gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

18.01.2023 Zámecký folk (Miloš Keller)    PDF Tisk Email
Recenze
Nehledejte CD tohoto jména, je to jen nová škatulka, kterou jsem vymyslel pro CD Uzamčená brána Josefa Lábuse a smyčcového kvarteta TrutnoForte. CD ukazuje, že možnosti prolínání folku (melodie a texty) a vážné hudby (aranže a nástrojové obsazení) nejsou zdaleka ještě vyčerpány a příjemným způsobem to osvěžuje a zpestřuje naši hudební scénu. Jsem spíše příznivcem svižnějších melodií, nějaká taková mi na albu trochu chyběla a bál jsem se, že mi písničky splynou do jedné, ale nestalo se tak. Každá nese osobitý náboj, umocněný tu textem, tu zpěvem Pepy Lábuse, tu aranží skladby, a tak si u každé něco výrazného zapamatujete.
Začněme skladbou, která jako jediná není dílem Pepy Lábuse - De Wald, což je německá lidová píseň. Zpěv i použitý jazyk působí trochu ponuře, a i když textu v podstatě nerozumíte, dostáváte se do hlubokého temného lesa a příjemně se bojíte. Současně si však ten les a jisté napětí v něm hodně užíváte. Skladba je zařazena v polovině alba, a tak vás předchozí písně na ní připraví a v následujících skladbách bude ve vás doznívat. Z lesa jste přišli zpět na zámek a v klidu analyzujete dojmy z lesa. Je tedy jasné, že si Pepa Lábus dal práci i s dramaturgií. Desku otevírá trojice jakoby „zahřívacích“ skladeb, kde vám jak Pepa, tak i kvartet představí, co můžete na desce čekat. Pak přijdou dvě silné písně – míněno melodicky, pěvecky i textově: Měsíční most a titulní Uzamčená brána. Následuje už zmíněná De Wald a po ní opět dramaturgicky dobře vystavěná trojice skladeb Čtyřjediná, Samota a Tání. Nu, a pak finále, trojice písní, kdy už víte, že se k albu budete muset vrátit ne jednou, ale několikrát. Několikrát, abyste si vychutnali jednotlivé komponenty písní – zpěv Pepy Lábuse, trochu dramatický a naléhavý, ale stále civilní, aranže a výkony muzikantů, kteří se přizpůsobují atmosféře písně a obsahu textu, samostatně si pak užili i texty plné jinotajů, obrazů, podněcujících fantazii i úvahy, jak to textař (opět Pepa L.) vlastně myslel. A pak se vám to celé opět spojí v jeden působivý celek, prostě jste zase na zámku a je vám dobře. Z textů vám tu citovat nebudu, k albu je přibalen booklet s kompletními texty, ale přeci jen jeden úryvek na ukázku:
Ohraná písnička tlačí nám na víčka / uprostřed hovoru / své city bez tváří / lovíme v polštářích / dolů a nahoru / večer jde na váhy s úlomky povahy / země se naklání / v co se nám promění chvilkové souznění / až přijde svítání? / Jsme noční chlad a denní láva / co udělat když poprchává… (pokračování a pointa v písni V obsidiánu)

Josef Lábus a Smyčcové kvarteto TrutnoForte - Uzamčená brána
Josef Lábus a Smyčcové kvarteto TrutnoForte: Uzamčená brána
Vydavatel: Galén
Vydáno: 2022
Hodnocení desky: 6,89/10
Seznam písní: Přichází • Noc na konci října • Menuet • Měsíční most • Uzamčená brána • De Wald • Čtyřjediná • Samota • Tání • V obsidiánu • Srpnová neděle • Vzpomínka na Andersena
Co o albu napsal Pavel Rada: "Historizující nebo romantický folk, tak by se asi dala tahle nahrávka charakterizovat. Zajímavé je srovnání posledních dvou písniček s verzemi, které Pepa vydal na předešlých albech." (7 bodů)
Více komentářů v hodnocení desek
Hodnotit můžete i vy, stačí se pouze zaregistrovat
 


Nu, a pak po poslechu alba dostanete chuť si to prožít i s živou atmosférou koncertu. A tak tu mám pro vás tip na křest této desky – proběhne v Malostranské besedě 12. února 2023 a kmotrem na křtu bude Luboš Pospíšil. A teď mě vlastně napadá, že po celou dobu poslechu alba a psaní tohoto textu jsem přemýšlel, ke komu bych Pepu Lábuse přirovnal (kromě té škatulky Zámecký folk) – a mám to. Prostě jděte na křest a uslyšíte to taky. Nemyslím si, že by se po této desce roztrhl pytel s následovateli a napodobovateli tohoto stylu (jako se to stalo se „středověkým folkem“), Josef Lábus a Smyčcové kvarteto TrutnoForte zůstanou originálním, osvěžujícím a žánry spojujícím prvkem v naší muzice a to je dobře.

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2 3
 4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
2526272829 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc