gototop
24.03.2011 Luboš Pospíšil a 5P – nové řadové cd vychází 13. 4. (Ondřej Fencl)    Tisk
PR
Matador české hudební scény s hlasem, který si nespletete, nedávno vstoupil mezi šedesátníky. Jakoby ale nebylo šedesát jako šedesát. Místo aby se Luboš Pospíšil a 5P pohodlně vezli na vlně úspěšného narozeninového turné korunovaného vyprodaným koncertem v pražské Akropoli, připravili řadovou desku z čerstvého materiálu. Album nazvané Chutnáš po cizím ovoci vychází ve středu 13. dubna, ve stejný den startuje křtem v pražské Malostranské besedě i koncertní šňůra.
Luboš Pospíšil & 5P - Chutnáš po cizím ovoci
Luboš Pospíšil & 5P - Chutnáš po cizím ovoci
Nové písničky vznikly jakoby mimochodem v průběhu roku 2010, paralelně s pilným koncertováním v rámci turné „60“. O hudbu se již tradičně podělili dva veteráni v sestavě Luboš Pospíšil a Bohumil Zatloukal za vydatného aranžérského přispění mladších členů kapely. Dvorní mistr slova Pavel Šrut tentokrát figuruje „pouze“ pětkrát, po dlouhých dvaceti letech se znovu přihlásil o slovo někdejší člen 5P a jeden z nejvytíženějších českých textařů Jan Sahara Hedl. O zbylé texty se podělili klávesista současných 5P Ondřej Fencl, krkonošský trubadúr Pepa Lábus a v jednom případě také Pospíšil sám.
Album překvapí svěžím zvukem, který má na svědomí jeden z nejtalentovanějších sound-engineerů (a kytaristů) současnosti, devětadvacetiletý Lukáš Martinek. Do prvotřídně vybaveného studia Svárov se s ním 5P zavřeli téměř na měsíc a v tvůrčí atmosféře společně docílili velmi přirozeného výsledku.
Nikdy, Zátiší s dívkou a jestřábem a Vznikla zem jsou typické „zatloukalovské“ balady se silnou melodickou linkou a epickou atmosférou. Bigbítovou tvář nastavuje vypalovačka Nenápadné teď, jiný Saharův text Stále jsme to my oblékli 5P do aranže s přesahy až někam do americké garáže. Latinsko-americkou příměs má rozverná Chutnáš po cizím ovoci , houpavý Obsidián a vlastně i vzpomínka na dávné doby a jediná starší písnička na cd Šlapala k ránu chodník. 5P ji v roce 1984 natočili jako svůj vůbec první singl s nuceně pozměněným textem, nyní vychází ve „správné“ verzi a přearanžovaná tak, že rozdíl čtvrtstoletí nehraje roli. Pop-rockově cinká Srpnový prstoklad a zadumaná Žena ledová, experiment a odvážný krok do neznáma je atmosférická „pospíšilovina“ Na útěku se světaznalým Šrutovým textem o tom, že „nejkrásnější bývají na útěku od muže, lehounce přiopilé“.
Od minulého alba Příznaky lásky se 5P sehráli, zjistili, co jim sluší a kam je to táhne. Z leckdy plamenných diskusí nakonec vyrostlo album, které má všechno, co je charakteristické pro osobnost Luboše Pospíšila a ještě něco navíc. Naléhavý vokál protagonistův, typickou kytarovou práci a tón Bohumila Zatloukala, ale i košatou rytmiku, joplinkovský vokál Páji Táboříkové, důmyslnou baskytaru Martina Štece, klávesovou rozmanitost a kytarový vklad Ondřeje Fencla (podstatná část klavírních partů byla nahrána na koncertní křídlo)...
Celkový ráz desky je akustičtější než dřív… ostatně, do hry vstoupí i hostující smyčcový kvartet. Na vytváření aranžmá se podíleli všichni 5P rovným dílem a je to znát. Lukáš Martinek se svými leckdy svéhlavými, ale ve finále účelnými nápady navíc představoval nový prvek, jakési zrcadlo vytvářející ve studiu jiskřivou atmosféru. To třeba když dorazil se saxofonem maestro Petr Venkrbec, který se nejprve roztesknil v baladě Vznikla zem, aby následně mazácky zaexperimentoval (Na útěku).
Přispěl-li Pavel Šrut „jen“ pěti texty, potom lze všech pět označit za jeho vrcholné kusy. Švihák Sahara Hedl pak, jak je jeho zvykem, ledabyle načrtl dva texty, z nichž kouká život sám a jakoby náhodou obsahují obraty, kterých se jiní textaři nedožijí za celý život.
Zpívající Luboš Pospíšil nad tím vším rozkvetl, nová deska 5P zkrátka chutná po čerstvém ovoci. A to včetně moderního obalu z dílny Vráti Horčíka s rozvernými fotografiemi Áji Dvořáčkové uvnitř.
Téměř přesně rok po startu turné k Pospíšilovým „60“ a křtu souvisejícího 2cd proběhne další výkop a křest alba Chutnáš po cizím ovoci, symbolicky opět v pražské Malostranské besedě. S novou deskou pak 5P objedou celou republiku a to jak tradiční štace (ostravský Parník, hradecký klub U cikána, jabloneckou Rampu…), tak záměrně i místa, kde za čtyři roky pilného koncertování ještě nehráli (Rychnov n. Kněžnou, Ústí n. Orlicí, Buchlovice, Dobříš…).

Podrobný rozpis jarní části šňůry 5P:
13.4. Praha, Malostranská beseda
16.4. Hradec králové, U cikána
22.4. Rychnov nad Kněžnou, KD
23.4. Nemojov, hospoda
29.4. Tábor, Housův mlýn
06.5. Jablonec n. Nisou, Na rampě
24.5. Havířov, Stolárna
25.5. Ostrava, Parník
26.5. Tišnov, KD
31.5. Ústí n. Orlicí
03.6. Dobříš, KD
09.6. Pozlovice, Ogar
10.6. Buchlovice, amfiteátr (+ Buty)
12.6. Praha, Vyšehrad (+ Hromosvod)
17.6. Velké Hamry II – Hamrska, U Kašparů
21.6. Moravská Třebová (festival)
25.6. Jihlava, náměstí (festival)
1.7. Byňov u Nových hradů, penzion Kamínek (+ Hromosvod)
17.7. Ostrava, Colours of Ostrava (festival)

Sdílet na...
Kam dál?

» Luboš Pospíšil & 5P vydávají živák LIVE!!! Ostrava (FOLKtime.cz)

» Luboš Pospíšil & 5P v roce 2017 (Ondřej Fencl)

» Cizí ovoce vždy chutná nejlíp (Tomáš Pohl)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."