Vážené čtenářky a vážení čtenáři,
už na střední škole, která tehdy nesla název Střední všeobecně vzdělávací, jsem ve slohu měl nejraději útvar zvaný úvaha. Popis jara, či spolužáka, mi neseděl. Byl jsem vždy ten typ, který napřed napíše sloh a pak tvoří osnovu, a to jen proto, že je to nařízeno. Krom toho jsem vždy rád četl a čtu v novinách a časopisech úvahy a fejetony, zejména píší-li je lidé jako je pan Jiří Černý. Kolem sebe denně potkáváme témata k zamyšlení a současně se někdy vracíme i do minulosti, ať ji pamatujeme, či jsme o ní jen slyšeli nebo četli. A tak se stalo, že jsem se vrátil do školních let a čas od času napsal pro FOLKtime útvar, ke kterému název úvaha či fejeton patří. Snažím se vždy, aby základní, a snad i čtenářsky sympatickou vlastností tohoto slohového útvaru, byla stručnost. Pokud jde o obsah mohu jeho hodnocení ponechat jen čtenářům.
Na redakční radě mi milé kolegyně a kolegové navrhli, aby se z mých občasných slohových a slovesných útvarů stala rubrika. Souhlasil jsem a rovněž jsem kývl na název Po(h)ločas, vzniklý v rámci letošních Silvestrovin. Budu se s vámi rád pod tímto názvem čas od času setkávat. Navíc má pravidelná rubrika vlastnost potvrzující novinářskou zásadu, že nejlepší inspirací pro autora je termín.
Tak ahoj v Po(h)ločase.
Tomáš Pohl
|
|
Zajímavosti
|
Psal se rok 1971, ještě zněl v uších rach ot pásů sovětských tanků ze srpna 1968. Československo se od dubna 1970 začalo normalizovat. Ty sovětské tankové pásy drtily všechno, mimo jiné i hudbu, které byl v Československu dán název bigbít. Ve škále bigbítových kapel se vyskytovala i kapela s názvem Flamengo, založená v roce 1966. V roce 1971 hrála většinou převzatý repertoár v angličtině, ale hrála i vlastní skladby s anglickými texty.
|
|