gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.01.2000 Tramp-folková vánocní nadílka ve Mlejne (Drak)    PDF Tisk Email
Reportáže

Uprostřed hustého lesa paneláků ve Stodůlkách na Praze 13 se nachází kvádrovitý kulturní dům, jakých je po naší vlasti roztroušeno na stovky. Tento, zvaný "Mlejn", není jen tak obyčejný, neboť se z něj po sametové revoluci stal významný kulturní bod severozápadní Prahy. Konají se zde nejen koncerty folkových, trampských, country nebo rockových kapel, ale dokonce se zde hraje i divadlo. Jednou za čas se stane, že se zde uskuteční opravdová hudební perla. Takovýmto mořským skvostem byl i společný vánoční koncert dvou legend FCT žánru - českobudějovických folkových Nezmarů a kladenského klasika trampské písně a šerifa jihočeské T. O. Zlatý Klíč - Mikiho Ryvoly. Vše se uskutečnilo v pondělí 6. prosince 1999.

Začátek vystoupení byl ve znamení Jihočechů, kteří zazpívali pár vánočních koled z alba "Nezmaři - jak je neznáte". Vše navodilo vynikající atmosféru blížícího se Adventu. Po koledách následovaly další pohodové písně - "Byl to smutnej rok" od spoluzakladatele kapely Luboše Hrdličky a výjimečný song "Andělská" od Míši Röhricha. Po nich se Nezmaři opět vrátili ke koledám barokní písní "Chtíc, aby spal...".

Po Nezmařím úvodníku následovalo vystoupení Mikiho Ryvoly. Co dodat k jeho bezvadným trampárnám: "Poslední míle", "Smutná bedla jedlá", "Půlnoční kvítí", "Drátěný vohrady" a "Země tří sluncí"?!? Výjimečnou písní tohoto večera bylo "Zvědavý blues", který Miki zahrál s pomocí pánské části Nezmarů. Je to opravdu nadčasový protestsong proti omezeným politikům, kteří se za těch více než deset let od jeho napsání o moc nezměnili.

Mezi Mikiho produkcí zazněla píseň "Dobrý den, majore Gagarine" na Mikiho melodii "Země tří sluncí". Nejednalo se o žádnou provokaci, jen o jednu z legrácek Pavla Zajíce, o které na koncertech Nezmarů není nouze. Po tomto hudebním "výlevu" jejich kapelníka vzpomenul Miki i na svého zesnulého bratra Wabiho písní "Co zbejvá", kterou mu složil k padesátinám.

S posledními tóny této písně se Miki po anglicku vytratil, aby kormidlo večera převzali opět Nezmaři. Zazněly další koledy a spirituály, např. "Amazing Grace" a "Hej, člověče Boží". Závěr patřil společnému "sejšnu" s Miki Ryvolou, při němž zazněla legendární "Bedna vod whisky", "Purpura" od Jirky Suchého a koleda "Vánoce, vánoce přicházejí". Opravdu poslední písní byla přidaná "Poslední píseň" - přetextovaná swingovka "Any Time".

Koncert se povedl a byl milou tramp-folkovou nadílkou k blížícím se vánočním svátkům.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Červen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111216
1718
24

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc