gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

13.09.2006 Na jméno zpevacky jsem se nezeptal (Tomáš Pohl)    PDF Tisk Email
Reportáže

(Reportáž z prvního základního kola soutěže Notování pod Vyšehradem)

Ve čtvrtek 7. září 2006 ukazoval teploměr v autě 34 stupňů Celsia. Na chodníku před P- klubem v Trojické jsem se po šesté večer  potkal s Cimburou a s Drakem. Jistě, je pokaždé příjemné ty dva potkat, ale ten večer setkání naznačilo, že čas léta a festivalů pomalu končí a nastává babí léto a návrat pod střechu a dilema, kam večer jít, když jsou současně nejméně tři koncerty tří oblíbených kapel. Ten večer jsem však dilema neřešil, neboť už třetí rok mám "v popisu práce" být každý první čtvrtek v měsíce na soutěži Notování po Vyšehradem.

Čas prázdnin končil, ten večer se konalo první základní kolo čtvrtého ročníku a před malým jevištěm jsme si s Oldou Dolejšem, kapelníkem Sekvoje a předsedou pořadatelské rady, řekli, jak ten čas letí. Krom toho, že kapela Sekvoj byla prvním  hostem, slaví letos čtvrtstoletí. Těm, kteří na prvním základním kole Notování ke své škodě nebyli oznamuji, že Sekvoj pořádá v Baráčnické rychtě 17. listopadu 2006 velký výroční koncert s mnoha hosty.
Byť listopad je za dveřmi, ještě se chvilku na koncert těšme a vraťme se k Notování pod Vyšehradem.

O letošní ročník byl mezi muzikanty a kapelami veliký zájem. Počet účinkujících v jednom kole byl rozšířen na šest a stejně tak byl rozšířen i počet základních kol na šest. I přes tuto organizační změnu se na všechny nedostalo a ti, na které se nedostalo musí doufat, že snad příští rok budou mít více štěstí. O tom, že soutěž je skutečně prestižní, svědčí skutečnost, že o některých účastnících a zejména o vítězích se hodně píše a mluví. Jména jako My3.avi, Tereza Terčová, Nestíháme, Martin Rous a další patří dnes do pomyslné folkové síně slávy a setkáváme se s nimi zejména na prvních místech festivalů. Přitom ale necítím mezi účinkujícími nějakou ješitnou rivalitu a řevnivost. Názory se vyměňují v baru vedle místa produkce a výsledkem často bývá i společné hraní těch, kteří se dřív znali jen podle vidění a podle slyšení. O vítězi základního kola rozhodují dva hlasy: Hlas lidu (divácké hlasování) a Hlas "Boží" (rozhodnutí pořadatelské rady). V případě shody obou hlasů postupuje do semifinále druhý v pořadí diváckého hlasování. Zároveň diváci v každém základním kole hlasují i o pořadí písní.

Pro osvěžení paměti, zejména mojí, rekapituluji, že pořadatelskou radu tvoří dva páry, tedy Cimbura a Kytka a Belmondo a Bublina. Předsedou je, jak jsem již uvedl, Olda Dolejš a dalším odborníkem byl tentokrát Mirek Burian, dobrista a mandolinista Sekvoje. Mirek se mi svěřil, že se snad na něj "valí" i banjo. Asi kapelník ví, co dělá. Když neví, platí samozřejmě, že ví.

Jako první vystoupil soubor Myšáci z Prahy. Abych se vyhnul opravám omylů, konstatuji, že soubor tvoří čtyři muži a čtyři ženy. Jak uvedl Cimbura, Myšáci účinkují téměř a cappela, tedy perkuse a kytara pouze "sem tam", jinak zpívání. Myšáci nám zazpívali: Good news, což dokážu ještě přeložit jako Dobré zprávy, ale další s názvy Siyhamba, He ne ma tov a Mbamwa přeložit neumím, dík pouze základním znalostem svahilského jazyka a hebrejštiny. U druhé písně Myšáci sice přidali část českého textu Je to hanba bejt zase na mol, ale nevím, zda poslední slovo mělo vyjadřovat tóninu nebo stav? Myšáky jsem před čtvrtečním večerem viděl a slyšel vždy jen v podobě několika písní a dost, tedy nikdy jsem neabsolvoval jejich celý koncert. Myslím, že nebudu nezdvořilý, když napíšu, že Myšáky lze zařadit spíše do kategorie středního věku než do mladé folkové krve. Vím také, že s Myšáky zpívaly i Blanka Matoušková a Danča Sedláčková, v současnosti zpěvačky kapely Kámen úrazu. Kdybych se dokázal převtělit do duše Lucie Bílé, řekl bych o Myšácích: "Jsou to milý lidičky, co zpívají srdíčkama a mají z toho radost." Jsou jistě lepší a lépe znějící soubory, ale v podstatě se s imaginárním výrokem slavné rodačky z Otvovic u Kladna ztotožňuji, byť vím, že na postup to tentokrát nestačilo.

Druhým účinkujícím byl Jarda Řehoř z Prahy. Jarda Řehoř je o devatenáct let starší než Cimbura a o stejný počet let starší než jsem já. Takže sečtěte, vydělte třemi a máte náš průměrný věk. Jenže o věk vůbec nejde. Znám třicetileté důležité kolegy, znám i ministry v tomto věku, znám i mladší lidi, kterým po několika větách hádám, že mají před důchodem. Jardu Řehoře vídám prakticky na všech koncertech v Trojické. Menší postava, občas v ruce cigárko, bílé vlasy a vousy, ale hlavně milé a mladé oči. Jarda je známý jako textař pro Sekvoj, Bluesberry nebo pro Cestáře. Kdo si notuje známou píseň Kapkami si déšť, měl by vědět, že je od Jardy. Ten sebral odvahu, kytaru, na kterou se moc dlouho neučí a jako druhý soutěžící zazpíval písně Kouzelnej strom, Dobrou? , Zasaď strom, postav dům a Nouzová kolonie. Z těch čtyř jsem znal jen nádhernou Nouzovou kolonii a to ještě jen v jiné verzi. Ostatní písně byly pro mě všechny premiérové. Litoval jsem, že jsem si nemohl nahrát texty, zejména třetí píseň znějící jako Vysockij mě zaujala až zdrcující vizí člověka stavějícího dům pro děti, které jej stejně odepíší. Byl to pro mě zážitek, bez ohledu na zřejmou Jardovu trému a občasné pletení textu. Rád bych se ještě někdy s Jardou Řehořem v této jeho písničkářské podobě setkal.

U teplické kapely Naspěch jsem se na jejich webu dočetl, že jich je pět, čtyři muži a zpěvačka Klára Smetanová. Jenže na zvukovce a při první písni jsem zjistil, že údaje dané kapelou inspicientce Bublině jsou nepravdivé. Klárka Smetanová totiž při vystoupení držela v náručí druhou zpěvačku, jejíž věk odhaduji tak přes půl roku. Přes zatím malé zkušenosti na pódiu ta malá umělkyně statečně mámě pomáhala s mikrofonem. Udělal jsem ale velkou novinářskou chybu a na jméno té začínající hvězdy jsem se nezeptal mámy Klárky. Tímto se té malé i celé kapele omlouvám. Po prvních tónech a první písni jsem si říkal, že je to zase jedna z těch kapel, kterým nelze celkem nic vytknout, ale které nevyčnívají nad zaběhlý standard. Jenže pak jsem si začal ťukat do rytmu a to zejména při třetí písni Jako na dlani.

Nejdále do Trojické to měla tentokrát loňská maturantka z Třebíče, štíhlá a dlouhovlasá Hanka Hložková. Hanku do Prahy doprovodil její chlapec a ona doprovodila své čtyři písně na kytaru. Hanka vládne výrazným hlasem a její čtyři písně: Moře, Kabaret, Pračka a Kamínek, výrazně převyšují obvyklý dívčí písničkářský standard, někdy až příliš plný depresí a starostí s prvními láskami. Zaujala mě zejména Pračka, plná vtipných slovních obratů a ukazující, že jsou ještě holky, které se neposadí na zadek před mužskou ješitností. Tohle nepíšu jako tajný příznivec feminismu, ale jako otec dcery stejného věku, jaký má Hanka. Pokud jde o ty zmíněné nedospělé dívčí deprese, nesmějme se jim a občas si zkusme s našimi dětmi víc povídat. Ona to často není jen nedospělá póza.

Duo Pospolu jsem viděl a slyšel poprvé v životě.Vedle mě však, podobně jako u sportovních přenosů, seděla odborná poradkyně Tereza Bečičková. Terezka už pár měsíců není Ženatá, ale vdaná, ale s Tomášem Ludvíčkem zpívá pořád. Terezka mi prozradila, že nepřišla jen vzpomínat na své soutěžení v Trojické, ale držet palce a mít trému za svého žáka, Pepíka Pitharta. Pepík je "pospolu" se štíhlou blondýnkou, Katkou Masopustovou. Oba mladí lidé, nesoucí dík shodě příjmení lidí slavných v jiných oborech než je hudba, spolu účinkují poměrně krátce. Za doprovodu Pepíkovy kytary nám zazpívali a

foto: Tomáš Pohl ©

Duo Pospolu

foto: Tomáš Pohl ©

zahráli tyto písně z dílny Pepíka Pitharta: Hnízdo vosí, Deštivá, Souboj a Svíčička. Pepíkova obrýlená tvář solidního studenta kontrastující se severským štíhlým půvabem Katky vzbuzuje optický klam, že zde zazní věci povícero vážné, místy až patetické. Jenže, s použitím obvyklé fráze, pravý opak je pravdou. Písně zněly humorem, nadhledem, moc hezky zpívané. V Deštivé jsem zaznamenal Katčin cit pro šanson. Publikum, včetně muzikantských kolegů, aplaudovalo a oči Terky Bečičkové se usmívaly. Zjevně byl spokojen i můj druhý soused u stolu, Pavel Rada.

Posledním, šestým účinkujícím, byla kapela Kámen úrazu z Prahy. Loňského roku se "Kameny" dostaly do finále, takže proč by nezkusily štěstí podruhé? Před samotným začátkem večera však došlo k politováníhodné události. Kámen úrazu totiž tradičně vozí na koncerty vlastnoručně napečené řízky. Pokud je to pro vlastní potřebu, je vše v pořádku. Tentokrát nepekly Blanka nebo Danča, ale kytarista a zpěvák Michal Aron. Ač nerad, viděl jsem některé členy poroty jíst řízky plnými ústy a přikusovali k nim chleba rovněž dovezený kapelou. Ponechávám to bez jakýchkoli komentářů. Kapela spustila písně: Vlak jel dál, Noční motýl, Cikánská a Vyznání. Kámen úrazu představil nového basistu, kterým je Jarda Lee Bob Hokr v červené čepici. Je vidět, že zapadl do kapely, byť je v ní poměrně krátce. Předtím jste jej mohli vidět například v kapele Suroví kocouři. "Kamenům" to šlape čím dál líp a velmi dobře znějí i pěvecká sóla Martina Laseviče. Martin chce opakovat loňskou radostnou událost a očekává dalšího potomka. Kdo chce vidět a slyšet Kámen úrazu, setká se s touto kapelou i na FOLKomínu 23. září 2006 na Toulcově dvoře v Praze 10, kde zahajuje ve 13 hodin jako první účinkující.

Nyní bych chtěl říci jen pár otevřených slov k oběma moderátorům, tedy vůči Cimburovi a Belmondovi: "Pánové, vy si myslíte, že když si oba na levou ruku omotáte zbytek vánoční výzdoby, že vás od sebe rozeznám? Nemohli byste si příště omotat cokoli každý jinam, například prádelní šňůru, tlakový obvaz nebo hadici? Já za to nemohu, ale podle posledního měření mého IQ si komise šeptala, že něco takového ještě neviděla. A po vašem vysvětlení jsem si téměř jist, jak to bylo myšleno."

O přestávce vystoupila jako host, či spíše jako domácí, kapela Sekvoj. Chyběla však její nejhezčí, nejmenší a nejmladší část. Chyběla Karolína Skalníková. Sekvoj letos otevřela dveře Trojické a vyráží do světa, což je správné, moudré a mělo se tak stát již dávno. Kapela hrála svůj standardní repertoár s imaginární Karolíninou flétnou, a jako vždy se líbila.

Pokud jde o výsledky, které byly oznámeny po přídavku Sekvoje, jsou následující:

Pořadí písní:¨
5. a 4. místo: Souboj (Pospolu) a Vlak jel dál (Kámen úrazu)
3. místo: Deštivá (Pospolu)
2. místo: Cikánská (Kámen úrazu)
1. místo: Svíčička (Pospolu)

Pořadí účinkujících:
6. místo: Myšáci
5. místo: Jarda Řehoř
4. místo: Hanka Hložková
3. místo: Naspěch
2. místo: Kámen úrazu
1. místo: Pospolu

Podle rozhodnutí pořadatelské rady je druhým postupujícím do semifinále kapela Kámen úrazu.

Druhé základní kolo se koná 5. října v 19,30 a uvidíte  a uslyšíte v něm Courage z Brna, Danu Houdkovou a Stejnou krev z Prahy, Nezebend z Prahy, duo Jakub Kořínek a Katka Misíková (Praha - Plzeň), duo Daman z Prahy a Ivetu Škorpíkovou z Poličky. Jako host vystoupí vokální soubor Pětník z Prahy.

P.S. Ten řízek od Michala Arona byl vynikající.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
autor článku  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |85.70.37.xxx |13.09.2006 05:43:00
Dementi : Cást clánku byla patrne a bez mého vedomí prepsána všudyprítomným E.A. Fnukem, který si prál videt prvního úcinkujícího na FOLKomínu 2006 , kapelu Kámen úrazu. Videl jsem, jak polovinu rízku od Michala vyloudil a nenápadne položil clenum poradatelské rady na stul. Se vší durazností prohlašuji, že se v daném prípade jedná o nový Bamberský kufrík s cílem dosáhnout senzace a revnivosti mezi kapelami. Ac si Edgara za odvahu a novinárské mistrovství vážím, tady se slovy klasika z CSSD choval jako novinárský šmok.
P.S. Ten rízek byl, ale Michale opravdu vynikající
Pepík Pithart  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |85.160.34.xxx |13.09.2006 10:37:00
Ahojte, tak revnivost mezi kapelami Kámen úrazu vzbudil velmi... ješte ted si tu revním. Za duo Pospolu, Pepík Pithart.
PS: Je otázkou jestli je lepší si koupit diváky nebo porotu, každopádne postupujeme ruku v ruce ke svetlým zítrkum takrka spolecne,
revnivost-nerevnivost
Danča/Kámen úrazu  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |212.47.6.xxx |13.09.2006 10:49:00
S potešením jsem zaznamenala, že skupina Kámen úrazu je natolik slavná, že nekomu stojí za to kazit jí image sporádané, skromné a v pozadí se držící kapely a protahovat ji bulvárními e-zinovými plátky, jako je Folktime.cz )). Vážne se zamýšlím nad podáním soudní žaloby na receného Fnuka, který zcela zhatil úsilí skupiny nedat poradatelské rade ani drobecek ze strouhanky a nechat pusobit Pavlovuv reflex (a kochat se tímto pohledem z výšin pódia). Za tímto úcelem hodlám povolat na lavici svedku Pavla Radu, který dostal rízek až poté, co na muj dotaz ohledne jeho úcasti v poradatelské rade místoprísežne prohlásil, že v poradatelské rade není ))) Možná se spokojíme s mimosoudním vyporádáním (nebot není pochyby, že soudní spor vyhrajeme), pár miliónu by se nám hodilo...
Tomáš Pohl  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |80.188.72.xxx |13.09.2006 12:23:00
Pepíku, predevším gratuluji k vítezství. Jen mám dotaz, jak pece Katka ? Já mám rád trenou bábovku a v semifinále by ke kafícku bodla
Danča/Kámen úrazu  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |212.47.6.xxx |13.09.2006 12:25:00
Pepíku, nenech se zmást! Tomáš není v poradatelské rade a tudíž bábovku nepotrebuje
Pepík Pithart  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |85.160.34.xxx |13.09.2006 12:46:00
Danco, poradatelskou radu máš pod palcem ty, my si podplácíme publikum. Nevím jak pece Káta, ale já ti klidne neco upecu:-
Tomáš Pohl  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |80.188.72.xxx |13.09.2006 13:45:00
V poradatelské rade nejsem, ale píšu reportáže. Pepíku, takže trenou s kakaem ze šesti vajec, ano
Čes. tisk. kancelář  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |80.188.72.xxx |13.09.2006 13:49:00
Tisková zpráva: Podle B. Kozinové, mluvcí PR PCR v P je vyšetrován pokus o úplatek údajne spáchaný E.A. M., novinárem. Vec je v šetrení, ale pan policejní prezident prijede na príští Notování zvýšenou rychlostí, poprípade použije zrychlené tramvaje c. 3 z Modran
Martin/Kámen úrazu  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |213.175.34.xxx |13.09.2006 14:24:00
Otázka, jestli je lepší koupit si diváky nebo porotu je hodne zavádející...jde o to, kdo v porote je.....jinak receno, kdybych tam byl já nebo nekdo mi podobný, tak je lepší koupit si diváky....byt vizuálne vypadají, že by toho spotrebovali víc...
Tereza Bečičková  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |89.24.6.xxx |13.09.2006 15:08:00
Ahoj Tomáši, babovku Ti upecu já za to, kolikrát jsi zmínil mé jméno v reportáži z vecera, na kterém jsem mimo svítících ocí vubec nic nepredvedla! Když už mužu T'N'T péct tak úspešnou konkurenci, zkusím, jak mi pujde bábovka
Olina  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |80.95.247.xxx |13.09.2006 15:12:00
Jé, Tomáši, to bys neuhodl, co práve svacím... Trenou bábovku s kakaem a kafícko )
Jarda  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |85.71.163.xxx |13.09.2006 15:20:00
Dekuji za Naspech za príjemný vecer a Tomáši ta malá zpevacka se jmenuje Matej Smetana )
Danča  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |212.47.6.xxx |13.09.2006 15:26:00
To je ale divný jméno pro holku )))))))
Ne, vážne, ten klucina má tak roztomilý kukuc, že jsem si - stejne jako Tomáš - myslela, že je to holcicka :-
Belmondo  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |84.19.66.xxx |13.09.2006 17:28:00
No, tak pokud vím, tak rízecek nikdo z poradatelské rady nemel, jen by me zajímalo z cí zahrádky pocházely švesticky, které nám pristály na stole..
Tomáš Pohl  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |85.70.37.xxx |14.09.2006 21:50:00
Jardo omlouvám se, ale to je tím, že se jména všech úcinkujících holt nenapíšou do seznamu. Pak nemel Matejka - Matejka ani nárok na buchtu. Hodne štestí vše
Hujer  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |85.70.37.xxx |14.09.2006 22:49:00
Milý Belmondo, pokud nevíš, tak jsme se prihlásili pod umeleckým jménem Hujeri. Bohužel jsme se ani v jednom kole nenašli. Škoda tak krásného ovoce !
Jarda Lee Bob  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |194.50.64.xxx |15.09.2006 08:48:00
No o to práve jde. Já jsem do kapely nastoupil vlastne jenom kvuli tem rízkum. A udelal jsem móc dobre. Rízky od Kamene úrazu jsou nejlepší na svete. P.S. Doufám, že to nebude císt moje žena..
Belmondo  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |84.19.66.xxx |15.09.2006 08:50:00
Milí Hujeri,
naházejte zbytek do becky, nechte zkvasit, prepalte a doneste...to b y v tom byl cert, aby se pak nedala vymyslet nejaká speciální cen
Hujer  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |80.188.72.xxx |15.09.2006 15:16:00
Díky za nabídku. Príjdeme všichni, ale je nás 178, doufám, že to nevadí.
Hezký víken
Belmondo  - Re: Na jméno zpěvačky jsem se nezeptal   |84.19.66.xxx |18.09.2006 08:59:00
Samo, že to nevadí. V tomto poctu už nebudeme potrebovat v Trojické diváky, no proste bude vyprodáno a je to. Jen jsem ješte nepromyslel jak vyrešíme divácké hlasování, ale to bude už detail

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2021 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
2022
27282930   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc