gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.05.2001 Proc nechci psát hudební recenze (Malej Honza)    PDF Tisk Email
Fejetony

V dobách mých studií na gymnáziu, jsme byli se školou v rámci KPČ (kulturně poznávací činnosti) v Praze v Národní galerii zhlédnout výstavu moderního umění. Kolekce abstraktních obrazů, z nichž mě zaujal obraz s názvem "Sólo hnědé čáry" (tři čáry jakoby podle pravítka na bílém plátně), v nás tehdy vzbuzoval smích a nepochopení, z čeho že je ta odborná veřejnost tak vydřená, a čím se zrovna tato kolekce zasloužila o to, aby byla umístěná v Národní galerii. Představa, že bych takový obraz měl mít někdy doma v obýváku, ve mě vzbuzovala pocity, že pravděpodobně nebudu milovníkem hlubokého umění, ale spíše naopak "Srnek za ranního úsvitu".

Nedávno jsem pročítal hudební konference a procházel různé hudební stránky a na jedné z nich jsem našel spoustu recenzí k tvorbě našich mladých i starých interpretů a autorů. Stáhnul jsem si všechny na disketu a doma v poklidu pročetl. Autor vždy začal od bookletu, velmi podrobně rozebíral kvalitu provedení pak následoval výčet všech ubrnků, špatných nasazení, intonačních nepřesností apod. Dozvěděl jsem se tak například, že Kamelot v písni Věrozvěst nesprávně nasadil vokál, nemluvě o frázování a ukončování vícehlasů a Miki Ryvola v první písni nepřesně intonuje (tak jako před dvaceti lety). Nikdy jsem si toho předtím nevšiml, ale musím přiznat, že při pozorném poslechu je to pravda. Autor dále své postřehy doplnil o to, jak by se to dalo lépe udělat, nebo jak by to udělal on. Dále následoval rozbor textů, který vypadal velmi fundovaně a pak většinou následoval nekompromisní ortel (třeba Sekvoje mi bylo trochu líto).

Ze svého okolí vím, že vliv médií je obrovský, na každém kroku slyším: "Vždyť to přece psali v novinách, tak to musí být pravda". Jenže každá hudební kritika je velmi subjektivní, je to jen názor jednoho člověka, který může skupině velmi ublížit a třeba odradit od koupě jejího CD jen proto, že to někde psali. Stalo se mi totiž, že po přečtení špatné kritiky na skupinu, kterou jsem ještě neslyšel a chtěl jsem navštívit její koncert, jsem tuto návštěvu odložil a pak litoval, že jsem se nechal negativně ovlivnit.

Časopis Folk a Country kdysi otiskl v rámci ankety odpovědi na otázku "Jak vás ovlivňuje hudební kritika a publicistika?" Jeden velmi známý muzikant, který je autorem mnoha téměř zlidovělých písniček o kriticích napsal: " Jsou to pro mě ***. Jsou to chytrý, vzdělaný ***, ale jsou to zlí lidi. Zlej člověk může druhýmu kazit radost z radosti, protože muzika je radost. Nemám rád žádného kritika, co je nám do nich". Chcete vědět kdo to řekl? Najděte si to v FC 3/95. A já si jdu poslechnout desku Hoboes - Zvláštní znamení touha, protože na ní mám chuť, a to přestože v písni Jarní kurýr zpívají fakt falešně.

PS: Pod *** se skrývá velmi jadrné slovo. Přestože jde o přesnou citaci, nechtěl jsem jej v textu použít, z důvodu vyvarování se nařčení, že posouvám toto zamyšlení na hrubou až urážlivou hladinu.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib