| 03.08.2017 Festival Okolojeles inovuje místo a šperkuje dramaturgii (Sabina Coufalová) |
|
|
|
| PR | ||||||||||
|
Třetí ročník festivalu alternativní hudby Okolojeles se stěhuje do přírodního kulturního areálu Doubí u Náramče v okrese Třebíč. V dubovém hájku, obklopeni rybníky, uslyší 12. srpna návštěvníci výběrový mix kapel, které ještě nikoho nenapadlo dát na jedno pódium. Zazní zde krautrockové verze skladeb The Plastic People of The Universe v podání originálního projektu B4 nebo intimní písničkářství s ozvuky Teen Masturbation hairbrush homemadeundergroundu dvojice Iamme & Cermaque. Vrcholem bude premiérový společný set Wojciecha Kucharczyka a Jakuba Adamce, kteří předvedou své galaktické analogové techno. Atmosféru dotvoří výtvarné intervence, světelné projekce i bleší trh.
Okolojeles pokračuje dál v tradici oživování kulturního prostoru Vysočiny. Po úspěšných předchozích ročnících se organizátoři rozhodli přemístit do rozsáhlejšího areálu, který zároveň více navazuje na název festivalu. Koncerty si návštěvníci užijí obklopeni lesem a rybníky, 3 km od vesnice Nárameč, v areálu Doubí u Podstránského rybníka. Důvod, proč se rozhodli uspořádat akci právě tady, vysvětluje dramaturg a jeden ze zakladatelů Tomáš Palát: „Chceme přinést obyvatelům Vysočiny kvalitní hudební zážitek a zároveň je zapojit do programu festivalu skrze doprovodné aktivity, a tím oživit místo příjemnou a pestrou zábavou, se kterou se na běžných zdejších akcích nesetkají.“
Současně došlo k povýšení dramaturgické linky festivalu o jména, které aktuálně zasahují tuzemskou i zahraniční alternativní scénu. Během celodenního programu vystoupí jedno z nejoriginálnějších českých uskupení B4. Unikátně spojují undergroundové skladby The Plastic People of the Universe v německém překladu za použití historických analogových nástrojů. Výsledkem jsou psychedelické elektronické zvuky obalené do vesmírných efektů chrčení. Psychedelie, noise, jazz a rock. Pod poetickým názvem Iamme & Cermaque se skrývá společný projekt manželů a písničkářů Iamme Candlewick a Jakuba Čermáka. Jejich tajuplný heavy-soul vyniká Jakubovými výsostnými básnickými texty a magickým zpěvem Iamme. Dvojice představí desku Gravitace inspirovanou společným putováním Evropou. Na desce se podílel například i Martin Kyšperský nebo Kittchen a Milan Tesař, šéfdramaturg rádia Proglas, ji označil za nejsilnější tuzemské album roku 2016.
Dalším vystupujícím bude tříčlenná parta Kochlea z Brna. Baskytara, saxofon, bicí. Jejich instrumentální tvorba vycházející z post-rocku a nu-jazzu vyniká bohatými vrstevnatými polohami a zádumčivou melancholií. Pro co nejširší záběr alternativních kapel byla vybrána do line-upu i nestárnoucí undergroundová stálice Čočka. Trochu hipíci, trochu agropunk a hlavně romantické duše, jejichž každé vystoupení je originál.
Večer zakončí ojedinělá kombinace polsko-české dvojice Wojciecha Kucharczyka a Jakuba Adamce, kteří jsou spojeni s polským elektronickým labelem Mik Musik. Ve společném setu vystoupí vůbec poprvé a navážou tak na své předchozí působení v kapele The Complainer & The Complainers. Wojciech Kucharczyk je výrazný hudebník, umělec, aktivista, improvizátor a zakladatel labelu Mik Musik. Jakub Adamec patří mezi nepřehlédnutelné osobnosti slezské hudební i výtvarné scény. Stojí za projektem I love 69 popgejů a zároveň působí jako dramaturg-kurátor kulturního prostoru PLATO Ostrava. Před nedávnem vydal debutové sólové album Are You Human? Confirmed.
Velký důraz organizátoři kladou i na doprovodný program s přesahem. Za nejvýraznější lze označit forest art, tedy výtvarné a světelné intervence místních umělců do lesního prostředí. Ekologický a sociální záběr festivalu podpoří pořádáním blešáku a přednáškami místních neziskových organizací. Potěchu z krásy přírody doplní padání hvězd, které bude nejintenzivnější právě v den festivalu.
Festival Okolojeles finančně podpořila Nadace Život umělce. FESTIVAL OKOLOJELES NO. 3
12. srpna 2017, 14:00–2:00, Doubí u Náramče (okr. Třebíč) PŘEDPRODEJ: 150 Kč / 200 Kč na místě
Black vinyl bazar (Poštovská 8, Brno) elektronicky na: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript Událost na facebooku: https://www.facebook.com/events/826362764207092/ O festivalu Okolojeles
Posláním festivalu alternativní hudby Okolojeles je rozšiřovat kulturní a environmentální povědomí mezi lidmi, upozorňovat prostřednictvím umění na důležité společenské, politické a sociální problémy a podporovat lokální komunitní život. Za jeho vznikem stojí v Brně usazený spolek Kontryhel. Svůj prostor mají každoročně i neziskové organizace a místní výtvarní umělci. První ročník se uskutečnil v roce 2015 v obci Slavičky. www.facebook.com/Okolojeles Sdílet na...
Powered by !JoomlaComment 3.26
3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved." |
Copyright © 2026 FOLKtime - Vaše brána do světa folku. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.


















Petr Harry Benesch (10.8.1945 – ...
Doplňuji přímý odkaz na rozhovor link:https://...
Petr Harry Benesch (10.8.1945 – ...
Poslední rozloučení bude zítra 26.03. v 13:20. Str...
Petr Harry Benesch (10.8.1945 – ...
Díky, Juppe, za ta slova. Svých "velikánů"...
My3.avi: Opustili jsme pohodlnou...
Kosmi, díky!
My3.avi: Opustili jsme pohodlnou...
Pěkný rozhovor, díky. Přeji ať se desce i v životě...
Notování – 2. základní kolo, ún...
Z Miloše Kellera si nic nedělejte - on by rád korm...