gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

04.05.2012 Večer pro Mladé tužky (Jan Frána - Hafran)    PDF Tisk Email
Trampské zajímavosti
Po tříleté přestávce se 25. dubna v Polanově síni Knihovny města Plzně opět konal trapsavecký literární večer. Organizace pořadu pod názvem Mladé tužky – nová jména trampského literárního západu se ujal Mirek Valina, který se společně s Jindrou Koutem zhostil i role moderátora.
Začátek pořadu se nesl ve znamení křtu sbírky „Neruším?“ jednoho z účinkujících Janka Ereta. Tato sbírka vyšla jako šestý titul edice Trapsavecké miniatury. Nebývá obvyklé, aby se jako první křtila až šestá sbírka nové edice, ale tentokrát se tak stalo. Důvodem byla skutečnost, že křest prvních pěti titulů se bude odehrávat na Ohni Trapsavce 26.5.2012, kterého se bohužel Janek nemůže zúčastnit. Proto byla využita tato příležitost a šampaňské steklo po nepromokavém obalu knížky do připravených skleniček už teď. Vzápětí Mirek Janka vyzpovídal, Jindra Kout přednesl několik básní ze sbírky a sám autor zahrál některé zhudebněné texty. Jen pro připomenutí, Janek je už trapsaveckým Oldpsavcem poté, co získal během jediného ročníku hned tři ocenění.
Mladé tužky
Mladé tužky
foto: Jana Cibulková
Další ze zpovídaných byl Jan Frána – Hafran, rovněž trapsavecký Oldpsavec, který se věnuje převážně próze. Informoval o edici Trapsavecké miniatury, o aktuálních ročnících Trapsavce a vodácké literární soutěže Kenyho VOLEJ a jeho spoluúčasti coby organizátora. Jindra Kout přečetl Hafranovu povídku „Blízké setkání čtvrtého druhu.“
Než přišel na řadu další z účinkujících, zahrál několik svých zhudebněných textů Vojta Kouba.
Po próze dostala pak slovo poezie. Její autor Stanislav Dlouhý – Hadži mimo jiné vyprávěl o tom, kterak se podílel na tvorbě knihy samizdatové literatury coby daru pro papeže a o tom, jak se jeho knihařská práce díky tomu dostala až do Vatikánské knihovny. V dalším rozhovoru s Mirkem pak představil i Ringo, polozapomenutý sport, jehož turnaj Hadži každoročně se svojí osadou pořádá. Jindra doprovodil Hadžiho vystoupení recitací jeho básní.
Po další hudební vsuvce v podání Janka nastoupila na scénu Eva Šebková, která řekla pár slov o sobě a představila svoji sbírku básní „Z šedomraků.“ Sama několik básní přednesla, načež Mirek zapředl diskuzi o jedné z nich, která je vlastně svým obsahem nechtěně trampská.
Aby se trochu vyrovnala převaha autorů poezie, Jindra pak přečetl další Hafranovu povídku „Výchova dítek v Čechách.“
Další písně v podání Vojty Kouby naznačily, že je na řadě on, aby usedl do horkého křesla vedle Mirka. První otázka byla, proč se v poslední době na Trapsavci poněkud odmlčel. Zdůvodnil to změnou zaměření na ještě tradičnější oblast, než je tramping a Trapsavec, a to na folklór. Vyprávěl o svém působení v Lidové muzice z Chrástu a o Domaslavi, kam často zajíždí. Své vyprávění doprovodil recitací svých starších básní a velmi dobře napsaným fejetonem z daleké budoucnosti a poznávání naší současnosti.
Po písničce Jindra Kout úžasně přečetl poslední Hafranovu povídku tohoto večera „Jenom jednou.“
Pak už přišel na řadu vrchol večera, četba povídky Mirka Valiny „Čas podzimu, čas cibulek“, opět v podání Jindry. Tato povídka uvedla Mirkovo oznámení o založení Literárního klubu Mladé tužky, které uvedl osobní vzpomínkou na setkání se spisovatelem Jaroslavem Velínským – Kapitánem Kidem.
Celý večer se mimořádně vydařil, měl výbornou atmosféru, mimo jiné i díky skvělému a pozornému publiku, které zaplnilo téměř celou Polanovu místnost. Nezbývá, než se těšit, že nejpozději za rok se zase v Polanově síni sejdeme, tentokrát s dalšími autory, nejlépe členy klubu.
Za úspěšnou akci patří dík jak Knihovně města Plzně, zastoupené paní Janou Horákovou, tak hlavně Mirkovi Valinovi a Jindrovi Koutovi.
Stánky klubu www.mladetuzky.estranky.cz
Mail klubu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1 2 3 4
 5 6 7 8 91011
12131415161718
19202122232425
2628   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib