gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

23.01.2007 Jubilejní ohlédnutí (Ivan Kott)    PDF Tisk Email
Recenze

Zdeněk Vřešťál, spoluzakladatel a opora kapel Nerez i Neřež, si ke svým letošním padesátinám připravil album s výběrem své tvorby autorské a interpretační. Jubilantský počin se podle jedné z písní jmenuje Do posledního dechu a obsahuje 18 titulů, z nichž jedenáct jich Zdeněk zkomponoval i otextoval sám, na ostatních s ním spolupracovali Zuzana Navarová, Vít Sázavský a další kolegové. Vydavatelská firma EMI Czech republic mohla ovšem do výběru zařadit pouze snímky, na které má práva, takže zde nejsou ukázky ze studiových nahrávek Nerezu, které patří Supraphonu. Ale i tak je výběr skutečně reprezentativní, když éra Nerezu je zachycena na šesti snímcích z alba Stará láska nerez a vy, které bylo nahráno živě při koncertu v Městské knihovně a vyšlo v roce 1993, a v písni Vítr z alba Co se nevešlo, zatímco zbývajících jedenáct titulů jsou nahrávky skupiny Neřež a dvě písně z alba Čím dál víc Vřešťál (1994).

Ze Staré lásky určitě zaujmou všechny písně, když klasickou ukázkou zpěvu všech tří hlavních interpretů je Zdeňkova píseň Do posledního dechu (Slunce v oknech/ doktor v domě/ Ještě svítí slunce/ pro tebe i pro mě/ Pavouk v síti sladce dřímá), která ve studiovém provedení vyšla na prvém albu Masopust. Z hudby různých etnik čerpá Kytička se Zuzaniným textem (Do okna si postavím kytičku kytku/ pěknou kytku postavím/ u dveří tě zastavím/ pak ti nohu nastavím/ čertovský kvítku), která dokazuje, že Nerez dělal world music již v době, kdy tento termín ještě nebyl znám. V písních Naruby a Stín se ozve zvuk připomínající Panovu flétnu a v bookletu se dočteme, že tyto tóny vydává jakási novodurová podoba tohoto nástroje vyrobená pro Zuzanu inženýrem ekonomie Zdeňkem, který projevil věštecké schopnosti, když v roce 1993 napsal píseň Vysoká politika, která by dnes mohla znít jako úvod ke každým rozhlasovým a televizním zprávám.

Z těch "neřežských" se mi asi nejvíce líbí Tak ber z prvého alba hraná v sestavě se saxofonem a klávesami, a čardášová parodie Prstýnek z alba Nášup. Tady ji zpívá Zdeněk s Filipem Benešovským, ale na svých koncertech ji také uvádí Marie Rottrová, která s ní nedávno ozdobila i křest nového alba Zuzany Lapčíkové a Josefa Feča. Nepřeslechnutelná je píseň z dob hanspaulského Houtyše Vlakem na Kolín, známá také v interpretaci Martina Krause, nahraná Neřežem na album Nebezpečný síly. Vedle kytar Zdeňka a Víti tu zní tenorsaxofon Martiny Fialové, housle Vladislavy Hořovské, trombon a klávesové nástroje Filipa Jelínka a bicí Davida Uhra. Z hořce humorného textu tu ocitujme alespoň závěr: Vlakem na Kolín/ jedu víc než sám/ vím myšlenky na tebe/ svou hlavu bez těla/ na peroně ponechám/ pro tebe má hlava/ byla jen střep/ teď snad už pochopíš/ proč jsem tam dřep'/ a proč bezhlavě volím/ cestu na Kolín...

Z alba Čím dál víc Vřešťál určitě zaujme pyromanská hříčka Ohníčky informující v úvodu o zvláštní zálibě: Každej z nás pěstuje svý koníčky/ jeden má auto druhej rybičky/ I já mám hobby/ od jistý doby/ mě nejvíc pobaví ohníčky. Tím ale představy nápadníka paličovy dcery nekončí a své fantazie rozvíjí dál: Jednou se spojím s výzkumem a vědou/ abych byl ze dřeva a hlavičku měl hnědou/ a místo hřebenu měl drsnou plochu škrtátka/ a pak se učesal to by byla pohádka. Pohádkové je i finále výběru v podobě písničky Dva, tři, čtyři, pět z alba Sloni v porcelánu (1999), kde se Zdeňkem zpívá dětský sbor.

Nové album Zdeňka Vřešťála už ale také míří do budoucnosti a to pěknou písní Na koni, která je připravena pro další album skupiny Neřež. Se Zdeňkem ji tu zpívá Marie Rottrová, doprovází Neřež se zatím anonymními hosty. Jak je vidět, přesněji řečeno slyšet, do posledního dechu má Zdeněk Vřešťál hodně daleko a určitě se od něj dočkáme ještě spousty písniček s výbornými melodickými i textařskými nápady.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Leden 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
202122232426
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 155. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.02. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 158. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00