gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

27.04.2022 Zbytečný luxus vydává album (Zbytečný luxus)    PDF Tisk Email
Novinky
Zbytečný luxus je kapela Petra Mazúra a Martina Strakoše. Stejně se jmenuje i jejich debutové album, které právě vychází u vydavatelství Polí5. Album obsahuje jedenáct Petrových autorských písní – existenciálních zpovědí stárnoucího muže, tak trochu ztraceného v životě – které asi nejlépe snesou zařazení do žánrové škatulky folk.
Petr Mazúr
Petr Mazúr
foto: Lukáš Hamáček
Ač se nejedná o konceptuální album v pravém slova smyslu, spíš o soubor samonosných náhledů lidského nitra, život člověka v nich ubíhá chronologicky spolu s ročními obdobími. Písně první jarní a letní poloviny alba tematizují často marnou snahu donquijotského hrdiny nalézat smysl a směr své životní pouti (Quijotam!, Skřítci, Udatný rytíř, Racek a Havran). Ve druhé polovině pak přichází jisté smíření a uvědomění si pomíjivosti věcí (Babí léto, Šedivý vlas, Starý pes). Ve vzduchu lze cítit předzvěst mrazivého konce (Sychravo), ten však může být i novým začátkem (Vločky). Spíše mimo tuto životně-sezonní linii pak stojí písně Shití a Zástupy tupých, obě svým způsobem reflektující nedávná společenská témata. První chce neotřele popsat strasti partnerského života v pandemických časech, druhá varovat před neblahými důsledky polarizace společnosti.
Martin Strakoš
Martin Strakoš
foto: Anna Baštýřová
Až na výjimky toto album potvrzuje dlouhodobý posun Petrova písničkářství od ranných žertovných a skočných písní „mateřské“ kapely Luxus k obecně pomalejším a hudebně i textově promyšlenějším, spíše poetickým kompozicím. V některých písních lze vystopovat i alternativní vlivy Martinovy jazz-rockové kapely Nonsen, ve které Petr sedí za piánem. Jiné skladby sdílí ironický nadhled s tvorbou Inženýra Vladimíra Mikulky, kterého Petr s Martinem doprovázejí.
Do procesu nahrávání alba se zásadně promítla protiepidemická opatření posledních dvou let. Nahrávání tak probíhalo z velké části „na dálku“, v domácích podmínkách obýváků, garáže či chalupy tvůrců. Na kytarové nebo klavírní základy Petrových písní se postupně nabalovaly další doprovodné stopy obou tvůrců. Samotný Martin na albu vystřídal na dvacet různých nástrojů (povětšinou hudebních) a výrazně tak rozšířil zvuk písní ve srovnání s úsporným živým provedením folkového dua.
Do aranží mnoha písní se promítly Martinovy dlouholeté zkušenosti s volnou improvizací a používáním ruchů, mikrointervalů, polyrytmů a obecně „divné hudby“. V této poloze jste jej mohli slyšet v kapelách jako Marináda dekorativních aspektů Vojtěcha Varyše, na Vinylu nominovaných The Pololáníks, nekonečného Strakova pojízdného cirkusu nebo při spolupráci s kapelami B4 a Peacock Kings. Do dalších písní prorostly kořeny z lidové hudby jak Severní Moravy a Slezska, odkud Petr i Martin pochází, tak i ze vzdálenějších zemí a kultur, ke kterým má Martin blízký vztah díky hraní v klezmerové Koze na útesu a účastí na řadě workshopů v balkánských zemích.
Zbytečný luxus - Zbytečný luxus
Zbytečný luxus: Zbytečný luxus
Vydavatel: Zbytečný luxus a Polí5
Vydáno: 2022
Hodnocení desky: 7,00/10
Seznam písní: Quijotam! • Shiti • Skřítci • Udatný rytíř (na rotopedu) • Racek a Havran • Babí léto • Šedivý vlas • Zástupy tupých • Starý pes • Sychravo • Vločky
Co o albu napsal Tomáš Doug Machalík: "Nepřeplácané, místy až minimalistické aranže pomáhají dotvářet výrazně melancholickou náladu alba. Opakování dlouhých pasáží a manýry ve zpěvu nicméně vnímám jako velmi rušivé. I některé texty by si podle mého názoru zasloužily více autorské péče, naštěstí však není nouze ani o povedenější místa." (5 bodů)
Více komentářů v hodnocení desek
Hodnotit můžete i vy, stačí se pouze zaregistrovat
 


K několika písním byli přizváni hosté z řad přátel kapely, konkrétně zpěvačky Martina Červenková, Heda Fialová (The Krisoris), Anežka Matušková (Avokaduo, Uthando, Severní nástupiště) a houslistka Jana Havláková (Uthando, Avokaduo, Inženýr Vladimír). Na výsledné zvukové podobě nahrávek má významný podíl Honza Balcar (Studio Bros.), kterému byl svěřen mix a master. Některé písně už byly zveřejněny v podobě naivně animovaných videoklipů domácí výroby (viz odkazy níže).
Album bude slavnostně pokřtěno 10. května v rámci koncertu kapely v pražské kavárně Potrvá za účasti hostů a spolutvůrců alba. Čestné role kmotry se ujme a se svými písněmi vystoupí Markéta Zdeňková (MarZ).
 

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Říjen 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1
 2 8
1015
1622
232425
3031     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc