass Nova
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.12. 2020 20:00