gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

17.05.2022 Pohled na letošní udílení hudebních cen Anděl Napsal uživatel Kosmonaut    PDF Tisk Email
Názory
Pohled na letošní udílení hudebních cen AndělUž několik let jsou žánrové ceny Anděl vyhlašovány v jednom večeru s hlavními kategoriemi. Jak si folk vede ve výsostných vodách mainstremu a byl celý ceremoniál oslavou hudby a vítězů? Přináším pár převážně nevážných postřehů přímo z dějiště akce.
 
28.02.2022 Pane Jarku Nohavico, Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
v roce 2018 jsem s výhradami chápal proč jste přijal ruské vyznamenání jako ocenění propagace ruských písničkářů. Co už jsem nechápal, proč jste si ji nechal připnout někým jako je prezident Putin. Ale dobrá, je to Vaše cesta, Váš život a Vaše hodnoty. Tomu, že se nic nezměnilo ve Vašem postoji ani v posledních dnech, nerozumím a ani rozumět nechci.
 
25.06.2019 O rozdělené zemi a hudbě na Letné Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
Čtvrtmilionové publikum tleskalo Víťovi Troníčkovi. Než vystřelí odpůrci názor o lacině získávané popularitě z agitky, která z pódia zazněla, rád bych k tomu poznamenal dvě věci. O den dřív na Jablonském medvídkovi Víťa mluvil a zpíval stejně jako na Letné. Dospěl k nějakému názoru, za kterým si stojí. A folk byl, je a doufám v budoucnu stále bude rezonovat s okolním světem. A můžete mít jiný názor, můžete částečně nesouhlasit nebo zcela nesouhlasit a věřte, že třeba právě za Víťou můžete po vystoupení dojít a říct mu to rovnou do očí. Nepochybuji o tom, že situaci unese.
 
20.01.2016 O festivalech, penězích a pseudokamarádismu Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
 

Z kalendáře hudebních akcí zmizelo několik festivalů, které nám chybí. O to větší radost nám přinášejí zprávy o obnovení akcí, které se odmlčely, a o které jsme už také měli strach. Povedlo se to Mohelnickému dostavníku, Muzice nebo třeba Jizerské notě…
A tak se při setkání s organizátory těchto akcí vždy ujišťujeme, zda právě tu jejich nepotká smutný osud a nezmizí z hudební mapy republiky navždy.
Toto se nám přihodilo nedávno. Zeptali jsme se na další ročník velmi příjemného, zajímavého a osobitého festivalu jednoho z pořadatelů. „Bude. Tedy snad bude, až zaplatíme dluhy. Měsíčně na to dáváme ze svého x Kč.“ 

 
05.11.2015 Asi některým muzikantům nerozumím... Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
...a vůbec nemám na mysli hudební tvorbu. Za těch pár roků co jsem si vyzkoušel pomoc při organizování několika festivalů a hlavně při pravidelné každoměsíční přípravě večera Notování, jsem se už několikrát dostal do situace, které nerozumím. Než se uskuteční jakékoliv vystoupení, mezi organizátorem a interpretem musí proběhnout alespoň minimální vzájemná komunikace. Že to u některých hvězd žánru občas skřípne, je jev obecně známý. Tentokrát bych se chtěl dotknout nadějných ještě neslavných muzikantů. Každý z nich jistě potvrdí, jak je i pro ně náročné přesvědčit 
 
24.09.2015 Barborka nebo Rudolf - otazník po letních festivalech Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
Zpovzdálí delší dobu sleduji spor jedné partnerské dvojice. Oba jsou v muzice dosti hluboko zadrápnutí. Dejme tomu, že se jmenují Barborka a Rudolf. Barborka sice v žádné kapele nehraje ani nezpívá, ale organizuje už řádku roků v jednom žánru hudební festival. Organizovala ho už před Rudolfem. Tedy před tím než se dali dohromady. Rudolf je muzikant mírně se podceňující, ale měřeno žánrem, ve kterém se pohybuje Barborka, zvládá svůj nástroj docela slušně.
 
30.04.2015 Jak je na tom folk? Napsal uživatel Michal "Jupp" Konečný    PDF Tisk Email
Názory
V různých diskusích hospodských i internetových se objevují názory, že folk zkomírá. Proti tomu se oprávněně ohrazuje heslo Folk žije! (ovšem s nesrozumitelným dodatkem Já jsem folk).
Prožil jsem s touhle hudbou víc než čtyřicet let, což neuvádím jako zásluhu, ale jako právo do tohoto sporu mluvit. Každá věc se vyvíjí, roste, kulminuje a potom klesá, možná se vrací a prožívá další vlny.
 
21.04.2015 Podivnosti kolem vyhlašování žánrových Andělů Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
Úvodem jsem nucen konstatovat, že můj názor není a nemůže být zcela nestranný. V kategorii folk a country hlasuji pro žánrovou sošku už několik let. Vyhlašování, ač bych mohl, se nezúčastňuji. Neměl jsem a nemám chuť tímto způsobem plýtvat časem. Stará moudrá rada pro zvukaře hudebních festivalů a koncertů zní: „Nikdy nepouštějte před vlastní produkcí ze záznamu lepší muziku, než bude znít později živě v hlavním programu."
 
10.06.2014 Prchající porotci Napsal uživatel Michal Jupp Konečný    PDF Tisk Email
Názory
V jarním čase se na internetu množí diskuse a analýzy, které se věnují soutěžím (nejen) folkové hudby. Ty diskuse se objevují vlastně každé jaro, jen letos mi to připadá nějaké intenzívnější. Nejčastěji se projevují soutěžící muzikanti. Ale většinou nejde o to, že by se někdo cítil poškozen nebo ve svém výkonu znevážen.
 
29.04.2014 Porta mírně spoutaná aneb musíš jít dál Napsal uživatel Jaromír Urban - davy    PDF Tisk Email
Názory
Dal jsem si předsevzetí, že až odehrajeme oblastní kolo Porty, tak o tom napíšu článek – zase z trochu jiného úhlu pohledu. Dlouho jsem ale nevěděl, jak by se měl ten článek jmenovat. Až se v diskusi pod článkem „Bouře ve sklenici vody?“ objevil příspěvek Luboše Hrdličky a o názvu jsem měl najednou jasno. Právě Luboš Hrdlička je autorem „jihočeského spirituálu“ Musíš jít dál, se kterým Nezmaři zabodovali na Portě 1984.
 
28.04.2014 Jak jsme utekli z Porty 1989 Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
První obraz Porty 1989 - nadšená rozzářená tvář neznámé kamarádky (na Portě všichni byli kamarády a kamarádkami) a zaznělo její zpěvné: „Nechceš koupit lístek, my máme dva navíc.“ Ležel jsem na trávníku před výstavištěm, čekal, až mi donesou placku nebo na co se tam tenkrát dalo vstoupit a té jinak hezké víle jsem asi vyvolal odpovědí trochu zmatku v hlavě: „Dík. Já vstupenku nepotřebuju. Já tam bohužel musím. Vystupuju…“
 
14.04.2014 Bouře ve sklenici vody? Napsal uživatel Pavel Rada    PDF Tisk Email
Názory
Bouře ve sklenici vody?Světem hýbou maličkosti. A to i tím hudebním. Například o tom, jaký bude koncert, rozhoduje nejen výkon umělců na pódiu, ale i zdánlivé nepodstatnosti, jako dostatečně vytopený sál, ale zas ne tolik, že by diváci usínali. Stejně tak o osudu nebo pověsti velkých akcí rozhodují okolnosti, které se na první pohled zdají nepodstatné.
 
31.03.2014 Hurá aneb otevřte konzervu Napsal uživatel Jaromír Urban - davy    PDF Tisk Email
Názory
V časech tuhé normalizace se lidi báli otevírat konzervy, aspoň dle jednoho tehdejšího vtipu. Když totiž otevřeli cokoliv, například noviny, tak zde viděli tehdejšího generálního tajemníka KSČ a prezidenta Gustáva Husáka. Stejně si myslím, že tento vtip byl uměle šířen vládnoucí stranou, protože z něj vyplývalo, že konzerv máme dostatek. Nejvíc podobných vtipů jsem se naučil během studií na VŠCHT v Praze. Poznal jsem zde i spoustu zajímavých lidí.
 
19.03.2014 Proč číst FolkTime? Napsal uživatel Slávka -vy-    PDF Tisk Email
Názory
Samozřejmě mě inspiroval Montyho příspěvek "Proč nečíst FolkTime", ale přemýšlím o téhle otázce už nějakou dobu. Proč tedy koukám na FT já? Začnu oklikou. Pamatuju další weby, které psaly o muzice, co mám ráda, Folk (a Country) a iFolk, ale příspěvků i košatých diskusí postupně ubývalo, až z nich zbylo to, co zbylo. Trochu funguje ePortýr, ale žádná sláva, diskuse minimální.
 
08.02.2014 Nespravedlivá historie aneb Braňme svůj jazyk! Napsal uživatel Luděk Efraim Schmoll    PDF Tisk Email
Názory
Pamatuji si hodiny češtiny na základní škole, když jsme se učili o počátcích našeho národního obrození. Málokterý vyučující odolal tomu, aby nedal k lepšímu nevydařené pokusy tehdejších brusičů českého jazyka o obohacení rodné řeči. Chacha, představte si, že klavíru chtěli říkat břinkostroj, švagrovi sestromuž, ubrousku pyskočistec a bicyklu hbitokolo, to je psina, co?
 
03.02.2014 Proč nečíst FOLKtime.cz Napsal uživatel Monty    PDF Tisk Email
Názory
Moje milá redakce, pane šéfredaktore a milí čtenáři, v jednom komentáři pod článkem, který oznamoval, že se všemi milovaný Miloš Keller stal šéfredaktorem tohoto serveru, jsem se zeptal, zdali mi vydá článek, jehož tématem bude „proč nečíst folktime.cz“.
 
12.06.2013 Kdy a co inovovat Napsal uživatel Miloš Keller    PDF Tisk Email
Názory
Toto je úvaha, ne návod nebo nařízení. To píšu hned na úvod pro všechny, kteří by se rozhodli s textem polemizovat či dokonce nesouhlasit. V poslední době jsem se setkal se dvěma inovacemi celé série trampských písní a to ve mně vzbudilo přemítání, zda jsou takovéto inovace patřičné, a pokud ano, tak jakým způsobem a kým. Poznamenávám, že mě toto nenapadlo při poslechu sebemodernější country, protože ta se prostě vyvíjí (sice ne u nás, ale jen v Americe)
 
05.06.2013 Prázdné místo v diáři Napsal uživatel Karel Krakonoš Kyncl    PDF Tisk Email
Názory
Jako každý rok, i letos touto dobou, se rozhlížím a plánuji, na jaký festival bych se v létě podíval. Na nějaký jako pořadatel, na další s kapelou, nebo třeba jen jako řadový návštěvník. I poté, co odešla do (doufejme dočasných) lovišť Zahrada, nechávám si její termín volný a čekám, kdy se ho ujme nějaký festival, co by za to stál. A ostatní víkendy se plní, zajeté festivaly mění své datum jen na dohled týdenního cyklu a její místo stále zeje prázdnotou.
 
30.01.2013 Tenký led zvaný parlando Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Názory
Stručná definice parlanda neboli recitativu zní: „se nezpívá, ale do hudby se povídá.“ V parlandu zvěstuje například Vašek, že medvěd se utrh. Parlando nemá své místo jen v opeře, ale i v jiných hudebních žánrech. Prvně jsem zaznamenal parlando, když Petr Novák sděloval v „Náhrobáku“, že „pod jejím krokem tál sníh“. V sedmdesátých letech minulého století se stalo módou, že zpěvák či zpěvačka získali na „melouch“ nějaký výrazný herecký hlas.
 
23.01.2013 Prezident na Hrad Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
Jablkoň, Marek Eben, Vladimír Mišík, Čechomor, Ivo Jahelka, Jaroslav Hutka, Václav Koubek, Vladimír Merta, Tomáš Klus, Markéta Irglová, Pavel Bobek, Míša Leicht, Petr Linhart, Justin Lavash, Xindl X, Michal Prokop, Poletíme?, Kieslowski, Marien, A.M.Úlet, Bujabéza, Marek Vojtěch, Krystýna Skalická, Epy de Mye, Karolína Kamberská, Jan Hrubý Trio, Eliška Ptáčková, Ivan Mládek, Sova + Slamák, BraAgas,…
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další > Konec >>

Strana 1 z 6

Kalendář

<< Červenec 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
151617181920
2930    

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Immediate Venture Online lékárna Lékárna pod strání s nejlepšími cenami v České Republice.