gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

02.02.2011 Království krásné hudby (Ivan Kott)    PDF Tisk Email
Recenze
Příznivci irské a skotské muziky se dočkali. Album Království Keltů avizované skupinou Asonance již při vystoupení na letošním Beltinu se stalo skutečností. Je na něm třináct novinek a jako bonus čtyři již dříve nahrané písně s malými změnami v aranžích, v případě Alison Gross i v osobě hlavního zpěváka.
Pokud jde o témata, zpívá se tu o padlých ve válce, trestancích, popravách, potopených korábech, následcích lidské zloby a dalších tragédiích, včetně řádění ďábla a čarodějnice. Velmi působivý je text písně Kilkelly složený z úryvků dopisů posílaných z irské vesničky synovi do Ameriky v rozmezí let 1840 až 1866. Adresát je zpravován o poměrech doma, postupně ale také o úmrtí matky a v závěru i otce. Jsou tu naštěstí i tituly, které se vymykají z pochmurné nálady balad a zpívají o lásce (Tančila Anežka, Asi tě mám ráda), o řeči a krajině předků (Království Keltů) a o všemocném a dobrotivém Bohu (Žalm 154). Vedle písní jsou na albu i dvě instrumentálky, z nichž v reelu Dunrobin Castle dominuje irská flétna Aničky Rábové, a ve slow airu Miss Claire se uplatňuje rodinná dvojice Lašťovičkových, když otec Jan hraje na irské loketní dudy a dcera Klára na flétnu. Honza navíc prokázal, že je jak výborným instrumentalistou a textařem, tak také skladatelem, protože ta krásná melodie je jeho dílem. Zdatnými instrumentalisty jsou samozřejmě i ostatní členové kapely, a totéž platí i o zpívání. Pokud jde o ženy, nejpilnější sólistkou je Hanka Horká těsně následovaná Klárou Lašťovičkovou, mezi muži se o sóla podělili Roman Slaboch a Petr Bohuslav. O české texty se tradičně postaral Honza Lašťovička, jako vždy výborně, o čemž svědčí např. úvodní sloka titulní písně: "Snad z tajemných měst skotských králů/ snad z kopců či pobřežních skal/ Já slýchám ten kouzelný hlas/ jako tón, který zaznívá v nás/ Je to víra i jazyk i kmen/ síla Keltů se ukrývá v něm." Z jiného soudku je balada o nespravedlivě popraveném houslistovi Jamesu MacPhersonovi, v jejímž závěru se zpívá: "Co víc je smrt než konec trápení, než můj útěk ze žalářních zdí/ Jak vzdálenou zář já vidím její tvář a přísahám, že nebojím se jí."
Současně s albem vyšel i zpěvník s otištěnými všemi texty i notovými zápisy a akordy. Navíc u písní vycházejících třeba i vzdáleně ze skutečných událostí, tu najdeme vysvětlující informaci, což platí především u písní MacPherson, Loupežník a Van Diemenova zem. U té poslední se čtenář dokonce zdokonalí v zeměpisu, když se dozví, jak to bylo s někdejší britskou trestaneckou kolonií, nyní zvanou Tasmánie. Na zadní straně obálky je velmi pěkná fotografie skupiny malebně rozložené na skalním útesu, bohužel bez Denisy Vondráčkové.
Album bylo pokřtěno v úterý 2. listopadu při skvělém koncertu ve velkém (a nabitém) sále KC Vltavská, přičemž kmotrou byla ředitelka Country Radia paní Věra Sýkorová. Během večera, konferovaného nenahraditelným Lubošem Pickem, zazněla většina skladeb z alba i několik písní starších, včetně Zelených francouzských plání, nádherně zazpívaných Hankou Horkou za doprovodu kláves výborného Mirka Rokyty.


P. S.
Ještě bych rád upozornil na další letošní novinku Asonance. Je to disk s videoklipy ke dvěma velmi oblíbeným písním skupiny – Čarodějnice z Amesbury a Dva havrani. Pod režisérským vedením Pavla Dražana se v roli Zuzany odsouzené v "čarodějnickém procesu" představila herečka opavského Slezského divadla Hana Baroňová, v písni druhé úžasně dominují dva herci z čeledi opeřenců. Oba texty jsou dostatečně hororové už při pouhém poslechu, ale obrazové ztvárnění dokáže tento aspekt ještě výrazně podtrhnout.

Asonance - Království Keltů
Asonance: Království Keltů
Vydavatel: Asonance
Vydáno: 2010
Hodnocení desky: 5,56/10
Seznam písní: Tančila Anežka • Loupežník • Van Diemenova zem • Království Keltů  • Dunrobin Castle • Káně • Asi tě mám ráda • MacPherson • Žalm 154 • Divoký sokol • Lord Gordon • Kilkelly • Miss Claire • Bonus: Dva havrani • Alison Gross • Ďáblovy námluvy • Čarodějnice z Amesbury
Co o albu napsal Petr Klokan Vratný: "Vezměte střapatého Ira nebo Skota a pěkně ho ostříhejte na pěšinku. Přesně to bohužel provedla Asonance s keltskou hudbou ve svém provedení." (4 body)
Více komentářů v hodnocení desek
Hodnotit můžete i vy, stačí se pouze zaregistrovat
 Sdílet na...
Kam dál?

» Telč bude hostit letošní Svátek keltské kultury Beltine 2013 (Ivan Krejza)

» Asonance: Bohatý život na vzdálených ostrovech (Tomáš Hrubý)

» 35 let Asonance v Lucerně (Tomáš Hrubý)

» ... Hrát před vyprodanou Lucernou (Tomáš Pohl)

» Asonance na Musilce (Vladimír Béďa Halm)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
131415161718
21
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib