gototop
25.03.2015 Porta se vrátila do Budějovic. Zvítězila Kristína Nídlová (Václav Koblenc)    Tisk
Reportáže
Jihočeská Porta se nadechla. Po loňském propadáku, kdy do Vlastiboře přijelo jen šest soutěžících, se krajské kolo festivalu, na nějž jezdilo v 80. letech do Plzně 
30 000 lidí, přestěhovalo do Českých Budějovic. Jihočeské kolo festivalu Porta se odehrálo 21. března v Českém rozhlase České Budějovice. Zde měla Porta zázemí již dříve a změna pomohla: do sálu Českého rozhlasu dorazilo 19 kapel a sólistů. Zvítězila 18letá Kristína Nídlová z Protivína, která jde do finále Porty v Řevnicích i do finále Autorské Porty v Ústí nad Labem. Do řevnického semifinále postoupila bechyňská skupina Vedvou, jež loni po pauze obnovila činnost.
Atmosféru Autorské Porty Kristína Nídlová zná, dostala se tam před třemi lety. Je také vítězkou republikového finále Dětské Porty. Letos úspěch nečekala a hodně ji překvapil, hlavně autorská trofej. Bodovala se svou písní Cesta do ráje i s kainarovkou Černá kára.
Překvapilo mě, že tady bylo docela dost kapel, bála jsem, že jich bude míň. To mi udělalo radost a myslím si, že i úroveň byla docela vysoká," řekla Kristína Nídlová, kterou na kytaru učí Stanislav Kahuda, písničkář, držitel ceny Krtek 
z festivalu Zahrada.
Porotě předsedal Pavel Zajíc ze skupiny Nezmaři. Kristínu Nídlovou chválil. „Je hotová muzikantka, bylo to o řád výš než ostatní. Ze skupiny Vedvou mě opravdu hodně zaujal zpěvák, moc se mi líbil. Jen doprovod mi přišel trochu stejný," řekl Pavel Zajíc.
Porta přinesla ale i jiné zajímavosti. Alikvotní meditační buben, který rozezněla zpěvačka tria Art&Fact, překřtil moderátor Zdenek Schwager na hašiš v hrnci, styl kapely Never Been 2 Jamaica zase označil jako rasta folk. Jan Vlažný zaujal písní Wayfaring Stranger, kterou podobně jako Angličan Ed Sheeran zpíval bez kytary, jen pomocí na sebe vrstvených hlasů.
Přesun do Budějovic byla změna k lepšímu, ukázalo se to nejen v počtu kapel, ale i prostředí bylo příjemné, a co mám od kapel reakce, tak se zase rády vrátí. Byl to správný krok. Největší radost mám z toho, že muzikanti na jihu nevymřeli, že to loni byla asi shoda blbých okolností a že se vrátili k Portě: nebýt soutěžících, nemá Porta smysl," řekla organizátorka Anna Roytová.
 
Vyšlo 23.3.2015 v Českobudějovickém deníku 

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."