gototop
23.09.2020 Jindy bída, letos úspěch (Miloš Keller)    Tisk
Reportáže
Ačkoliv to tak ještě v červnu nevypadalo a nyní to nevypadá zase, povedlo se aspoň některým pořadatelům přes prázdniny a září pár festivalů uskutečnit. Někdy lidé byli v plné síle, někde se naopak trochu báli, ale všude aspoň někdo přišel. Já se zúčastnil tří, i když jen jednoho kompletně, a to ještě toho nejmenšího. Na všech třech jsem potkal jednu kapelu.
Potlach na putně
Potlach na putně
foto: autor
Na Michalovické Putně měla být původně 22. srpna naše čtvrtá Fontána, nakonec se ve stejném termínu uskutečnil aspoň Potlach na Putně – trojkoncert skupin KTP (Kamarádi točeného piva), AG Fleku a Taxmenů. KTP přinesli pohodu v podobě svých verzí klasických tuzemských countryových písní a přesně takovouto směs chtělo publikum slyšet. Pro náročnější folkové posluchače pak vystoupil AG Flek a hrálo mu to jak zamlada. Nicméně přeci jen občas padal řemen – zvolili opravdu spíše ty náročnější, pomalejší písně s delšími mezihrami, které si člověk spíše vychutná na desce. Nu, a pak to rozjeli Taxmeni s posilou Andy Seidlem z Ohařů a předvedli svůj standardní program.
Třebsínské zvonění
Třebsínské zvonění
foto: autor
Na další festival jsem se mrkl opravu jen na chvíli, a to 12. září, ale i tak jsem stihl uvádět dva vstupy, a to před a po vystoupení skupiny organizátora festivalu Třebsínské zvonění Tomáše Tichého. Před jeho kapelou jsem viděl a slyšel Františka Nedvěda ml. a byl jsem příjemně překvapen, jak moderní countryový háv dokázal dát klasickému trampskému repertoáru Brontosaurů. Zejména skladba Hop hop hop byla ukázkou moderní country. Pak šli TomTones Tomáše Tichého, a ti hráli country na pomezí country rocku a country popu, velmi příjemná kombinace. Následoval Pacifik s jediným kytaristou Tony Linhartem (Andělín si před pár dny málem usekl palec a tak zdatně sekundoval na foukací harmoniku). Přeci jen jedna kytara je už na pacifické skladby málo, ale publikum to přijalo i tak. Pacifik tedy zařadil aspoň ty nejznámější věci a neexperimentoval. Andělínovo zranění postihlo i Jitku Vrbovou, která šla po Pacifiku. Ta si ale našla zdatného pianistu a bubeníka a Andělín opět přicmrdoval na harmoniku. Pianista byl evidentně z oblasti vážné hudby a jazzu a bylo to znát – písničky Jitky Vrbové vysloveně ožily a prokoukly, i když vybrala spíše ty jazzové, než trampské a klávesák si je užíval i s improvizacemi. Nu, a mezi vystoupením Pacifiku a Jitky Vrbové se konala oslava kulatin obou jubilantů, ke kteréžto příležitosti složil Tomáš Tichý s přáteli oslavnou píseň, která tam v plné kráse zazněla. Lidí bylo velmi dost, řekl bych.
Interporta 2020
Interporta 2020
foto: autor
Třetím festivalem, kterého jsem se zúčastnil (tentokrát jako porotce) byla interpretační soutěž Interporty, která proběhla v sobotu 19. září. Překvapila mě dvě pódia, ale upřímně, zvučení to moc neurychlilo, nicméně časový rozvrh byl dodržen. Moderátorská dvojice trochu improvizovala a postavila své vstupy na vzpomínkách na první Porty. Nevyužili  mněli relativně pozdě. Ale je pravda, že jsem na moderování ještě víc zatížen než na muziku. V porotě se mnou byli Leoš Kosek a Veronika Rezková, Polsko zastupoval Slawomir Rudnicki, jehož manželka byla polovinou moderátorské dvojice a za Slovensko Peter Janků – slovenský soutěžící se z jasných důvodů nemohl dostavit. A tak soutěžila pětice následujících skupin, které dokázaly vyhrát nějaký svůj domácí festival:
Big Boy band – vítězové soutěže o titul Talent Countryradia- předvedli dravou country, zpívanou anglicky, vynikla baskytara a dobro, na vícehlasech se ukázalo, jak Češi vyslovují angličtinu každý jinak, a taky vypadaly vokály trochu rozhozeně. Větrno postoupilo z Porty v Řevnicích 2019 a bylo to tak trochu pro řevnickou porotu typické. Nejzajímavější výkon podal houslista, byl to ale i tak výkon velmi konzervativní. Zpěvačka Mirka Savčuková jako by nebyla ve své kůži, shodně jsme ji přistihli jak nedrží tón – prostě porotci se po sobě několikrát podívali ve stejnou chvíli a se stejným poznatkem. Písničky vybrali trošku stejné a trošku dlouhé – soutěž je to sice interpretační, ale velmi podobnými skladbami moc interpretační umění nemohli ukázat a v dlouhých roste šance chyb. Další šla skupina Vína – zvítězili na pražské soutěži FolkyTonk. Mají cimbál a hrají trochu neurotický folk. Upoutal zejména bubeník, či spíše cajonista. Nejlepší skladba: Kluci. A líbili se i publiku, a tak vyhráli divácké hlasování. I tak ale obě folkové skupiny předvedly to lepší z tuzemského folku.
A pak přišli dva zahraniční soutěžící – polská skupina Grzane Wino (Svařák), vyhráli festival Kropka 2019. A hned bylo jasné proč. Velký drive u všech muzikantů, nejvíce u houslisty (naprosto odlišný přístup než u Větrna) a také u kytaristy. Vycházeli z folklóru, ale rozvíjeli jej s velkou vervou a inspirací – až mi přišlo, že plýtvají melodiemi. Dynamický folklór (ale bez příměsí rocku, jak to dělají některé tuzemské folklorizující kapely) – jsem si vytvořil žánrovou krabičku. Btw., dozvěděl jsem se , že krabička se řekne „pudelko“. Porotu zaujali tak, že i když je jen dva porotci měli na prvním místě, ostatní je měli na druhém a to stačilo na jejich vítězství – prostě jsme se u nich shodli, zatímco hodnocení jednotlivých porotců u ostatních soutěžících bylo daleko rozdílnější. Pátým soutěžícím byla švédská skupina Highway 40. Zahráli klasickou country devadesátých let, pěkně jim to šlapalo, excelovaly klávesy a bicí, ve zpěvu byla trochu póza ale já si nakonec řekl – ale takhle to například Taxmeni zahrají také.
Z nesoutěžních vystoupení jsem viděl úvodního Tomáše Matonohu a skupinu Inspektor Kluzó – takový šansonový hudební kabaret se skvělou zpěvačkou a Průdušky – měli trochu smůlu při zvučení, a tak si moc nezahráli, ale předvedli standardní melodický, stále hezký folk osmdesátek. Večer uzavírali zase Taxmeni, Vašo Patejdl a Bokomara pro změnu s Petrou Černockou. Návštěvníků tak akorát a pohoda na Severní terase v Ústí nad Labem příjemná.

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."