gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

24.01.2002 The Frames ve Staré pekárne! (Milan Páleš)    PDF Tisk Email
Pozvánky

Koncert nejlepší irské rockové kapely The Frames http://www.theframes.ie/v3/browsers/ie.asp. v klubu STARÁ PEKÁRNA v Brně je již vyprodán. Pořadatelé zajistili odpolední vystoupení od 16 hodin. Vstupné 120,- Kč. Děti do 120cm vstup zdarma! Nenechte si utéct koncert roku již v lednu!

The Frames v České republice
(mi)Dublinská skupina The Frames, která se svým letošním, čtvrtým a na zeleném ostrově již platinovým albem , "For the Birds" (produkce Steve Albini) vyhrála anketu irských kritiků o nejlepší desku roku 2000, přijede na konci ledna před velkým americkým turné i do České republiky. Po dvou vídeňských koncertech 23. a 24.1. zahraje 26. ledna v brněnském klubu Stará pekárna (od 19,00 hod.), 29.1. ve valašskomeziříčském M-klubu a 30.1. v pražské Baráčnické rychtě (od 20,00 hod.).

Zatímco oficiálního zařazení mezi nejlepší irské kapely se Frames dostalo uvedeným verdiktem kritiků až letos, po deseti letech existence, o naprosté jedinečnosti a síle zážitku z živých vystoupení se v souvislosti s Frames hovoří už delší dobu. Svědčí o tom nejen spontánní rozhodnutí Boba Dylana, zahajovat své britské a irské koncerty lídrem Frames Glenem Hansardem, ale i čestné postavení, kterého se Frames dostalo při loňském srpnovém festivalu ve Witnness, kde se objevili vedle jmen jako Tindersticks nebo Eagle-Eye Cherry. Vystoupení v nejatraktivnějším čase pro více než deset tisíc posluchačů, kteří většinu písní odzpívali coby doprovodný sbor, rozhlasová stanice BBC zhodnotila slovy: "Pokud jste někdy měli pocit, že hudba již jen nudí a nemůže přinést nic nového, pak se běžte podívat na Frames. Tato kapela dokáže dělat zázraky. Její koncert byl jednoznačným vrcholem celého dvoudenního festivalu".

Info o kapele:
Dublinská skupina The Frames v současné době představuje to nejlepší, co nesmírně bohatá irská hudební scéna nabízí. Hudba, která v době svého vzniku před jedenácti lety navazovala na takové vzory jako Nick Drake, Pixies nebo Led Zeppelin, je dnes naprosto svébytnou veličinou, která sklízí nadšení publika a uznání kritiků. Frames jsou se svým osobitým pojetím rockového písničkářství označováni za kapelu, jejíž koncertní vystoupení dokonce předstihují i legendární U2. Superlativy, jež se při hodnocení Frames obvykle objevují, mají oporu nejen v nezaměnitelném zvuku skupiny, dokonalé instrumentální souhře všech muzikantů a schopnosti až zázračně přenášet radost a nadšení z hudby na posluchače, ale především v osobě lídra skupiny, zpěváka, kytaristy a autora většiny písní Glena Hansarda. Jeho mimořádný talent jej přivedl do až do společnosti takových veličin jako je Bob Dylan, který jej pravidelně žádá o spolupráci při svém koncertování ve Velké Británii a Irsku nebo Van Morrison, jež jej při nedávné soukromé oslavě pětapadesátin přivítal mezi několika málo čestnými hudebními hosty. Pro prestižního českého hudebního kritika Jiřího Černého byla přítomnost na letošním koncertu Frames největším hudebním zážitkem od koncertu Bruce Springsteena v Berlíně v roce 1988.

Zatím čtvrté album skupiny s názvem "For the Birds" označila irská hudební kritika vzápětí po vydání za "mistrovské dílo a klíčovou hudební událost roku". Deska, na které se podílel i legendárním americký producent Steve Albini, jistě osloví milovníky anglo-amerického folku stejně jako příznivce ryzího rocku té nejvyšší kvality.

Irská skupina The Frames vznikla před jedenácti lety, ve chvíli, kdy mimořádně talentovaný zpěvák, kytarista a textař Glen Hansard (1970) hledal spoluhráče k natočení desky pro společnost Island. Již v roce 1992 se vystoupení Frames těšila pověsti nezapomenutelných hudebních událostí. Kapela vzbudila zájem někdejšího manažera Thin Lizzy a Pogues Franka Murraye stejně jako producenta Pixies Gila Nortona, kteří pomáhali se vznikem první desky Another Love Songs (1992). Zatímco je toto album ještě poznamenáno hudbou Nicka Drake nebo Pixies a v následující desce Fitzcaraldo (1994) lze zaslechnout Led Zeppelin, třetí album Dance the Devil (1999) posluchače i kritiku jednoznačně přesvědčilo o tom, že na irské a zároveň i světové scéně došlo ke zrození jedinečné kapely, která má na to stát se rockovou legendou. Album Dance the Devil britský Melody Maker vzápětí po vydání přivítal slovy: "Již teď deska roku". Vydání čtvrté desky bylo následně očekáváno s nervozitou a netrpělivostí. Irish Times v této souvislosti např. napsaly: "Frames v této chvíli potřebují zlomovou desku, která by jim otevřela cestu k celosvětovému úspěchu". Album "For the Birds" (2001), natočené ve spolupráci se slavným producentem Stevem Albinim (Nirvana), co do kvality jedenácti nových písní tato očekávání jednoznačně splnila. Postavení Frames jako jedné z nejnadějnějších a nejlepších současných irských skupin potvrdila ale nejen tato deska. Svědčí o tom i opakovaně vyprodané stále větší koncertní sály nebo i čestná úloha kapely na největším irském hudebním festivalu Wittness 2001. V hlasování čtenářů prestižního irského hudebního magazínu Hotpress za rok 2000 Frames nebo Glen Hansard zabodovali v pěti ze čtrnácti kategorií. Glen Hansard si svým nesmírně bohatým hlasovým projevem vysloužil třetí místo v kategorii zpěváků, Frames pak se čtvrtou pozicí o jednu příčku dokonce předstihli U2 v kategorii nejlepší živé vystoupení.

Obsazení:
Glen Hansard - zpěv, kytary
Dave Odlum - kytary
Colm Mac An Iomaire - housle, harmonium, diktafon
Joe Doyle - basová kytara
Dave Hingerty - bicí

Jiří Černý pro Český rozhlas o The Frames a For the Birds napsal:

"Náměstí se plní vánočními stromky a noviny výročními anketami. Kategorii nejlepších rockových koncertů mám letos jasnou. Co předvedla ve Valašském Meziříčí dublinská skupina The Frames a poté i sólově její zpěvák Glen Hansard, to mě dokonce donutilo vytáhnout ze vzpomínek i třináct let starý, dosud nepřekonaný zážitek ze čtyřhodinového koncertu Bruce Springsteena v Berlíně.

Možná, že někomu připadne toto přirovnání poněkud nadnesené. Kdo tedy ještě The Frames s Glenem Hansardem sám nikdy neviděl, může si teď díky jejich novému albu "For the Birds" alespoň částečně ozkoušet, cože to vlastně tak nadchlo nejen mě, ale třeba i Michala Prokopa, ale také onačejší osobnosti. Bobu Dylanovi stačilo, aby náhodou uslyšel neznámé Iry zkoušet v šatně a hned si je vybral jako doprovodnou skupinu pro své londýnské koncerty. Když legendární irský zpěvák a skladatel Van Morrison slavil padesátiny a pozval si domů jen šest lidí, tak tím šestým byl vedle členů skupiny U2 a Lou Reeda právě Glen Hansard.

O těchto záviděnihodných zkušenostech, jaké by reklamní agenti jiných hudebníků vykřičeli do světa, není v šedé a skromné knížečce, připojené k novému disku, ani slovo. Čtvrté skupinové album "For the Birds" začíná instrumentální skladbou In the Deep Shade (V hlubokém stínu). Je tichá a volná jako začátek vyprávění starých irských bardů. Ale hned z následující singlové písničky Lay Me Down (Ulož mě) vyvstává její autor Glen Hansard v celé šíři své jednatřicetileté osobnosti. Po vzoru Dylana i Cohena soustředěný na text, ale pěvecky skvělý žák Vana Morrisona, hledající a nacházející v každém taktu nové možnosti, jak vyjádřit stesk po dávné lásce i krásu melodie. Někdy stačí náladu písničky navodit už sám název. Jako třeba "What Happens When the Heart Just Stops (Co se stane, když se náhle zastaví srdce). Jindy by posluchači, myslím, zrovna pomohlo, kdyby Hansard přece jen tolik netrval na ryzí soběstačnosti zpívaných veršů a někde, byť sebemenším písmem, prozradil, že např. Santa Maria je o posledních horečnatých dnech vídeňského malíře a grafika Egona Schieleho, který zemřel v osmadvaceti letech. Nebo že ostré mimohudební zvuky, které se zčistajasna zařezávají do písničky Early Birds, se vztahují také k jejímu názvu. Ranní ptáče se totiž jmenovala americká telekomunikační družice z roku 1965. Ale jako je tato skladba nekonečně vzdálena stylu dávné také družicové písně Telstar, tak je i Glen Hansard se svou skupinou Frames jiný, náročnější než jeho rockoví i folkoví předchůdci. Album For the Birds má mnoho vrstev krásy a čím víc ho člověk poslouchá, tím hlouběji se dostává nejen do srdce nové dublinské hudby, ale taky do polozapomenutých třináctých komnat svého vlastního života."

Frames ve výroční anketě časopisu Rolling Stone:

Kmenový kritik amerického časopisu Rolling Stone David Peisner ve výroční anketě Top 10 na konci prosince zařadil na druhé místo svého celoročního hodnocení album irské skupiny The Frames "For the Birds" s tímto komentářem: "vzdělaná a vášnivá hudba zasazená do majestátní, okouzlující melancholie".


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Duben 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
151617181921
22
29     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib