gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

25.02.2009 Strašlivá podívaná - Čokoláda (Lukáš Vořech Pokorný)    PDF Tisk Email
Recenze

V létě roku 2008 přišlo na svět čtvrté CD plzeňské kapely Strašlivá podívaná. Dostalo lahodný název Čokoláda a kapela se na ní drží v mantinelech vytyčených předchozími deskami i letitou zkušeností.

Za svou již přes dvacet let trvající historii kapela vydala čtyři řadová CD (Krajina mého srdce - 2000; Údolí včel - 2002; Čarovné bylinky - 2005; Čokoláda - 2008), spolupracovala na projektu Folkotoč a odvezla si sošku z Porty (2002) a Krtečka ze Zahrady (2005). Kapelu dnes tvoří trojice žen (Iva Valečková, Iva Nováková, Bětka Hladečková) a trojice mužů (Petr Merxbauer, Čenda Fiala a Tomáš Hlavsa).

Čokoláda je pro mne lahodná pochutina jedné typické chuti, která mění odstíny dle množství kandovaného ovoce, oříšků, či kakaa. A nezáleží na tom, zda-li je to hustý mok "šmrnclý" třeba kávou a šlehačkou, či tmavá tvrdá tabulka k nakousnutí.

Jako recenzent jsem si tak na desce malinko vylámal zuby. Strašlivce se podařilo věrně zachytit atmosféru novodobé bardské družiny se všemi těmi jarmarečními výbuchy vzteku a tvrďáctví, kterými podtrhují svá sdělení. Jinde písně osobitě obarvily šlechtickou noblesou i povýšeností. Vítr bušící do plachet stanů i pirátských lodí přináší fantazijní obrazy, skoro jako by člověk četl dobrý historický román. To vše pod zvukovou taktovkou Pavla Broma ze studia ExAvik. O mastering nahrávky se postarali bratři Kazečtí z firmy StudioBK. Jejich výborná práce je znát zejména při poslechu na sluchátkách, v kterých vyniknou zejména dialogy jednotlivých nástrojů. Prostě radost poslouchat.

Pusťte si Čokoládu k vyplnění ticha na svém pracovišti a nebudete litovat. Kapela na nahrávku zařadila jen písně ve středním a rychlém tempu, udržela si svůj styl a deska tak na mne působí zvukově velmi jednotně. Chybí mi tu výrazné písně, které se něčím odlišují. Nejlépe zapamatovatelnou je snad jen titulní Čokoláda. Tak mi nakonec v paměti utkvěly spíš momentky v podobě ďábelského výkřiku, nebo chytlavě melodického sóla.

Dramaturgický pokus o překonání jednotného ducha aranží různorodým výběrem témat písní, se dle mého názoru trochu míjí účinkem. Zejména proto, že hudba dominuje a myšlenky textů jsem tak vnímal jako druhořadé. Při podrobnějším poslechu se každá píseň jeví jako pointa nějakého příběhu, z kterého je vytržena. Cítím, že chybí širší souvislost, daná jistě znalostí historie a pověstí, neboť při pátrání po zdrojích se mi jednotlivé příběhy k písním postupně odhalovaly. Mnohdy jsem si připadal jako Robert Langdon z Šifry mistra Leonarda, když jsem se snažil pochopit "průvody velbloudů" a "chrtic", abych je pak našel ve znaku Plzně (Štědrý den v Plzni), užil si svatbu židovského mecenáše Maisla Mordechaje, po němž se v Praze jmenuje i jím vystavěná synagoga (Mordechaj), nebo originální přístup v oslavě hunského dobyvatele Attily, v které jsou jeho činy originálně posuzovány skrze očekávání již v den jeho narození.

V bonusové datové části desky naleznete jednoduchou internetovou stránku se stručným povídáním o muzikálech Golem a Radoušova ženitba, které společně napsali Petr Merxbauer se spisovatelem fantasy gamebooků Václavem Krocem pro soubor historického šermu Gotika. Díky čtyřem krátkým filmovým ukázkám vyšlo najevo, že některé písně z desky se v muzikálech objevují (například  Gabriel).

Vnímám tuto desku jako různorodý soubor příběhů, který je vyprávěn jedním hudebně aranžérským jazykem romantických inspirací minulých století. Bezesporu jsem tu hodnotil jednu z nejlepších folkových desek roku 2008, přesto se nemohu zbavit pocitu, že mi předchozí nahrávky Strašlivé podívané chutnaly o pár oříškových drobečků a dvě rozinky víc. Na desky.ifolk.cz tedy dávám 8 bodů.

Odkazy: http://www.straslivapodivana.cz/

Výpis písní: Na skleněné hoře, Attila, Gabriel, Neomylným, Přání, Kateřina, Krakow, Čokoláda, Komedianti, Zaklínačka, Osudová, Mordechaj, Štědrý den v Plzni, Zlato na Hispaniole.

Vydalo: Good Day records v roce 2008


Sdílet na...
Kam dál?

» 3x historie a pokaždé jinak (Miloš Keller)

» Strašlivá podívaná - Krajina mého srdce (Šaolín)

» Strašlivá podívaná - Čarovné bylinky (Ondra Villon Vejsada)

» Nové CD Strašlivky je na světě (Strašlivá Podívaná)

» STRAŠLIVÁ PODÍVANÁ na Zahradu patří (Džexna)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Duben 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22
29     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib