gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.09.1999 Muzika v prírode (Drak)    PDF Tisk Email
Reportáže

Muzika může být dobrá nebo špatná, tichá nebo hlučná, starší nebo moderní. Ale pouze jedna Muzika uprostřed zelených lesů nedaleko Hrádku u Rokycan má ve jménu velké M. Jedná se o festival trampské, country a folkové hudby, který po odchodu z portovních prken založil známý písničkář a muzikant Jaroslav Lenk, známější pod přezdívkou Samson. Koná se každoročně koncem prvního prázdninového měsíce - letos to bylo 23. až 25. července. Program Muziky je složen ze dvou večerních koncertů, na kterých se představují různé FCT celebrity, např. HOP TROP, DUO CIS, SAMSON A JEHO PARTA, VLASTA REDL, FLERET, COP ad., a z volné scény, která je určena hlavně těm, kteří nejsou profesionální muzikanti a mají odvahu vystoupit před posluchači. Kromě uchu lahodící hudby může návštěvník festivalu shlédnout představení amatérského divadla (letos to bylo brněnské divadlo žáků herce Bolka Polívky, které zahrálo hru Don Quijote de la Ancha) nebo si zatančit na countrybálu (letos bohužel countrybál poprvé nebyl, neboť musel být zrušen z důvodu stížností místních obyvatel na rušení nočního klidu). Kromě těchto kulturních pamlsků může návštěvník využít nějaký z občerstvovacích stánků či stánek s whisky firmy Red Hackle, kterou dováží a levně prodává kapelník ústecké trampské skupiny Náplava - Jiří Lankoš. Tato osvěžovna se už pomalu stala součástí tradic festivalu. (Samson o ní mluví jako o "kolotoči pana Poulíčka" - podle otočného stojanu s lahvemi. - pozn. autora) Další z pěkných tradic festivalu jsou celonoční "sejšny" u brány do Letního kina, kde se Muzika každoročně koná.

Z nepřeberného množství letošních účinkujících bych rád vyzdvihl trojlístek zajímavých aktérů. Pomalu jediným zástupcem čisté trampské hudby bylo plzeňské Duo Komáři, které má za sebou již dva nosiče - "Song nic moc" a "Místo činu - Štáhlavické lesy". Jedná se o otce Béďu "Šedifku" a syna Míšu Röhrichovi alias osadní kapelu T. O. Komáři - Šťáhlavice. Jejich hudba se velmi dobře poslouchá a texty jsou ovlivněny překrásnou přírodou Kornatické riviéry. Z některých písní přímo čiší punc dálek a vzdálených obzorů. Dalším zajímavým hudebním tělesem byla téměř sesterská kapela Navzájem též z Plzně, hrající keltskou hudbu a irské lidové písně, které na rozdíl od Asonance nejsou morbidní a přímo pobízí nohy k tanci. Kapela má opravdu silný drive, který podporují netradičně použité dvě bicí soustavy. Duchovními otci kapely, která vydala již čtyři desky, jsou Přemek Haas a Míša Röhrich (též Cop, Semtex a Duo Komáři). Třetím zajímavým účinkujícím letošní Muziky byla méně známá kapela Zůstali jsme doma aneb staří známí z lochotínské Dvorany Porty ´89 - Vlasta Redl, Jaroslav "Samson" Lenk a Slávek Janoušek. Jejich společné vystoupení obsahovalo jak humorné písně typu Polopravda o polohrubé mouce, tak písně vážnější až zádumčivé např. Poslední kabriolet. Myslím že tento trojlístek si zaslouží posluchačovu pozornost, neboť jim to pěkně "šlape" a z některých písní se za deset let staly skoro evergreeny. Dobrou zprávou pro fanoušky je možnost zakoupení reedice stejnojmenné kazety tohoto svérázného tria.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Červen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
1718
24

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc