gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

13.01.2010 Lednové FOLKfórum (Školník)    PDF Tisk Email
FOLKfórum

Minulý týden jste si milí čtenáři mohli přečíst o obnovené rubrice FOLKfórum. Dnes vám přinášíme první příspěvek. Otázky zněly:
1. Jaký pro vás byl a co znamenal rok 2009?
2. Na co se můžeme těšit v roce 2010?

Okruh dotazovaných se bude průběžně měnit. Pokud máte nápady na otázky, pište nám prosím na adresu redakce zavináč folktime.cz.

 


Honza Řepka, Nestíháme

1. Budu mluvit za sebe. Opět - a jinak, než dřív - jsem si loni uvědomil, že s dobrými přáteli po boku, za zády a/nebo v mysli člověk dokáže víc. O lásce nemluvě...
2. Vzhledem k tomu, že (si) Petr Ovsenák vyhlásil v lednu 2010 roční pauzu, Nestíháme - tak, jak nás posluchači znají: tedy jako dvojice Řepka-Ovsenák - lHonza Řepkaetos vystupovat nebudou. Sám však budu hrát dál, byť asi trochu méně. Po vzoru svých zkušenějších zahraničních kolegů (Jeremy Fisher, Peter Sarbach, Ginger Ninjas...) chystám letos turné na kole: v dubnu střední Čechy, v květnu Vídeň-Slavonice (ve spolupráci s Greenways) a v létě pak velkou festivalovou jízdu. Lidský čas je příliš drahý na to, aby se člověk honil. Hrát budu to, co mám rád. Známější písně Nestíháme spíš omezím ve prospěch nových nebo dříve nehraných písní vlastních, podle chuti ale budu hrát i písničky převzaté. Na některých koncertech mě doprovodí zpěvačka Josefína Žampová, event. někdo další (hlásí se někdo?).


Honza Žamboch, Žamboši

1. Rok 2009 byl pro nás ve znamení posunu a vývoje, technicky vzato, já začal hrát ve stoje, konečně si vyladil pedalboard a snímače na kytaře, Staňka má nový akordeon co nevazbí a skvěle basuje, navíc bez drátů a taky u hraní stojí. Jura už vozí malou sadu bicích a prozatím sedí.. Stali jsme se docela solidní kutálkou. Nejdůležitější věc je samozřejmě natočení a vydání nového CD - Přituhuje. To nám dHonza Žambochělá velkou radost a na koncertech je po něm docela poškrk. Odehráli jsme cca 80 koncertů, koncem roku rozjeli propagaci na Facebooku. Začal jsem uvažovat nad tím, zda by nestálo za to, vyzkoušet dělat jenom muziku. Když si uvědomím, co se dá zvládnout u normální práce a co by člověk mohl dokázat, kdyby nechodil do klasické roboty. Prozatím jsem ve stavu pomalého dodávání si odvahy do tohoto skoku v nejistotu. Uvidíme v dalších rocích, jak se nám bude dařit.
2. V novém roce bych rád dopsal texty ke všem melodiím, co nosím v hlavě, jejich cca šest, sedm. Bude potřeba naučit se používat kytarový pedálboard, jsem v tom nováček a na podiu dost zmatkuju. Staňka začala studovat a tak možná občas vyjedu s písněmi i sólově. Spíše ale výjimečně. Personální změny v kapele nečekáme i když, kdo ví, třeba se Jurovi narodí nějaké malé miminko zvukaře...:-) Rádi bychom hodně hráli a dělali radost posluchačům i sobě. Když bude nejhůře a nikdo nás nebude chtít, začneme se vnucovat akcemi typu Obýváková šů. To ale nejspíše nehrozí, už dnes řešíme kolize termínů koncertů v srpnu. (pořadatelé, raději se brchejte zavčasu) Rýsuje se konečně klip a nový web, neboť starý už dosluhuje. Určitě jsem zapomněl na něco důležitého, každopádně, jsme a budeme stále v pohybu, to nás těší. Tak ahoj v roce 2010.


H_1, My3.aviH_1

1. V roce 2009 pro mne bylo největším zážitkem narození našeho syna. Muzikantsky to byl pro nás3 příjemně naplněný rok, krásné koncerty, nové písně, milá setkávání a v konci roku i započaté nahrávání. ale hlavně ta vzájemná chuť spolu stále být a třebas i nic nedělat, která se nás drží již několik sezon, což je vážně super!
2. Od nás3 možno čekat nové cd. Podaří li se vše, jak má, bude pokřtěno 21.5. v Malostranské Besedě a snad potěší naše věrné avice a aviky.

Honza Komín, Načas

1. Pro kapelu normální, pro mě převratný. Zkoušeli jsme, psali nové písničky, pořádali vlastní koncerty, zahráli si na festivalech, tedy vše bylo tak jako v předchozích letech. Největším zážitkem pro nás bylo hraní na Mohelnickém dostavníku a fakt, že jsme dostali důvěru uzavřít festivalový večer tak krásného a Honza Komínvelkého festivalu. Začal jsem působit v nadaci Život umělce a jsem rád, že se Porta v Řevnicích, kde se také snažím pomoci, vydařila. Pro mě osobně bylo asi nejdůležitější poznání, že život není jen hudba a začal řešit i jiné, do té doby okrajové věci, jako třeba, kde budu bydlet :-).
2. Věřím, že konečně začneme nahrávat a také dokončíme novou v pořadí čtvrtou desku. Písničky máme připravené a téměř zaranžované, ale co si budeme povídat, za našich studentských let jsme měli víc nadšení a vše probíhalo tak nějak snáz a rychleji. Věřím, že kapela bude nadále fungovat lidsky i hudebně, že si zahrajeme na pár hezkých akcích a že nám lidi budou dávat najevo, že písničky, co děláme má smysl dělat i nadále.


David Maroš, Ořešák, Folkový oříšek

1. Nové cd Ořešáku "Hodně dlouho nepršelo" jsme natočili a pokřtili sice už v roce 2008, avšak jeho prodej jsme uskutečňovali právě v loňském roce 2009. I recenze vycházely v roce 2009 - bylo zajímavé číst některé postřehy a názory. Náklad byl naštěstí svou velikostí "tak akorát". Většinu cédéček jsme již proDavid Marošdali (případně rozdali kamarádům) a zbývá nám opravdu jen pár kusů.:-) V roce 2009 jsme mírně pozměnili sestavu (protože odešla dlouholetá členka zpěvačka Eva Budinská, která ještě s námi cd natáčela). Současné složení kapely platné i do roku 2010: Elen Háblová (zpěv, housle, foukací harmonika), Lída Randusová (zpěv, rytmika, bodhrán, flétna), Vojta Krybus (kytara, zpěv), Honza Trhlík (klarinet, flétny, whistle, zpěv), David Maroš (kontrabas).
2. V roce 2010 se v listopadu v rámci našeho festivalu Folkový oříšek chystáme oslavit 20 let trvání kapely Ořešák. Koncepce Folkového oříšku jako festivalu akustických folkových zůstává. Také zůstává festival jednodenní (jak tomu bylo loni i předloni). Jen se mírně zkrátí délka festivalu a také se zkrátí čas pro vystupující kapely. Větší prostor dostane Ořešák - aby bylo možné patřičně oslavit výročí. Usoudili jsme, že taková dramaturgie bude pro diváka zajímavější. Jednak diváci neradi dlouho sedí v sále a také běžný divák radši přijde na koncert určité kapely než na festival. Folkový oříšek není open air festival, takže čtyřhodinová produkce bude svou délkou vyhovující.


Lubomír Vlna Vaňka, I.C.Q., festival Čajfolk

1. Rok 2009 byl pro nás úspěšný a skoro by se dalo říct zlomový v dosavadním působení na hudebním poli. V březnu ukončila, především pro časové zaneprázdnění, své hostování v kapele naše houslistka a sestava se tak zúžila na trio. Prvotním cílem pro nás byla účast na Zahradě a nejlépe v soutěži. To byl v podstatě od začátku hlavní „hnací motor“. Začalo to postupem do finále Moravského Vrabce v Českém Těšíně, odkud si cenu za nejlepšího zpěváka finále odvezl náš kytarista a zpěvák Lubomír VlnLubomír Vlna Vaňkaa Vaňka. V dubnu jsme byli vybráni do Moravskoslovenského finále konkurzu Zahrady v Kuřimi, ze kterého jsme postoupili do soutěže o Krtka. Divácké hlasování pak pro nás dopadlo nad očekávání výborně, a soška Krtka nyní zdobí polici s trofejemi v naší zkušebně. V průběhu léta jsme účinkovali na mnoha festivalech Tóny cest, Za vodou, Firefest, Starý dobrý western, Country tribuna, Porubské folkové léto, atd… Festivalovou sezónu jsme relativně úspěšně zakončili na Mohelnickém Dostavníku ziskem druhého místa u diváků, třetího u poroty a soškou „Mohelnický chechták“ za píseň Příroda. V listopadu jsme účinkovali v přímém přenosu pořadu Živě Sandyho Noska na vlnách Českého Rozhlasu Olomouc a rok 2009 jsme zakončili 12. prosince vystoupením na frýdeckém hudebním večeru Čajfolk, který je naší domovskou scénou.
2. Na koncerty a festivaly, na kterých nás budete moci vidět a hlavně slyšet po celém Česku - za všechny jmenujme Zahradu, Potlach u Stráníků, Horecké struny, Vandrkára, Čajfolk atd… . Jednáme také s pořadateli festiválků na Slovensku. Rádi bychom natočili „plnotučné“ CD, na kterém by se měly objevit i připravované nové písně. Jsme v kontaktu s jedním nahrávacím studiem a kdo se tím někdy zabýval, dobře ví, že vydání CD je především finančně náročná záležitost. A na co se ještě můžete těšit, no přeci na nás, protože my už se moc strašně těšíme na Vás Smějící seAktuální informace a přehled koncertů najdete na našich stránkách www.kapelaicq.info , nebo na www.bandzone.cz/icq

Petr Náčelník VejvodaPetr Náčelník Vejvoda, prodejce CD, pořadatel koncertů

1. Rok 2009 byl pro mne dost důležitý v tom,že mě nasměroval na další cestu mého snažení šířit dobrou a zajímavou muziku mezi lidi v dnešní bezohledné spotřební době. Nejen jako prodejce CD, ale i jako pořadatel koncertů. Právě v tom pořádání koncertů byl pro mě nejvíc přínosný.Kdy jsem se seznámil s dalšími lidmi a muzikanty naladěnými na stejnou notu.
2. Na co se můžeme nebo můžete těšit ? No asi na další zajímavé koncerty U Náčelníka. Když všechno půjde jak má, tak víc zahraničních překvapení z různých žánrů.

Pavel Rada, Rádio Folk

1. Pro Rádio Folk byl rok 2009 poměrně úspěšný. Tým lidí, kteří připravují program, se rozrostl na 17, začala naše spolupráce s Dětskou tiskovou agenturou, díky které máme možnost využívat slušně vybavené studio. Problém s výpočetní technikou pomohli vyřešit sami posluchači svými finPavel Radaančními dary - čehož si strašně moc vážíme a děkujeme za to. Je to totiž důkaz toho, že Rádio Folk někdo opravdu poslouchá a má rád.
2. 4. ledna jsme vyjeli s novým vysílacím schématem. Objevily se v něm nové pořady a noví lidé: Michal Bystrov, Karolna Štekrová a Míla Pražák. A samozřejmě nekončí ani ty staré. Pokračuje pořad Zvukové Hrubky, který připravuje Tomáš Hrubý, dál jede i Poslední vagón Carmena a Bodláka, pokračuje i úspěšný pořad Muzikanti, na slovíčko s Petrou Chmelařovou... A takhle bych mohl pokračovat. Svůj jednorázový pořad (ale minimálně dvoudílný) připraví i Lukáš Vořech Pokorný, kterého znají i čtenáři FOLK time... Podrobnosti hledejte na www.radiofolk.cz Rádi bychom také našli nějakého kreativce, který by vyrobil nový zvukový obal Rádia Folk - tedy znělky, předěly, jingly... To se nám ale zatím nedaří. Pokud někdo takový čte tyto řádky, budu rád, když se ozve na e-mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


Milan Tesař, Rádio Proglas

1. Navzdory všem zprávám o krizi pro mě byl rok 2009 velmi pozitivní: v osobním i profesionálním životě. Podnikl jsem několik pěkných výletů s dětmi, koupil jsem si spoustu nových dobrých knih, viděl řadu filmů... Ale čtenáře asi víc zajímá muzika. V roce 2009 jsem tedy vedle práce pro ProglaMilan Tesařs a snad čím dál intenzivnější přispívání do Folk & country dostal šanci jednou měsíčně připravovat coby externí dramaturg pořad Na moll. Zkušenost to byla výborná, snad vzniklo pár pěkných pořadů (to ale ať posoudí jiní), jenže od ledna bohužel ČT výrobu a vysílání dalších dílů zastavila. Začal jsem také psát pro časopis Harmonie (recenze a obsáhlejší články o jazzu), velké rozhovory s "lidmi od folku" nově připravuji i pro Katolický týdeník (zatím Jiří moravský Brabec, Pavel Aligátor Nenkovský, Petr Linhart a Petr Lutka). Vedle každodenní správy webu hudba.proglas.cz jsem založil skupinu Hudba na Radiu Proglas také na Facebooku. Tolik snad k mé práci. A co mě zaujalo? Rok 2009 přinesl samozřejmě spoustu výborné muziky. Z českého folku mě nejvíc zaujala dvojka Žambochů a jednička Zhasni, příjemně překvapila Žofka Kabelková. Z příbuzných vod vyzdvihnu nové CD brněnských Květů (Myjau), Idu Kelarovou a její Aven bachtale! a exkluzivní jazzovou kolekci vydavatelství Animal Music (Beata Hlavenková, Jaromír Honzák, Tomáš Liška a další). Chválím také vydavatelské počiny Lubomíra Houdka a jeho nakladatelství Galén (reedice první Mertovy desky a spousta vynikajících knih v čele s Moravčíkovými příběhy world music a Bystrovovými Příběhy písní). A velmi mě zaujaly také dvě kompilace: Ztracený ve světě (písně Oldřicha Janoty v podání různých umělců) a For Semafor (obdobný počin se semaforskými hity). A koncertní událost roku? Určitě festival Respect v Praze s britsko-gambijským duem Justin Adams & Juldeh Camara a s indickým projektem Erika Truffaze. Už se těším na další ročník...
2. Prorokovat nedokážu. Ale odhaduju, že navzdory pokračující krizi opět vyjde spousta krásných cédéček a proběhne řadě skvěle obsazených festivalů (už teď se těším na dubnový JazzFestBrno s Kurtem Rosenwinkelem), a to přesto, že granty budou asi ještě nižší, než byly letos. Ze slibovaných desek se těším na nový Traband, Animal Music slibují další jazzové lahůdky a snad ke mně už konečně doputuje už vydaná novinka Marty Topferové. Pevně věřím, že CD či jiný fyzický formát bude stále ještě přežívat a konkurovat empétrojkám, protože muziku rád nejen poslouchám, ale také držím v ruce. Podobně si budu dál kupovat papírové knihy a každý den číst papírové noviny. Snad zvládnu opět pár výletů s dětmi... A čeká mě ještě jeden náročný úkol. V říjnu jsem se stal (zatím na dva roky) generálním sekretářem Evropské konference křesťanských rádií (CERC), v jejímž rámci bych chtěl (po letech spíše pasivního fungování) rozhýbat praktickou výměnu některých programových prvků - např. hudby. Teď 6. ledna odlétám na schůzi Správní rady do Lyonu a pak mě s kolegy ze CERC čeká příprava podzimního kolokvia v Maďarsku. Nudit se tedy neplánuju :-)


Petr Hubacz, Rádio SamsonPetr Hubacz

1. Rok 2009 byl alespoň pro nás plný přijemné práce v rádiu a navíc završen ještě příjemnějšim spuštěním terestrického vysílání v západních Čechách.
2. Pokud pominu změnu názvu jediného měsíčníku, který se věnuje té "naší" muzice (těšíme se jaký bude?-) tak se těšíme na opětovné setkávání s posluchači rádia na letních festivalech a snad i rozšíření vysílání na další regiony země české.

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib