gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

30.08.2021 Flow Track v. Jen tak tak, aneb Návrat k původnímu názvu (Pavel Černý)    PDF Tisk Email
Rozhovory
Již nějakou dobu je prezentováno, že kapela Flow Track si změní název na starý známý Jen tak tak. Požádal jsem jeho kapelníka Pavla Jarčevského, aby nám řekl jak běžela historie těchto hudebních těles.
Pavle, pověz nám něco nejdříve o historii Jen tak tak.
Pavel Jarčevský
Pavel Jarčevský
foto: Stanislav Tošner

Ta začíná někdy v roce 1988, kdy jsme se s Mildou Vokáčem (tehdy ještě řadovým učitelem) dohodli, že na Gymnáziu v Jindřichově Hradci uspořádáme se studenty literární pásmo písniček Vladimíra Vysockého a Bulata Okudžavy. Měli jsme strach, protože do dramaturgie se tehdy vložila organizace SČSP (Svaz československo-sovětského přátelství – silně politická a autoritativní instituce). Kupodivu všechny písničky byly velmi hezky přijaty. Studenty to hodně bavilo a tak jsme se s těmi nejaktivnějšími začali postupně scházet.

Jen tak tak v roce 2006
Jen tak tak v roce 2006
foto: Josef Böhm
Naše troufalost byla stále větší. Nejdřív zakládající koncert kapely Jen tak v hospodě v České Kanadě, pak jsme si dokonce troufli požádat Milana Medvěda Koláře, jestli by nás nezařadil do programu tehdejších „Folkových prázdnin v Telči“. A on nám kupodivu vyhověl. To bylo velkou motivací. Cvičili jsme jako šílenci s mikrofonem od magneťáku Sonet B4. A ten zážitek na telčském zámku byl naprosto neskutečný, lidi nás odměnili velkým potleskem. Tam jsme se také dověděli, že skupina Jen tak už existuje kdesi na Liberecku. Museli jsme tedy hledat jiný název. Na ten přišla Vendulka (její dcera dnes zpívá v kapele X-tet), když s charakteristickou pro ni ironií prohlásila: S vámi, pánové, už jedině „Jen tak tak“. A bylo.
... v roce 2010
... v roce 2010
foto: Josef Böhm
Snad do této doby ještě může spadat založení festivalu Folkové růže, jejíž inspirací byla v prvních chvílích opravdu Medvědova scéna v Telči. Byli jsme Milanu Kolářovi opravdu vděční za příležitost zahrát si na tak významném festivalu. Chtěli jsme tu vděčnost nějak vyjádřit. A jak to udělat lépe než dát příležitost jiným muzikantům, aby si také mohli zahrát v krásném prostředí?

... v roce 2014
... v roce 2014
foto: Josef Böhm
A tak jsme se spojili s Michalem Juppem Konečným. Proč zrovna s ním? Protože on jediný nám napsal seriózní rozbor našeho hudebního projevu, který jsme mu poslali k posouzení tehdy ještě na audiokazetě. Rozbor nebyl nikterak lichotivý, Jupp nás ani v nejmenším nešetřil. Ale pomohl nám tím v hledání cesty. A tak jsem za Juppem zajel do Prahy a nabídl mu spolupráci na festivalu, který by se mohl odehrávat v Jindřichově Hradci na zámku. Jupp nás tenkrát pozval pro inspiraci jako účinkující na Zahradu do Strážnice. Osobní setkání s muzikantskou špičkou folku, country, trampu, bluegrassu apod. nás ovlivnilo obrovským způsobem. Vývoj kapely už se nedal zastavit. 
... a v roce 2017
... a v roce 2017
foto: Josef Böhm
Folková růže, ač spojená s kapelou Jen tak tak, to už je ale jiná historie.

...a pak se objevil Flow Track.
Každé společenství prochází obdobími aktivity i útlumu. Příčin je hodně a muzikanti by mohli vyprávět. Jen tak tak byla kapela složená z velké části ze studentů. A těm se životní priority postupně mění, vyvíjejí, přeskupují. Já jsem tak časem podle různých příznaků dokázal dost přesně určit okamžik, kdy už studenta muzika nebaví. A už tehdy jsem začínal hledat náhradu. Takhle to bylo i s Jen tak takem v roce 2016. Tušil jsem, že rozpad je už jenom otázkou času, který se dovršil přerušením činnosti kapely, když z ní odešla Nela Mládková - Šimáňová. Znovu jsem hledal, nenalézal a postupně propadal zoufalství, že nebude s kým hrát. A zjistil jsem, že se rozpadla soběslavská kapela The Fingers, jejíž flétnistka a zpěvačka Iva Hovorková by se mohla svým výrazem a uměním hodit k písničkám, které jsem vytvořil. Ty jsou totiž většinou na téma „muž a žena“.
Flow track v roce 2019
Flow track v roce 2019
foto: Josef Böhm
Iva se spoluprací nadšeně souhlasila, začali jsme hrát jako duo a postupně přibrali Karla Metelce (perkuse, bubny), za nějaký čas se k nám přidal i Luboš Kalvas (basová kytara). Iva ale nechtěla být pouhým pokračovatelem Jen tak taku, a tak jsme se shodli na novém názvu, který navrhla. Flow Track. Asi po třech letech Iva z Flow Tracku odešla, což pro nás byla velká ztráta. Skutečnost, že se náhodou v naší blízkosti objevila Lenka Semrádová Martinů a její kamarád Martin Šeda, nám tehdy připadala jako zázrak. A tak se opět změnilo složení skupiny a zvuk písniček, které jdou životem se mnou. Jen ten název Flow Track stále méně vystihoval charakter toho, co jsme kdy poskládali. A navíc trochu zaváněl komercí, která ve světě folkařů stále ještě nezdomácněla.
... a v roce 2021
... a v roce 2021
foto: Stanislav Tošner
A tak mi přišlo velmi vhod, když Lenka navrhla návrat k původnímu názvu a všichni ostatní členové Flow Tracku s tím návrhem souhlasili. Nemohu dnes zatajit, že změna názvu je pro mě poctou, že návrat k názvu Jen tak tak prožívám s velkým zadostiučiněním a dojetím.

Co očekáváš od návratu k názvu Jen tak tak?

Očekávání? Jsem jediný, kdo je spojovacím článkem mezi všemi fázemi třicetileté kapely. Chtěl bych někdy, až mi ten nahoře zakáže muziku, odejít od dítěte, které jsem poslal do světa a které dělalo tak dlouho radost mně i jiným. A zároveň poprosit lidi, s kterými sdílím muzikantskou víru, aby nesli dál to, co jsem zplodil a čemu jsem rád dost obětoval. 
--------
Podle zákulisních informací proběhne změna během měsíce října. Co se určitě nezmění bude zápal, nadšení a radost těch pěti lidiček, co nám budou těšit naše duše.
Jedno z prvních vystoupení se staronovým názvem Jen tak tak proběhne 15. října v kulturním domě ve Veselí nad Lužnicí. Sledujte webové stránky www.jentaktak.cz pro bližší podrobnosti.

Sdílet na...
Kam dál?

» Jen tak tak, aneb To není jen tak. Tak... (Pavel Černý)

» Po stopách Folkové růže (Pavel Černý)

» Z Kalendáře koncertů vybíráme... ()

» FolKaliště – druhý pokus (Pavel Novák)

» Trio Jen tak tak (Pavel Jarčevský)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Duben 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22
29     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib