gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

29.04.2024 Představujeme tuzemské účinkující na letošních Folkových prázdninách (Michal Schmidt)    PDF Tisk Email
Festivaly
Koho letos z domácí scény a slovenské uslyšíte na Folkovkách? Přece ty, které máte rádi, protože dokážou vždycky s něčím překvapit. Přivítejte proto Jiřího Pavlicu s Hradišťanem, Bratry Ebeny, Ivu Bittovou s Pavlem Fischerem, Jakubem Jedlinským a sborem Babačka, Marii Puttnerovou, šansoniérku Szidi Tobias, starou beskydskou muzyku RukyNaDudy nebo dívčí skupinu Devany z Těrchové.
Marie Puttnerová
Marie Puttnerová
foto: Dušan Tománek
Tolik lidí na Marii Puttnerovou najednou pěje chválu a věřte, bude jich pořád víc, a my se tomu nedivíme a divit ani nemůžeme. Vlastně z prostého důvodu: mimořádná, žánry nevnímající zpěvačka, empaticky napojená na poezii a nadčasovou hudbu nahony vzdálenou planému mainstreamu se totiž s dvěma kytaristy – manželem Martinem Novákem a opavským Petrem Uvírou – rozhodla natočit album, které by s nimi zacloumalo, aby se nakonec ukázalo, že totéž provedlo i s posluchači, a učarovalo také odborníkům, udělujícím ceny Anděl, takže si pro toho folkového letos v březnu došla, ačkoliv zrovna k folku se v tom tradičním slova smylu, skoro vůbec nevztahuje. Marie už není jako dřív součástí jiné party, stala se nyní vůdkyní své vlastní a první sólové album Laila tov proto pro ni představuje bezesporu milník: zpěv básní a textů Vlasty Třešňáka, Jakuba „Kittchena“ Königa nebo katolického autora Jana Zahradníčka, jinak řečeno, jejich hluboce přesvědčivý výklad, zůstává už totiž pouze na ni, jejím hlasu, gestech a podmanivé schopnosti nás přívalem takové nádhery „zpít do němot“.
Iva Bittová a Babačka foto ivan prokop
Iva Bittová a Babačka foto ivan prokop
foto: Ivan Prokop
Kdo koncerty Ivy Bittové na Folkovkách zažil, patří určitě k natěšeně přesvědčeným, že ho znovu v zámeckém parku čeká těžko popsatelný a nezapomenutelný hudební zážitek, obzvlášť vždy, když nepřijíždí sama. Tentokrát se vedle báječného smíšeného sboru Babačka představí s dvěma světoběžníky: houslistou a bývalým primáriem věhlasného Škampova kvarteta Pavlem Fischerem a akordeonistou a hráčem na bandoneon Jakubem Jedlinským. V hudebním portofiliu mají oba významní skladatelé vedle klasiky také nuevo tango, nadžánrové projekty, jazz nebo rock, takže když spolu s Ivou Bittovou slubují, že od nich máme čekat moravskou, balkánskou, židovskou, irskou a romskou hudbu, určitě nám ji zahrají, nicméně prošlou filtry jejich nevšedních přístupů a mezinárodních zkušeností.
Marek Eben
Marek Eben
foto: Kamila Berndorffová
Už přes čtyřicet let na scéně a Bratři Ebenové nepřestávají svěže neotřelým způsobem lákat folkrockovými písněmi o tom, jak si tady žijeme. A přitom se, jak zpívají na novém albu Co my víme, koukají na svět, jak si to šine vpřed a chtějí u toho mít hlavně pořád všech pět pohromadě. Za doprovodu bratrů Davida a Kryštofa a skvělých rockových a jazzových muzikantů takřka výhradní autor textů a hudby Marek glosuje přítomnost s vůlí a přesvědčením, že slušnost není k zahození, ale spousta lidí to stále nebere do úvahy. Zdvořilé rýpání, příslovečně spiklenecký humor, ale i skepse, kam jsme se to dnes v tak rozpolcené době dostali, se pak u Ebenů slévá do mnohavýznamové otázky: „Kam to všechno spěje?“.
Jura Pavlica a Hradišťan
Jura Pavlica a Hradišťan
archiv FP
Ještě kousek a bude to půl století, co Jiří Pavlica vede Hradišťan. Za tu dobu se společně proměnili v renesanční institut moravské lidové hudby držící se přesvědčení, že bude-li to od srdce, není se čeho bát. Málokdo už asi spočítá, kolikrát už Hradišťan na Folkovkách hrál. Ono je to vlastně ale jedno, když se vždycky dopředu ví, že tím hodně návštěvníků potěší. Asi není nutné připomínat, co všechno spolu dokázali, s kým spolupracovali, jaký lán světa projeli a co znamenají pro moravskou lidovou hudbu, pro kterou vyšlapali tolik nových cest a přivedli na ní tolik následovníků. Nejsme encyklopedie ale, upřímně, najde se vůbec ještě někdo, kdo by to nevěděl?
RukyNaDudy
RukyNaDudy
archiv FP
„Gajdy – prastaré dudy - se nám stávají prostředkem ryze moderního přístupu k projevu lidové písně, kdy její interpretace přestává být cílem a stává se naopak východiskem. Možná to tak na prvý pohled nevypadá, ale děláme zkrátka moderní muziku,“
tvrdí kapelník staré beskydské muzyky RukyNaDudy multiinstrumentalista Marian Friedl. Ale to z Folkovek dobře víme, i to, jakou z toho mají muzikanti z šetičlenné zpívající kapely radost, kterou pak přenášejí po celém zámeckém parku; nebo za Špitálkem. Bude s nimi znovu veselo RukyNaDudy na to!
Szidi Tobias
Szidi Tobias
foto Yvett Stránská
Zpěvačka a herečka Szidi Tobias se sugestivním zakouřeným hlasem už léta dokazuje, co všechno pro ni představuje dušespytný šanson: vyznání, terapii na smutek i radost z obyčejnosti a poezii odkoukanou od života; slova, do kterých se s každým poslechem máte víc a víc chuť stoulit. Zpívá převážně o lásce, a když na to přijde, do lásky znásobené do Sedmilásky. Proto patří k nejvýraznějším osobnostem šansonu nejen na Slovensku, ale také u nás, kde bývá často – a právem, nikoliv jen tak - spojována se jménem nedostižné Hany Hegerové.
Devany
Devany
archiv FP
Devět nádherně zpívajících a na nejrůznější nástroje hrajících dívek vracejících ve skupině Devany těrchovskou hudbu do míst, ze kterých přišla – tedy do nebe. Prvními osadníky slovenské obce Těrchová byli prý totiž podle legendy muzikanti ze zatoulané hvězdy a tamní hudbě se proto říká nebeská. Těrchovou sice po celém Slovensku proslavil rodák Juraj Jánošík, protože ale komisaři UNESCO se zbojníky nechtějí nic mít, na seznam nehmotného kulturního dědictví zařadili v roce 2013 raději hudbu z Těrchové. Odmalička ji tu zpívá a hraje snad každý a život si bez ní si místní nedokážou vůbec představit, takže nápad pana učitele Andreje Dostála sestavit dívčí soubor se zprvu jevil jako pokračování příběhu. Až na to, že původně myslel na třicetičlennou sestavu a k tradičně používaným nástrojům přidal violoncello, klávesy nebo akordeón. Využil také toho, že hodně dívek studuje klasiku a zpívá odlišnými hlasy, takže jejich podání lidové těrchovské hudby zní velmi neobvykle barevně a moderně.
Folkové prázdniny nabídnou také oblíbený divadelní den, rodinami s malými dětmi a dospělými hojně navštěvované výtvarné a hudební workshopy, celou řadu doprovodných akcí, výstav, happeningů a nečekaných překvapení.
Další informace najdete na webových stránkách www.folkoveprazdniny.cz.
Folkové prázdniny
Náměšť nad Oslavou 27. července – 3. srpna 2024

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
20212223
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib