gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.10.1999 Kamelot - Větrné město (Šaolín)    PDF Tisk Email
Recenze

alt

Je to tempo. Vydávat každý rok jednu desku asi není žádná sranda. V uších mi začátkem léta ještě doznívala Země antilop, když nás Roman Horký poprvé prostřednictvím médií a svých koncertů pozval do země zaslíbené - na Pálavu. Ta také otvírá tohle nové album a zároveň asi bude nejhranější skladbou na rozhlasových stanicích.

Ale abych to vzal popořádku, slušelo by se asi v úvodu říct, že dle mého je Větrné město zase o něco popovější, středněproudější a - pánové prominou - snobštější. Prostě, na celé desce trampské skupiny Kamelot jsem nenašel jediný trampský song. A to je škoda. Ovšem pro případné oponenty bych mohl přimhouřit oko u písně Věrozvěst.

No a co, namítne jiný oponent, hledají nový zvuk, no. I s tím bych souhlasil. Myslím, že Kamelot má v posledních letech záměrně dvojí tvář. Na koncertech si ortodoxní publikum žádá starý dobrý syrový zvuk bez bicích, kláves a jiných větších efektů a Horký jim ho dává. Na druhou stranu doplnění soundu na desce právě o bicí a klávesy dává celkem slušnou šanci na komerční úspěch. A koneckonců, vždyť to taky není špatná muzika. Navíc bych řekl, že Jiří Stivín mladší, který nahrál na celé desce bicí, přistoupil k tomuto úkolu s citem a pokorou. Takže se vlastně nic moc neděje.

alt

Pominu-li tedy všechny předešlé peripetie, musím říct, že se Větrné město skutečně dá celkem poslouchat. Z věcí, které mě zde překvapily, bych vzpomněl například zařazení starého hitu Zavolala (při jehož produkci byl kdysi Bůček při koncertě fyzicky insultován), velmi křesťanovsky pojatý Ples na zámku Liebenhof (navíc v, pro Kamelot nezvyklém, tříčtvrtečním taktu) a opět celkem nekamelotovský rytmus i harmonie v písni Námořník. Ta je zároveň asi poslední sólovou písní Jardy Zoufalého v kameloťácké éře.

Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale hned při prvním poslechu jsem si povšimnul nezvyklého frázování většiny textů. Třeba zas půjdem starou stopou/tak daleko, kde hadi nesyčí/a západ bude požár/co uhasí jen dobří hasiči. Chvíli jsem seděl a přemýšlel, odkud bych mohl podobné frázování znát a nakonec jsem došel k názoru, že je to typický Roman Horký.

Takže co závěrem? Snad jen malá poznámka o vývoji. Vyvíjíme se my, folkoví posluchači, vyvíjí se internet, auta i věda stejně tak, jako se vyvíjí celý svět. A vyvíjí se i desky Kamelotu, aniž bychom teď měli polemizovat, je-li to správným směrem či nikoliv. Pamatujte na to, až si do přehrávače založíte Větrné město.


Sdílet na...
Kam dál?

» Roman Horký & Kamelot - Paměť slonů (Šaolín)

» 32. ročník Jizerské noty se blíží! (FOLKtime.cz)

» 22. Folkový kvítek se blíží (Jiří Hopp)

» Kamelot a Roman Horký: dospělé vyznávání a bilancování (Tomáš Hrubý)

» Kamelot sice nově, leč se zpěvačkou neslaný, bez perkusí nemastný (Pavel Yankee Matějka)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Březen 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
2021
2728  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc