gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.07.2001 A na záver zpátky do Cech (Mandelinka B.)    PDF Tisk Email
Zajímavosti

Už je tomu bezmála rok, co vyšel ve Folktime první díl rubriky Na pomezí. Cílem bylo, jak už napovídá záhlaví, seznámit vás s něčím novým, co by se vám mohlo líbit, co by vás mohlo oslovit. Jelikož jsem vybíral žánrově blízkou muziku našemu folku, snad se mi to trochu povedlo. Psal jsem převážně o muzice z ciziny, a to proto, že tolik příležitostí vidět je na živo mít nebudeme, na rozdíl od našich interpretů. Snažil jsem se přitom volit alespoň povědomá jména, aby vám jejich název trochu něco řekl. Zabředával jsem pouze do jednoho směru, který se nachází na pomezí a výběr byl čistě subjektivní. Prosím omluvte tedy můj vkus i to, že jsem jako muž dával jsem přednost více ženám - písničkářkám, než mužům. V dnešním díle na rozloučenou se ten nepříznivý stav pokusím trochu vyrovnat. A to jak cizinci versus naši, tak i poměr ženy versus muži. Poslední díl je věnován českým folkrockovým formacím a zpěvákům z dřívějších let.

Michal Prokop a Luboš Pospíšil

Nemá cenu psát životní příběh Michala Prokopa, dnes je velmi známou postavou, ať už na poli politickém (bývalý náměstek ministra kultury, prezident projektu Praha 2000) či publicistickém (ČT 1 moderátor pořadu Krásný ztráty), ostatně si je můžete přečíst jinde. Podstatná je jeho hudební dráha, na které už krouží s přestávkami cca 35 let. Dnes jej představuji jako zástupce folkrocku, ale stejně tak můžu o něm tvrdit, že je bluesmen (hraje výborně na foukačku) nebo rocker (no, zpíval i sladký pop s Hanou Zagorovou!!). Především je to výborný zpěvák, který se vždy uměl obklopit výbornými muzikanty (např. Luboš Andršt, Jan Hrubý) a pod značkou Framus 5 natočili v 80. letech výborné desky jako Kolej "Yesterday" či Nic ve zlym, nic v dobrým. Hity jako Bitva o Karlův most, Kolej "Yesterday", Yetti blues jsou dodnes často hrávány v rádiích (no v těch lepších). Doporučoval bych k poslechu obě zmiňované desky a nebo nové CD z minulého roku "Odněkud někam", kde se objeví písničky, které MP nahrával na desky s jinými interprety (Hamlet, Černé ovce atd.). Proč jej napsal s Lubošem Pospíšilem? Společný jmenovatel je básník a textař Pavel Šrut. Oba dva se podíleli na zhudebňování jeho dílek a to velmi zdárně. Zatímco MP písně, dle mého, pojímá rockověji a dravěji (výrazné opakující se náměty na konci písní, chytlavé refrény, zpěvákův výraz) LP je poetičtější a křehčí. Jako bývalý zpěvák Ca K Vokál (nečti CÁ KVOKÁL, čti CÁK VOKÁL) - LP Generace, se neuchýlil ke sborovému projevu a zpívá často sám. Se svou doprovodnou skupinou Bio-graf natočil velmi pěkné desky v jemném rockovém hávu "Můžem si za to oba", "...Nestřílejte na milence" či "Třináctá komnata". Mně osobně se líbila deska "Best of", na které hrál své nejlepší písně pouze akusticky. U obou interpretů vám doporučím kromě desky i návštěvu jejich koncertů.

Jiří Bílý a CD "Neptej se"

Když jsem jej slyšel v rádiu, tak mě na první poslech dostal. Tak křehkou příjemnou věc a s výbornými texty jsem už dlouho neslyšel. Že je autor bývalý rocker, se při poslechu desky ani nechce věřit. Pro mě je jednoznačně objevem minulého roku. Jen kytary, violoncello a jemné varhany vytváří plnou hudbu s uklidňujícím účinkem a přitom jsou na desce hity, které vám zalezou pod kůži a nutí vás, aby jste si je zpívali. Jen škoda, že jej neuvidíme někde v létě na festivale (zřejmě díky zastoupení interpreta velkou nahrávací firmou), ale pokud vás to štěstí potká, běžte na něj.

Marsyas a Petr Kalandra

Nevím, kolik z vás tuhle kapelu zažil živě, díky bohu, že já ano, ale dnes už se vám to bohužel nepovede. Desky jako "Marsyas", "Kousek přízně" či "Jen tak" se netočí v této branži u nás každý den. Jelikož i jiná periodika o Zuzaně Michnové - textařce a zpěvačce či Petrovi Kalandrovi - zpěvákovi, kytaristovi a harmonikáři, se napsala dost, chci vám je jen připomenout těmito pár větami. Asi nejslavnější představitel u nás tzv. amerického folku (dnes je to P. O. L. z Liberce), který mezi nás rozšířil B. Dylana, písničky CSNa Y, ELP, atd. Tím mám na mysli i sólové desky Petra Kalandry a jeho desky Vol. 1 a Vol. 2 s doprovodnou kapelou Blues session. Dnes ještě občas vystupuje Zuzana Michnová, která připravuje novou desku, ale Marsyas už kompletní nezahraje. P. Kalandra už vstoupil do nebeské brány, na kterou tolik roků klepal...

Děkuji těm, co četli a sledovali seriál, za pozornost a vaše dojmy (KLADNÉ I ZÁPORNÉ!) nám posílejte na adresu redakce. Možná, když bude z vaší strany zájem, se ještě někdy Na pomezí potkáme.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Říjen 2022 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 5 9
101216
1723
24282930
      

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc