gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

23.08.2022 Na konci srpna se nejlépe hraje v Mohelnici (Tomáš Hrubý)    PDF Tisk Email
Pozvánky
Milí čtenáři, jsem samozřejmě přesvědčen, že většině z vás nemusím hlásat, co a kde se koná poslední srpnový víkend, ale přece jenom, ta chvíle se blíží, pojďme si to připomenout. Tak tedy kde: v Mohelnici. A co - jeden z nejzásadnějších folkových festivalů současnosti, důstojný nástupce legendárního Mohelnického dostavníku, Mohelnický FolkFest.
Pokud jste ještě letos v létě na festivalu nepotkali někoho z nejužší folkové špičky – ať už z ranku legend nebo o generaci mladších umělců – máte velkou šanci poslední srpnový víkend na 3. ročníku Mohelnického FolkFestu, protože jejich množství odpovídá síle a významu festivalu: Robert Křesťan & Druhá tráva, Vlasta Redl s kapelou, Žalman & Spol., Nezmaři, Roman Horký & Kamelot, Žamboši, Folk Team, Víťa Troníček… Jasně, že na festival nejezdíme poslouchat jenom největší hvězdy; těším se na skvělou muziku dalších sestav, ať již těch „dlouhohrajících“ (Malina Brothers, Alibaba, Ladybirds, A.M.Úlet, Bokomara…) nebo právě výrazně nastupujících (Loes & The Acoustic Engineers…) V Mohelnici potkáme i několik zahraničních hostí: tradici tu mají vystoupení polských kapel (letos Grupa Furmana), s dosud utajovanou sestavou „Guests“ vystoupí americký houslista, multiinstrumentalista a skladatel Matt Scutchfield a pokud byste snad chtěli pokládat slovenské kapely za zahraniční hosty, tak letos si můžeme poslechnout proslulý Vodopád. Za zmínku rozhodně stojí soutěž mladých kapel a písničkářů, (nejen) kterou FolkFest navazuje na éru Dostavníku a dále ji rozvíjí. Chcete vědět, o kom se bude za několik let mluvit jako o velkých nadějích žánrů? Nejspíše na jejich jména můžete narazit právě na festivalech se soutěžemi, kterých ovšem není příliš.
Mohelnický FolkFest
Mohelnický FolkFest
Na Mohelnickém FolkFestu se hraje v pátek a v sobotu na dvou paralelních scénách; program zajištuje zhruba 50 kapel a písničkářů, z nichž řadu jsem nejmenoval, ale přesto jsem přesvědčen, že některé z nich mě překvapí, potěší, dojmou… Hrát se začíná v pátek v 17 hodin a konec bude o půlnoci ze soboty na neděli, přičemž hned dále pokračuje bod nazvaný Hudební poděkování Sadům – zpívání do spacáků… V 9 hodin v neděli pak je v programu ještě položka Vítání slunce („hudební rozednění se Silvií Kappelovou a přáteli – společné muzicírování diváků a rodičů s dětmi“), tak si držme palce, aby bylo co vítat. Dosavadní předpovědi počasí jsou nadějné. A pozor – již druhým rokem patří k Mohelnickému FolkFestu čtvrteční (25. 8.) koncert na nádvoří hradu Bouzov (Isara, Neřež, Marien & Víťa Troníček), tak jako za časů Dostavníku.
Sestava obvyklých mohelnických moderátorů bude letos rozšířena; z těch nových se těším nejvíc na Víťu Troníčka a Petra Bohuslava. Chybět nebude samozřejmě ani Josef Mlok Grim, Míra Ošanec nebo z pořadatelské party Věra Štaiglová a Jana Gieselová.
A pokud jste na Mohelnickém Dostavníku či Mohelnickém FolkFestu nikdy nebyli, považuji za důležité podtrhnout, co je podle mého důležitější než jakákoliv hvězdná sestava účinkujících; do Mohelnice jsem se totiž chystal – jako ostatně každoročně – ještě když jsem neznal program. Mohelnický FolkFest je festival se zaručenou úrovní kvality a s osobitou atmosférou zahrnující nenapodobitelné momenty. Žádný jiný větší festival vám nenabídne osadní oheň (letos u něj zahrají Terrakota a Marien & Víťa Troníček!). Není oheň vaší oblíbenou kulisou k hudbě? Nevadí, obě noci můžete v Mohelnici bloumat rozlehlým areálem od jedné hrající a zpívající skupinky ke druhé; u některých z nich můžete u kytary poznat proslulé hudebníky a z některých jamových tahounů se třeba proslulí muzikanti ještě stanou.
Na závěr bych měl říct, kdo za Mohelnickým FolkFestem stojí: kapela Madalen (samozřejmě též vystoupí) a zejména jejich kapelník Honza Štaigl. Díky jim! A taky bych vás měl ještě jednou pozvat. Pokud si můžete udělat poslední srpnový víkend čas, rozhodně neváhejte a přijeďte. Nebudete litovat.

3. ročník festivalu MOHELNICKÝ FOLKFEST se koná 26. – 28. srpna v Mohelnici (Městské sady a Autokemp Morava) a 25. srpna na hradě Bouzov. Vstupenky jsou k zakoupení v on-line předprodeji v síti GoOut (základní vstupné 650 Kč) nebo na místě konání (o 40 Kč dražší). Pozor – vstupenky na čtvrteční koncert na hradě Bouzov jsou již k dispozici pouze na místě před koncertem. Další informace můžete nalézt na www.folk-fest.cz.
 

Sdílet na...
Kam dál?

» Mohelnický Folk Fest: 2. ročník nic nepoztrácel, naopak (Tomáš Hrubý)

» Mohelnický FolkFest je vyprodaný, o vítězi Ceny Nadace ČEZ rozhodnou diváci (Vladislav Sobol)

» Událost roku: Mohelnický FolkFest poprvé…! (Tomáš Hrubý)

» Chystáte se na letní festivaly? Nezapomeňte na Mohelnický Folkfest (Tomáš Hrubý)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Červen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
1718
24

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc