gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.03.2001 Na pomezí - Barenaked ladies (Michal Pravec)    PDF Tisk Email
Seriály

Ačkoliv Barenaked ladies v překladu znamená něco jako Úplně nahaté dámy, jedná se o partičku normálně oblečených chlapíků. V hudební branži se tato u nás poměrně neznámá kapela pohybuje od počátku devadesátých let. Jediný hit, který běžel v českých rádiích byl "One Week". Přitom nová deska "Maroon" 2000, je již v pořadí jejich šestým společným dílkem.

Svou dráhu BL odstartovali kuriózně. V populárním kanadském televizním seriálu "Two Guys, A Girl, And Pizza Place", kde zazněly i jejich písně a tím se dostaly do širokého povědomí.. Podobně se prosadila (jen hudbou) i irská skupina Clannad v seriálu Robin Hood, které jsem věnoval jeden z dílů Na pomezí. K filmům udělám ještě jednu malou odbočku, jelikož kariéra BL je tak nějak osudově spjatá s televizí a celuloidovým pásem. Kapelu jste totiž mohli vidět v komedii "Něco na té Mary je", kde hráli sami sebe. A z jejich posledního alba se objeví píseň "Pinch Me" na soundtracku k filmu "At Any Cost".

Barenaked Ladies hrají veselý kytarový/akustický rock, milou a pestrou muziku, která se jen tak neoposlouchá. To můžu potvrdit. Když jsme s kapelou vystupovali loni na Trampské Portě v Ústí, měl jsem walkmana furt na uších, ve kterých mi hráli jen "nahaté ženy". Takže se omlouvám všem kapelám za nezdvořilost, že jsem je neposlouchal a jen na ně zíral.

Dlouho však byli prakticky neznámí a měli jen úzký okruh fandů. Tím vystoupením v televizním seriálu se vše změnilo. Různé prameny uvádějí, že jejich koncerty mají skvělou atmosféru s nepředvídatelnými okamžiky. Prý nikdo nikdy neví, co udělají či řeknou, z koho si budou tropit srandu. Nevím, nebyl jsem tam, ale jisté je to, že se lidé na jejich koncertech obrovsky baví a že to budou zřejmě velcí šprýmaři. Ostatně z jejich hudby ta veselost hodně prosakuje na povrch.

Já měl možnost se dostat pouze k jediné desce "Stunt" 1998, která mě přesvědčila o tom, že jsou ještě kapely, které umí tvořit muziku veselou, nápaditou a silně melodickou. Jejich písně jsou směsicí skutečně mnoha žánrů a přitom na se vás nevalí žádný chaos nebo neuchopitelná muzika plná zvláštních zvuků. Míchají se tam jak písně zpracované "folkařsky", nebo ve stylu á la R.E.M, také latinských rytmů či skotačivá popovka s rapováním, jenž má nádech Franka Zappy.

K poslední desce "Maron", kterou si chci v nejbližší době vypůjčit, si přečtěte recenzi Pavla Parikrupa, kterou napsal pro webové stránky Musicserver.cz:

Pánové z BL se spoléhají jen na své dobře sezpívané hlasy a živé nástroje bez elektroniky, jejich výtvorům vůbec nemusíte říkat "kompozice", jsou to prostě písničky. Od prvního řízného riffu úvodní"Too Little Too Late" si album udržuje vysoko posazenou laťku. Písňový materiál je vzácně vyrovnaný, přesto si dovolím "vypíchnout" pro mne nejlepší okamžiky: skoro scatovaný refrén "Pinch Me", roztančenou "Falling For The First Time" nebo kontrast rozverné latiny "Sell Sell Sell" s jejím ironickým textem. Vůbec nejlepšími okamžiky jsou písničky, za jejichž melodiku by se nemuseli stydět ani Beatles: "Go Home" s povzbudivým popěvkem "když víš, že ji potřebuješ běž domů" nebo "Off The Hook" a "Baby Seat", jež zní jakoby je nazpívali ELO.

Tak to bylo z dnešní "pomezní" nabídky vše, děkuji za pozornost.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Duben 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22
29     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib