gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.10.1999 Kamelot - Větrné město (Šaolín)    PDF Tisk Email
Recenze

alt

Je to tempo. Vydávat každý rok jednu desku asi není žádná sranda. V uších mi začátkem léta ještě doznívala Země antilop, když nás Roman Horký poprvé prostřednictvím médií a svých koncertů pozval do země zaslíbené - na Pálavu. Ta také otvírá tohle nové album a zároveň asi bude nejhranější skladbou na rozhlasových stanicích.

Ale abych to vzal popořádku, slušelo by se asi v úvodu říct, že dle mého je Větrné město zase o něco popovější, středněproudější a - pánové prominou - snobštější. Prostě, na celé desce trampské skupiny Kamelot jsem nenašel jediný trampský song. A to je škoda. Ovšem pro případné oponenty bych mohl přimhouřit oko u písně Věrozvěst.

No a co, namítne jiný oponent, hledají nový zvuk, no. I s tím bych souhlasil. Myslím, že Kamelot má v posledních letech záměrně dvojí tvář. Na koncertech si ortodoxní publikum žádá starý dobrý syrový zvuk bez bicích, kláves a jiných větších efektů a Horký jim ho dává. Na druhou stranu doplnění soundu na desce právě o bicí a klávesy dává celkem slušnou šanci na komerční úspěch. A koneckonců, vždyť to taky není špatná muzika. Navíc bych řekl, že Jiří Stivín mladší, který nahrál na celé desce bicí, přistoupil k tomuto úkolu s citem a pokorou. Takže se vlastně nic moc neděje.

alt

Pominu-li tedy všechny předešlé peripetie, musím říct, že se Větrné město skutečně dá celkem poslouchat. Z věcí, které mě zde překvapily, bych vzpomněl například zařazení starého hitu Zavolala (při jehož produkci byl kdysi Bůček při koncertě fyzicky insultován), velmi křesťanovsky pojatý Ples na zámku Liebenhof (navíc v, pro Kamelot nezvyklém, tříčtvrtečním taktu) a opět celkem nekamelotovský rytmus i harmonie v písni Námořník. Ta je zároveň asi poslední sólovou písní Jardy Zoufalého v kameloťácké éře.

Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale hned při prvním poslechu jsem si povšimnul nezvyklého frázování většiny textů. Třeba zas půjdem starou stopou/tak daleko, kde hadi nesyčí/a západ bude požár/co uhasí jen dobří hasiči. Chvíli jsem seděl a přemýšlel, odkud bych mohl podobné frázování znát a nakonec jsem došel k názoru, že je to typický Roman Horký.

Takže co závěrem? Snad jen malá poznámka o vývoji. Vyvíjíme se my, folkoví posluchači, vyvíjí se internet, auta i věda stejně tak, jako se vyvíjí celý svět. A vyvíjí se i desky Kamelotu, aniž bychom teď měli polemizovat, je-li to správným směrem či nikoliv. Pamatujte na to, až si do přehrávače založíte Větrné město.


Sdílet na...
Kam dál?

» 22. Folkový kvítek se blíží (Jiří Hopp)

» Ohlédnutí za veřejným hodnocením desek 2015 se soutěží o CD (Džexna)

» Legenda ožívá, Kamelot v Lucerně oslaví 30 let (Lucie Horká)

» Kamelot sice nově, leč se zpěvačkou neslaný, bez perkusí nemastný (Pavel Yankee Matějka)

» 26. Folková noc již za dva týdny (Milan Lamač)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
14151617181920
21222324
30    

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

157. koncert "živě..."

Kdo: T.H.S. Brzdaři
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 07.10. 2020 20:00

158. koncert "živě..."

Kdo: Matěj Ptaszek & Honza Stehlík
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.11. 2020 20:00

159. koncert "živě..."

Kdo: Bluegrass Nova
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.12. 2020 20:00