gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

20.03.2012 Jak se zhasíná na druhém nádvoří? (Lucy)    PDF Tisk Email
Rozhovory
Novoboráci (nebo Novoborci, jak je trefně pojmenoval Jiří moravský Brabec) již osmým rokem svým názvem nenápadně vyzývají k šetření elektrickou energií, kdežto písněmi zas energii duševní rozdávají.
Kapela Zhasni nedávno změnila obsazení, odešla dlouholetá zpěvačka a houslistka Irena Vaňková. Nyní tedy na jevišti uvidíte čistě pánskou sestavu: Jakub Horák (kytara, zpěv), Michal Vaněk (kytara, klávesy, zpěv), David Singer (housle), bráchové Leoš a Libor Kropáčkovi (bicí a baskytara).
Kromě personální změny mají ještě další novinku – dotočili ve zlínském studiu "V" Iva Viktorina svou druhou desku a všechny zvou na křty 23. 3. 2012 na domácí půdě, tj. v divadle v Novém Boru, 30. 3. v Café Práh v Brně, 31. 3. v Nížkovicích v rámci festivalu „Vítání jara“, 1. 4. ve Zlíně v Zelenáčově šopě a 14. 4. v Plzni v pořadu kapely Sedm nedostatečných.
O muzice, desce i jen tak jsme si povídali s Kubou Horákem.
Kuba Horák na Valašském nákypu 2008
Kuba Horák na Valašském nákypu 2008
foto: Lucy
Jak často zhasínáte doma? A jak často na koncertě? Neboli jak často se koná váš domácí pořad Zhasínání? Nalezla jsem na webu informaci, že by měl být co čtvrt roku, platí to ještě?
Doma pochopitelně nesvítíme vůbec. Držíme se své víry, svého jména, svého…A co se Zhasínání týče, do tohoto roku tomu tak skutečně bylo a pořad, který jsme před osmi lety jako začínající kapela zkusili, má za sebou skoro třicet dílů. Pro rok 2012 jsme se ale rozhodli snížit počet akcí na polovinu, abychom byli my i domácí posluchači na Zhasínání více, odpusť to slovo, nadržení.
Zvete si vždy hosty? Jak si je vybíráte? Nebo se nabízejí sami? Je problém někoho sehnat nebo jste zavaleni maily a telefonáty od nedočkavých muzikantů?
Za ty roky u kolotoče jsme navázali kontakt a spřátelili se se spoustou zdatných kumštýřů a program bychom i přes velmi malý rozpočet pořadu (nutno podotknout, že organizátor víc dát nemůže) mohli z (ag)fleku /pozor-skrytá reklama spřátelené kapely/ naplánovat pro další pětiletku ba i desetiletku. Je dobré vědět, že to ještě funguje tak, že kamarád pro kamaráda zahraje za míň a že mu to pak ten dotyčný vrátí…a tak to jde pořád dokola, takže má člověk kde hrát...
Zkoušeli jste někdy odehrát koncert opravdu ve zhasnutém sále? Nebo plánujete nějaký?
Už nevím, kdo z udatných mužů naší sestavy vyprávěl o tom, že jednou doma zhasl a že mu pak žena děkovala a označila jeho výkon za koncert, ale…to si tak chlapi mezi sebou občas…Jinak se mi tvůj nápad dost líbí a pokud ho zrealizujeme, bude to díky tobě!
Nedávno jste jeli přes sněhové závěje napříč celou republikou do TV NOE, přijali jste pozvání do pořadu Cvrlikání (http://tvnoe.tbsystem.cz/index.php?cs/Videoarch%EDv/clk_a0005_v1201__ ). Jaká byla cesta tam a zase zpátky? Jak se vám u nás na východě líbilo a jaký jste měli z natáčení pocit?
Od mladých let máme hodně rádi a uznáváme Jiřího moravského Brabce. Takovému člověku bychom jeli do pořadu i na daleko východnější východ…Každého pozvání si vážíme a víme, že na TV Noe se ten čas dívalo třeba i několik tisíc lidí. To se kapele našeho formátu mockrát nepoštěstí. Co se samotného koncertu týče, bylo znát, že nejsme zvyklí hrát před kamerami, byli jsme nervózní a záznam se nám nezdá být zvukově nejlepší, krom toho to bylo jedno z prvních vystoupení v nové sestavě, ale jsme za tu zkušenost rádi a ještě jednou takto přes Folktime děkujeme.
Kdy přijdete k závěru, že je čas natočit desku? Řeknete si, že už dlouho nic nevyšlo, nebo že se nahromadilo moc písniček a musí se s tím něco udělat?
V posledních dvou letech silněji cítím, že se nad naším žánrem stahují již tak dost stažené mraky a říkám si, že možná přišel čas posledních počinů, že už možná nebude tolik příležitostí „vyslat zprávu“. I proto jsem tak trochu vyprovokoval vznik druhé desky. Míša Vaněk, pro mě osobně nejdůležitější postava naší kapely, mimochodem v těchto dnech začíná natáčet své první sólové CD. Asi to, co se kolem folku (a nejen folku) děje, cítí podobně a chce něco „vyrýt do skály“ dokud je čas.
Kdo všechno se na nahrávce podílel? Pozvali jste si na výpomoc hodně hostů nebo je snahou, aby se zvuk a provedení nelišilo moc od koncertního?
Hodně nám pomohli Ivo Viktorin a Karel Markytán, členové výše zmíněného AG Fleku. Na první desce se více podepsal druhý jmenovaný, tentokrát nám stovky svého života daroval zejména Ivo. Už jen to je pro nás velká čest. Spolupráce s lidmi, které od mala uznáváme, a pozitivní reakce od nich jsou něčím, o čem jsme před lety vůbec nepřemýšleli. Dále jsme velmi vděční přátelům z Hořkýho kafe, Honzovi Žambochovi a Radimu Zenklovi. U Radima je to taky těžko uvěřitelné. Tento asi vůbec nejlepší mandolinista na světě při rozhovoru na poslední Zahradě utrousil, že jestli budeme chtít něco přihrát i na druhou desku (na té první nahrál famózní píšťalu v písni Čaroděj), tak máme dát vědět. Kupodivu jsme dali. Jsou to takové pohádkové situace. Nechci být za falešně skromného, ale přeci jen nejsme Druhá tráva a o to víc je pro nás spolupráce s takovými kapacitami svátkem. Deska jinak vznikla z devadesáti procent bez hostů. Jsme tam o to víc za sebe.
Jak vás napadl (kdo vymyslel) název desky Na druhém nádvoří? Plánujete dobýt hrad?
Ano. Když už je to venku. Chceme dobýt Trosky! A taky před cca dvěma lety Vaněk na druhém nádvoří zámku v Jindřichově Hradci během Folkové Růže cosi rozepsal…a…
Věříte, že folk není mrtev a i v budoucnu bude mít dost posluchačů? Zasáhly vás zprávy o problémech a zániku některých festivalů?
Už jsem chtěl napsat, že lidi folk už moc nezajímá, a v tom jsem si vzpomněl, že většinu hlavních cen Anděl 2011 vyhrál Tomáš Klus s velmi folkovou deskou Racek. Jak jsem se zmínil výše, mám pocit stahujících se mraků, čím dál silnější. Ale pak si člověk blbě vysvětluje, že nejprodávanější deska v ČR je vlastně folková. Já osobně se o žánr docela „bojím“, ale strach je zbytečná věc obecně a bát se o žánr, to je tak trochu nesmysl. Zaniklých festivalů je mi líto, protože to jsou akce plné setkání a spojení… Jsem moc rád, že se Aligátorovi povedlo oživit Mohelnický dostavník. Pavel je výborný a na dnešní dobu až neuvěřitelně slušný člověk. Doufám také v reinkarnaci Zahrady a v to, že některé festivaly (například naše srdeční „Střelické strunobraní“) přetrvají.
Napadá tě nějaká trefná otázka, kterou bys chtěl zodpovědět a já jsem ji zapomněla položit?
Já bych chtěl hlavně pozvat všechny ty, u kterých existuje podezření, že se jim naše hudba líbí, na některý ze křtů. Moc rádi je uvidíme jak u nás doma v Novém Boru, tak jinde po republice. Taky bych chtěl touto cestou poděkovat všem, kteří nám s deskou pomohli. Jejich úplný výčet bude brzy zveřejněn na www.zhasni.net. A děkuju za otázky a tvůj čas. Na nic jsi nezapomněla. To já bych ti hned vyčetl.
Také děkuji za rozhovor a držím palce, ať se vám dobře hraje i zhasíná na všech koncertech bez ohledu na to, zda budou v sále či na nějakém nádvoří.

Sdílet na...
Kam dál?

» Orlice stále šumí s Janouškovým Ústím (Karel Fred Vodňanský)

» Brněnský křest Zhasni (Belmondo)

» Chcete si předplatit nové album Zhasni? (FOLKtime.cz)

» Rozezhraj a Zhasni (Janek Eret)

» Výběr z hroznů ve Střelicích (Lucie Přikrylová)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Duben 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22
29     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib