gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

11.08.2004 Prázdninový hudební týden v Námešti nad Oslavou (Malej Honza)    PDF Tisk Email
Reportáže

Do Náměště nad Oslavou jsem se rozhodl jet hned z několika důvodů. Jednak proto, že tento festival je specifický a v mnohém se odlišuje od ostatních, jak strukturou celodenního programu, tak interprety, kteří na něm vystupují. Těšil jsem se, že si poslechnu interprety, o nichž jsem v životě neslyšel nebo ty, kteří nevystupují na festivalech tak často. Dále jsem se těšil, že se po delší době uvidím s klukama z Bonsaie č. 3 a že si večer společně zahrajeme u ohně a v neposlední řadě jsem se jako učitel ke konci července klasicky začal nudit. Dovolil bych si přiblížit jak celý festival probíhal, co všechno bylo k vidění a ke slyšení a jaké zážitky jsem si z této akce přivezl.

Hlavní Program:
Pro tento festival je již několik let typické, že každý den je tématicky vymezen. Letos se jednalo o tato hudební témata: Komedianti, šramly, bandy (Václav Koubek, Acquaragia Dromd, Traband, Joanna Slowinská), Horempádí - od klezmeru po balkán (Hudecká úderka Jiřího Plocka, Chesed veEmet, Söndörgő, Di Grine Kuzine), Folk na zámku (Slávek Janoušek, Folk Team, Zdeněk Vřešťál & Vít Sázavský, Robert Křesťan & Druhá tráva & Katka Garcia), Písničkáři

foto: Vítek Školník Urban ©

Jiří Pavlica na ilustr. snímku

foto: Vít Školník Urban ©

(Pavla Milcová & Peter Binder, Karel Plíhal, So Kalmery, Glen Hansard), Ostrovy 2004 aneb Keltský den (Tomáš Kočko & Orchestr, Sliotar, Skipinnish, Jan Hrubý a Kukulín), Den houslí aneb Den s Jiřím Pavlicou (Jiří Pavlica a Hradišťan, Pavel Šporcl, Talant, Podroháčská ludová hudba zo Zuberca), Imaginace (Suí Vesan, Maria Hoffman), divadlo Vizita (Dušek, Zbrožek), Iva Bittová a Barbara Maria Willi, Dan Bárta a Illustratosphere), Koncerty se odehrávaly na nádvoří zámku a velmi mne zaujalo, že při většině vystoupení bylo naprosté ticho, což už na festivalech nebývá zvykem. Mezi jednotlivými vystoupeními byla půlhodinová přestávka, kdy se vždy skoro celé nádvoří vylidnilo a lidé si mohli dát pivo, které se čepovalo před zámkem a nebo namazat chleby se sádlem či škvarkovou pomazánkou, které organizátoři pro posluchače zdarma připravili. Hlavní koncerty začínaly v půl šesté (v sobotu ve tři) a končily obvykle kolem půlnoci.

Dílny:
Velmi typické jsou pro folkové prázdniny v Náměšti různé dílny. Nejinak tomu bylo i letos. Dílny probíhaly každý den od 10 hodin ráno až do odpoledne v kempu na Špitálku či v místní sokolovně zcela zdarma pod vedením zkušených lektorů. Kdokoli se mohl zúčastnit jakékoli dílny, kde se mohl věnovat mnoha činnostem. Pro představu uvádím názvy některých dílen: Malba, kresba, grafika; Koláže všeho druhu; Smalty; Dětská dílna; Polské či maďarské tance; Hraní se slovy; Žonglování a kejklování; Lampionové hlavy; Flaškování; Keramika; Korálkování a další. Osobně jsem se zúčastnil dílny Jak se nedělá písnička, kterou vedl Zdeněk Vřešťál a kde jsem se dozvěděl spoustu zajímavých věcí ohledně chyb při textování, psaní melodií i  aranžování písní. Dozvěděl jsem se postupy, tipy a triky při psaní písniček i třeba to, jak vypadaly zkoušky Nerezu. Po teoretické části pak mohli účastníci zahrát na Zdeňkovu kytaru nějaké své výtvory a lektor se k nim vyjádřil. Bylo to příjemné a poučné posezení.  

Open scéna:
Open scéna začínala každý den od 13 hodin v kempu na špitálku a za celý týden zde vystoupilo celkem 15 skupin a 3 písničkáři. Protože vím, že každá zmínka je pro kapelu reklamou, dovoluji si je vypsat: Na chvíli motýli, Krutý omyl, Techtle mechtle, Šiesty (ne)zmysel, Chorus, Druhý dych, Alley, Nový Rownák, Radiar, Pathetic Hypermarket Band, Neboysa, Ztracená sezóna, Yablieeczko, Nestíháme, Vltavín, Marcel Kříž, Ivo Cicvárek a Pass. Jelikož jsem jel na festival zčásti jako pomocná pracovní síla a zčásti relaxovat, připodotýkám, že ne všechny kapely jsem slyšel a k žádné jsem si nedělal poznámky. S odstupem několika dní mám z kapel tyto dojmy: Nový Rownák, Vltavín a Pass - stylově dost podobný folkrock, dobře šlapající skupiny s nevýraznými písněmi, Marcel Kříž - velmi výrazný písničkář jak svým jevištním projevem, tak svými písněmi, které možná až příliš připomínají Kalandrovy písně, Ztracená sezóna, Šiestý (ne)zmysel  - klasické folkové písničky, z nichž mi v paměti neutkvěla žádná, Alley - dva písničkáři s hezkými hlasy hrající na dvě kytary stejný beglajt, Ivo Cicvárek - známá osobnost, kvalitní písně, precizně zahrané. Z celé open scény mě nejvíce zaujala dvě uskupení. Prvním je slovenský Chorus - vokální trio, doprovázené o dvě generace staršími muzikanty - kytaristou a baskytaristou, kteří pouze lehce podbarvují zpěv,  jejich písně mají přijazzlý nádech. Druhým je duo Nestíháme ­ bezkonkurenčně největší můj objev posledních několika let, nádherně barevně sladěné dvojhlasy, melodické písně, chytré texty, příjemné vystupování. 

Postřehy:
Folkové prázdniny v Náměšti nad oslavou jsem si velmi oblíbil. Poprvé jsem zde byl před  dvěma roky a jisté je, že rok od roku si festival získává více a více příznivců. Nádvoří zámku bylo po všechny dny zaplněné, přičemž na Den houslí přišlo kolem

foto: Vítek Školník Urban ©

Karel Plíhal na ilustr. snímku

foto: Vít Školník Urban ©

tisíce lidí, což prý bylo nejvíce lidí v historii festivalu a nutno podotknout, že nádvoří bylo až nepříjemně přeplněné. Z hudebních zážitků, které se mi vryly hluboko do paměti  bych jmenoval vystoupení Karla Plíhala, který některé písně hrál na elektrickou kytaru, byl velmi citlivě nazvučen a jeho hlas se téměř magicky rozléhal po nádvoří,  Vřešťála a Sázavského, jejichž písně mě v tomto komorním provedení zaujaly více než zahrané s celou kapelou, Nestíháme, kteří ušli velký kus cesty od loňské Porty, kdy jsem je slyšel poprvé a Dana Bárty a Ilustratosphery, kdy jsem mohl obdivovat instrumentální výkony muzikantů v Bártově skupině, přičemž harmonicky a aranžérsky netypicky vystavěné písně ve spojení s videoprojekcí ve mně navozovaly zvláštní pocity. Dalším mým zážitkem je večerní hraní u ohně v kempu na Špitálku. Hrálo se každý den, vždy skoro až do rána, přičemž  k ohni přišli zahrát třeba i Karel Plíhal, Slávek Janoušek či Glen Hansard. Na závěr už jen pár nesourodých informací, které mě napadají.

Pořadatelé nosili oranžová trička, říkalo se jim oranžády, byli vidět na dálku a byli to vesměs mladí příjemní lidé. Město bylo polepeno plakáty, zvoucími na folkové prázdniny, od nádraží byly na silnici namalovány šipky s legračními obrázky, které spolehlivě dovedly ty, co přijeli vlakem (mě) i ty s horším orientačním smyslem (rovněž mě) k místu konání. A protože pokaždé píši o jídle a pití, tak ve stáncích se čepoval Topvar za 16 korun a Kofola za 15 korun, před zámkem Černá Hora za dvacku a na jídlo se dalo jít do restaurace U Samků, kde levně a dobře vaří a hned první den se mi podařilo najít rodinnou jídelničku Občerstvení na pěší zóně, kde měli každé ráno domácí koláče a k obědu za 42 korun vždy výběr ze dvou jídel. Abych uspokojil i botaniky, tak v blízkosti kempu roste velmi vzácná téměř vyhubená rostlina merlík smrdutý. Tolik tedy o jednom prožitém prázdninovém týdnu na jihu Moravy.                                                                                     


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 5
 6 7 8 9
131419
21
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib